УСПРС  о „случају несрећног вокатива”

На случај стихова у школском уџбенику који се развио у троуглу: издавачи аутори - министар школски - јавност, реговала је саопштењем и Унија синдиката просветних радника Србије(УСПРС), указујући на неколико момента овог, како га називају, „случаја нерећеног вокатива“.
Stihovi izazvali polemiku na društvenim mrežama Foto: Tviter
Фото: Стихови изазвали полемику на друштвеним мрежама Фото: Твитер

Како се наводи, у радној свесци за пети разред основне школе (издавач БИГЗ), у делу вежбања која се односе на вокатив, појавили су се стихови популарне певачице: „А сећаш ли се, лепи громе мој“. УСПРС подсећа на то да су ови стихови изазвали полемику на друштвеним мрежама, а коментари су, углавном, осуђујући. На први поглед, једини логичан коментар и јесте: „Страшно“.

Међутим, ако шире анализирамо овај случај, схватићемо да чињеница да су се ови стихови нашли у било ком уџбенику који су одобриле релевантне институције, заправо представља последицу стања у коме се наше друштво налази, кажу у УСПРС, са жељом да отворе нека питања која упућују министрима, председнику државе и осталима који креирају и културну и остале политике ове земље. А питање гласи: како је могуће да се на националној фреквенцији приказују „Задруга“и „Парови“?

„Фантастични садржаји који васпитавају нашу децу. И сада би неко могао да каже да родитељи треба да воде рачуна о томе шта им деца гледају код куће, а ми кажемо да имамо права да будемо и неуки и неписмени као родитељи, а да је држава та која треба да понуди уређен систем који ће нас заштитити и од нас самих“, наводи се у саопштењу.

Ко је одговоран за културну конфузију коју су унели конкурентност медија и одсуство културне политике, пита се УСПРС, уз констатацију да то сигирно нису ни ауторка стихова, нити певачица, као ни аутор спорног уџбеника.


Цецина „Кукавица” у уџбенику куће „Клет”

Аутори БИГЗ-ове радне свеске из српског језика нису били усамљени у идеји да младима знања ваља приближити на што пријемчивији начин. У овом случају реч је о песми „Кукавица“ Марине Туцаковић коју, испало је, такође пева Светлана Ражнатовић, а нашла се у Збирци задатака из књижевности са књижевно теоријским појмовима за I разред средње школе ауторки Александре Кузмић и Мирјана Стакић Савковић, у издању куће „Клет“. Ипак, постоји велика разлика: „Кукавица“ је, поред песме „Хоћу да знам“ Зорана Костића Цанета, фронтмена групе Партибрејкерс, дата са задатком да ђаци оцене књижевноуметничке вредности обе песме, као и поруке коју нуде публици: Цанетове која говори о смислу живота, и песме Марине Туцаковић која промовише жену мученицу која трпи преваре свог партнера.


У Унији се такође питају, како је могуће да министар просвете у свом реаговању каже да ће поменути уџбеник бити повучен? Ваљда постоји процедура по којој се уџбеници одобравају и повлаче из употребе. То не може бити воља једног човека, или можда и може?

Унија СПРС и ражава бојазан да грубо уведена и до сада незабележена централизација у образовању, представља само први корак који неминовно води ка министровој самовољи и већем безакоњу, а онима који су у самом процесу образовања намењене су споредне улоге, стоји у саопштењу.

У Унији такође, констатују да је аутор радне свеске, невешто, одабрао пример који носи садржај близак нашој деци, али то је само последица стања у којем се налазимо: аутократија, без квалитета и покрића, а случај несрећног вокатива чист сензационализам, закључују у УСПРС.

В. Црњански

Фото: Твитер

 

 

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести