Ускоро скрининг-програм за рак плућа

Резултати пројекта „Моја прва мамографија“ који је Покрајински секретаријат за здравство започео прошле године, захваљујући куповини покретног мамографа, дао је одличне резултате, те је секретаријат одлучио да у овој години започне пројекат превенције рака плућа, најављује за „Дневник“ секретар професор др Зоран Гојковић.
д
Фото: Dnevnik.rs

Рак плућа је најучесталији карцином код мушкараца и пројектом који почиње у мају руководиће Институт за плућне болести Војводине у Сремској Каменици, а у почетку ће се радити у још две опште болнице у Војводини.

- Одзив жена на превентивне мемографске прегледе у руралним срединама био је и већи од 90 одсто, што је импозантан резултат када знамо да је, на жалост, одзив на превентивне прегледе у неким нашим местима и испод 30 одсто, у оквиру Националног скрининга на карцином дојке. Са овим пројектом настављамо и следеће године, с тим што купујемо још један покретни мамограф, који ће имати исту функцију, па ћемо имати већи, односно дуплиран обухват – наводи др Гојковић.

Према његовим речима, рак плућа је најучесталији у мушкој популацији и стога ће ове године, највероватније у мају, почети пројекат скрининга на овај карцином.

Такав скрининг-пројекат за рак плућа имају само најразвијеније земље ЕУ и Америке, а у региону га не ради нико (Др Зоран Гојковић)

- Осим пројектом ће координирати Институт за плућне болести Војводине у Сремској Каменици, у оквиру којег ће се обављати и прегледи за пацијенте из Јужнобачког округа, док ће опште болнице у Врбасу и Суботици бити задужене за пацијенте из Западнобачког и Себернобачког округа. Пројект ће бити реализован уз подршку домова здравља, који ће пацијенте који имају предиспозиције за овај тумор, усмеравати на скрининг прегледе у ове три установе. Преглед се ради на нисковолтажном ЦТ апарату – објашњава др Гојковић и додаје како је ово почетак пројекта који планирају убрзо да прошире на територију целе Војводине.

Превентивни мамографски прегледи на покретном мамографу почели су половином прошле године и за тих око шест месеци прегледано је 2.300 жена, а на жалост код 23 жене откривене су малигне туморске промене. Др Гојковић каже како је код сваке жене спроведено лечење.

- На жалост, то значи да један одсто прегледаних жена у пројекту има малигну болест, за коју нису знале. Колико је значајно ово што је урађено у претходном периоду, говоре медицински подаци, да ако се труморске промене открију на време, а то може само мамографским прегледом, петогодишње преживљавање премашује 95 одсто. Када се туморска промена открије самопрегледом и палпацијом, она је стара бар једну годину и велика је вероватноћа да већ има локалних метастаза. Само један откривени малигни тумор у овој серији, финансијски је оправдао цео шестомесечни пројекат „Прва мамографија“ – истакао је др Гојковић и напоменуо да је покретни мамограф кошта 14,5 милиона динара, што обухвата опрему и возило.

Сличне резултате у Покрајинском секретаријату за здрасвтво очекују и од пројекта превенције рака плућа, односно скрининга на овај карцином.

- ЦТ дијагностиком се тумор открива у најранијојој фази, где је петогодишње преживљавање веће од 80 одсто. На жалост, када се тумор плућа открије на класичним радиографским прегледима, петогодишње преживљавање је мање од 10 одсто. Овакав скрининг пројекат за рак плућа имају само најразвијеније земље ЕУ и Америке, а у региону га не ради нико – истакао је др Гојковић.

Љ. Петровић

 

EUR/RSD 117.1661
Најновије вести