У октобру за спас пацијената преко 200.000 евра

У првих 10 дана октобра, из Буџетског фонда за лечење обољења, стања или повреда које се не могу успешно лечити у Србији, одобрено је 40.079 фунти и 74.555 евра, за лечење двоје пацијената у иностраним здравственим установама, а предложено је и да се 108.000 евра доделе за још шест пацијената оболелих од церебралне парализе који ће лечење наставити у Истанбулу.
lečenje, retke bolesti Foto: Tanjug
Фото: Tanjug

Поред тога, одобрен је и новац за слање пет узорака у иностране лабораторије ради дијагностичког испитивања.

Лекарска комисија Буџетског фонда одобрила је 40.079 фунти, на име даљег лечења пацијенткиње (М.М), у Харли стрит клиници у Лондону, а по процени трошкова коју је доставила та клиника. Пријем пацијенткиње у овој клиници заказан је за 12. новембар 2018.

Такође, на предлог већа Комисије Буџџтског фонда одобрено је 74.555 евра на име наставка лечења пацијента (С.Ј) у Протон терапи центру Чех, Праг.

Поред тога, чланови већа Комисије предложили су да се додели новац из Буџетског фонда за шест пацијената оболелих од церебралне парализе који ће лечење наставити у клиници „Аџибадем“ у Истанбулу. Трошкови лечења су 18.000 евра по пацијенту, по процени трошкова коју је доставила ова клиника.

У 2018. одобрен је 51 захтев за лечење (за неке пацијенте је одобравано лечење више пута), предложено је да се пошаље 74 узорка на генетско или метаболичко испитивање, у иностране лабораторије и одобрен је долазак иностраног експерта који је у Универзитетској дечјој клиници извео ортопедске интервенције код три пацијента (два пацијента имала су по две интервенције). Страни стручњак обавио је и консултативне прегледе пацијената са врло сложеном урођеном аномалијом локомоторног система.

Од оснивања Буџетског фонда за лечење обољења, стања или повреда које се не могу успешно лечити у Републици Србији до 12. октобра 2018, одобрено је 136 захтева за лечење у иностраним здравственим установама, предложено је да се пошаље 246 узорака за генетско или метаболичко испитивање, у иностраним лабораторијама и одобрен је долазак иностраног експерта за 19 пацијената. За неколико пацијената одобраван је одлазак на лечење више пута.

Утрошена средства у току 2018. износе: 241.748.987 динара и то: 235.897.895 динара (из буџета) и 5.851.093 динара (из средстава донација).

Најчешћа обољења због којих је одобравано лечење у иностраним здравственим центрима су церебрална парализа, тешка обољења крвних судова мозга, болести локомоторног система, хемато-онколошка обољења, као и стечена обољења очију код превремено рођене деце, наводи се у Фонду.

В. Ц.

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести