Ублажавање мера: Градски превоз од 4. маја, тржни центри од 8. маја

Епидемиолог Бранислав Тиодоровић изјавио је данас да је Кризни штаб донео одлуке о ублажавању мера уведених због спречавања инфекције коронавирусом.
policijski cas Filip
Фото: Дневник/ Филип Бакић

Како је рекао већ од данас ступа на снагу одлука о отварању паркова и шеталишта, али уз мере превенције и обавезну социјлану дистанцу.

„Омогућени су и тренинзи на отвореном што су спортисти и очекивали, наравно са поштоваљем свих препорука. Сви спортови на отвореном могу  да буду у припреми и на трензинзима. Када је реч о спотровима у затвореном, ускоро ће и о томе бити донета одлука“, рекао је Тиодоровић.

Како је истакао, од 4. маја кренуће градски саобраћај и Новом Саду и Крагујевцу, а од 8. маја у Београду и Нишу.

„Обавеза је да у аутобусима нема климатизације. Од истог дана, дакле 4. маја омогућава се дам уз коришћење свих мера, крене и железнички и друмски међуградски саобраћај. Истог дана, 4. маја, могу да раде кафићи и ресторани уз дистанцу и кошишћење заштитне опреме“, рекао је Тиодоровић.

Додао је да од 8. маја могу да почну да раде и тржни центри, наравно уз строго поштовање свих мера.

Од 11. маја почеће да раде вртићи и продужени боравак у школама како помогло оним родитељим који немају коме да оставе децу.

Од 18. маја кренуће и авиопревоз према препорукама европских и светских агенција.

„Сви морају да се добро припреме и да буду спремни за почетак рада. Биће им припремљене инструкције које ће морати да испоштују. Основни циљ је зауставити заражавање“, рекао је Тиодоровић.

Додао је да је ово производ мера које се спроводе и код нас и у околним земљама.

"Ипак, ако дође до другачијих података, ако се бројеву повећају, није искључено да се вратимо на старе мере. Све зависи колико проценат  заражених имамо на број тестираних. Ако је то испод пет процената онда имамо ситуацију под контролом. Када је реч о Ђурђевдану, препорука је да се слава обележи у ужем породичном кругу", рекао је Тиодоровић.


Пад заражености испод пет одсто - ублажавање мера

Проценат позитивности по први пут је мањи од пет одсто, нешто мало изнад четири процента, саопштила је данас заменица директора Инситута “Батут” Дарија Кисић Тепавчевић.

У последња 24 сата, наиме, тестирано је 5.446 грађана, а позитивно на Ковид 19 било је 222 или 4,07 одсто.

То је убедљиво најбољи резултат, практично од самог почетка епидемије Србији, податак који веома охрабрује, каже она.

Пад испод "прага" заражености од 5 одсто је пресудан за ублажавање мера ограничења, рекао је недавно епидемиолог др Предраг Кон.

За закључак да је дошло до пада активности вируса у популацији треба да имамо континуитет оваквих резултата, истакла је Кисић Тепавчевић.


У Геронтолошки центар Ниш враћена 52 корисника

Епидемиолог Бранислав Тидоровић изјавио је данас да су у Геронтолошки центар Ниш враћенА 52 корисника, као и неки од запослених који су имали два негативна налаза на Ковид 19.

“Већ смо вратили 52 корисника, што је дорбо, али то су веома тешки болесници, који временом, након већ дан, два добију тегобе и морају поново да иду у КЦ Ниш. У међувремену, вратили смо и неке од радника, који су имали два негативна налаза, који су излечени”, рекао је Тиодоровић на прес конференцији.

Пренео је и да је од данас тамо и нова в.д. директорка Геронтолошког центра, те додао да би у наредном периоду требало да се учини све што је неопходно, да су већ у току и пријему, како би се лакше обавио посао у дому, који је јако важан.

На питање у вези са фабриком “Шинвоз”, а у вези са бројем радника на истом простору, Тиодоровић је рекао да је на Градском штабу разматрано то питање, да фабрику редовно обилазе инспекцијске службе, које су ставиле наредбу да морају да обезбеде да раде мање групе радника и да се не ствара акумулација радника где није потребно.

Имају проблем са простором, али се то може регулисати, додао је Тиодоровић.

Власотинце пример непридржавања мера

Власотинце најбољи пример онога до чега може доћи ако се не придржавамо свих мера, оценио је данас епидемиолог Бранислав Тиодоровић. 

„Није у питању старачки дом, већ само становништво", објаснио је он додајући да је ситуација под контролом Завода за јавно здравље у Нишу и Лесковцу, које већ раде на терену. 

Пренео је да има само два случаја која су хоспитализована, и више лица, ковид позитивних, која су смештена у ковид болницу у Лесковцу, а који су лаки болесници. 

“Да ли то довољно говори до чега може доћи када се не придржавамо свих мера?”, упитао је он. 

Тиодоровић је казао да је тамошња ситуација забринула грађане и струку, с обзиром да говори о томе да, и када мислимо да се спроводе све мере, дешава да није баш тако. 

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести