НОЋАС враћање сатова, будимо се по мраку, ЧУВАЈТЕ СЕ ОВЕ БОЛЕСТИ

Ноћас нам следи померање казаљки на сатовима, јер креће зимско рачунање времена.
jesen pomeranje sata, pixabay
Фото: pixabay.com/dnevnik.rs

Између 28. и 29. октобра, у 3 сата ујутро, према прописима, казаљке сата се померају унатраг за један сат, на 2 сата ујутро.

Бројне студије показале да је утицај пребацивања на летње рачунање времена на потрошњу енергије у савременим условима занемарив, добрим делом захваљујући напретку технологије.

С друге стране, све је више доказа да пребацивање има негативне ефекте на здравље.

Показало се тако да у недељи у којој прелазимо на летње рачунање времена расте број срчаних удара, као и број саобраћајних несрећа. Дугорочно гледано, пребацивање може имати негативне психолошке који ће се манифестовати у облику депресије, успореног метаболизма, повећања телесне тежине и главобоља. Ово пребацивање нарушава наш природни циркадијски ритам, односно биолошки сат који је усклађен са Сунцем.

Иако померање часовника највише утиче на метеропате и хроничне болеснике, нема сумње да ће и они којима баш ништа не фали осетити ову промену на својој кожи. Расејаност, поспаност, умор и бол у глави само су неке од тегоба који ће утицати на ваш организам, који ће због новонастале промене свакако бити под стресом.

- Викендом се сат помера из неколико разлога, али онај најважнији је привикавање. У недељу је најбоље да легнете мало раније како бисте се пробудили на време и добро се одморили. Померање сата је неминовно, а ми смо навикли на то, иако нам првих неколико дана не прија. Многим људима смета и потребно је време како би се навикли. Попијте кафу, узимајте течности довољно, доручкујте на време, једите воће, поврће, фиизички се крећите током дана и онда ће вам бити лакше увече да заспите, а сутрадан и да се лакше пробудите. Да би се организам навикао потребно је неколико дана, ипак сваки организам је прича за себе, па тако код некога може то привикавање трајати и мало дуже - објашњава за Телеграф др Љиљана Велков, професор анатомије и физиологије Велков.

- Ово ће можда највише погодити оне који раде, док заврше са послом већ ће пасти мрак, а они неће имати прилику да виде дневну светлост. Све то утиче неповољно на биоритам човека, али и његову психу, зато је веома важно наћи баланс, али и начин да се организам опорави и допуни своје батерије - истичу стручњаци.

Избацивање из равнотеже

Свако овакво померање је избацивање из равнотеже, из уобичајеног ритма на који је наш организам навикнут, зато је неминовно да се услед померања сата пробудимо другачији.

- Имамо одређене хормоне који нас штите, то су хормони сна и они нас припреме за одмор и рад у току дана. Зато је потребно време адаптације на ову промену. Што је особа млађа брже ће се адаптирати, али промену ове врсте сви осете. Неко само прве седмице, а неко и две до три недеље касније - кажу стручњаци. – Важно је кретање и излазак на дневно светло, а мањак светла смањује и количину Д витамина, па је неопходно узимање суплемента. Овај витамин штити срце, јача имунитет, показао се незаменљивим у борби против короне, а генерално утиче на расположење и општи ниво енергије.

И. Р.

EUR/RSD 117.1205
Најновије вести