Вулин: Однос Србије према мигрантима без најмањег инцидента

СУБОТИЦА: Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Александар Вулин обишао је данас привремено прихватни центар за мигранте у Суботици са амбасадором САД у Србији Кајлом Скотом који је истакао да га је однос Србије према мигрантима од првог дана импресионирао.
Vulin i Skat Foto: Tanjug/video
Фото: Tanjug

Вулин је рекао да ће се Влада Србије као и до сада понашати хумано и организовано према свим мигрантима и да ће свако од њих добити храну, медицинску бригу и заштиту."Највећи број ових људи не тражи азилну заштиту у Србији, ми толеришемо њихов боравак без обзира што нису затражили азил и желе да своје кретање наставе даље", рекао је Вулин.

Он је додао да њихово даље кретање није надлежност Србије, нити је Влада у могућности да отвара границе или приморава друге земље да их приме."Док су на нашој територији без обзира колико се задржавају ми ћемо се понашати у складу са законом. Имаће све што је једном људском бићу, једној породици и једном детету потребно да би живело достојанствено као људско биће", истакао је Вулин.

Министар је подсетио да се Влада Србије као ниједна друга Влада на мигрантској рути понаша хумано, организовано и без и најмањег инцидента.

"Све друге земље су користиле силу када су мигранти у питању, све друге земље су користиле различите облике забране осим Србије која је успела да организује њихово кретање, заштити њих, али заштити и становнике наше земље", нагласио је Вулин.Он је казао да је број миграната који долази у Србију смањен, захваљујући деловању војске и полиције, али захваљујући и споразуму између ЕУ и Турске.

"Можемо да кажемо да западну Балканску руту држимо под контролом, и да држимо број миграната под контролом. Наставићемо да се понашамо на потпуно исти начин и у будуће, водећи рачуна о нашим законима, нашем становништву и наравно о људским правима миграната", рекао је Вулин.

На питање о прелокацији миграната из центра Београда, министар Вулин је рекао да је обезбеђено довољно смештајних капацитета за све мигранте, и да се Влада води политиком да за сваког обезбеди максимум простора.

"Ми улажемо у квалитет капацитета, али не проширујемо капацитете. Једина смо земља на мигрантској рути која је држала своју реч када је у питању колико смештајних капацитета ћемо обезбедити па смо их чак унапредили. Наставићемо тако да се понашамо, али нећемо дозволити да се људи крећу неконтролисано, и да се налазе у центру Београда када заиста за тим нема никакве потребе", рекао је Вулин.

Он је рекао да је смањен број људи који се налазе у прихватном центру Шида и да се тамо углавном налазе породице са децом.Вулин је коментаришући захтев Савеза војвођанских Мађара да се прихватни центар за мигранте у Суботици затвори рекао да увек постоје захтеви, али да је држава та која одлучује.

"Држава ће одлучити и да отвори и да затвори у складу са најбољим интересима локалног становништва, али и читаве Србије", рекао је Вулин.Вулин је рекао да се тренутно у Србији налази око седам хиљада миграната, док их је у овом центру 140.

Амбасадор САД у Србији, Кајл Скот рекао је да је охрабрујуће видети колико Срби раде за мигранте чији је положај веома тежак."Они не желе да остану овде, хтели би да иду даље, али однос Србије према мигрантима је оно што је мене импресионирало од првог дана", рекао је Скот.

Он је додао да је други пут у центру у Суботици, и да су се ствари промениле."На боље су се променили услови, али погоршало се то што ови људи сада знају да су овде дугорочно", нагласио је Скот.

Он је рекао да је поносан што је америчка влада највећи донатор за избеглице и да је до сада дала 27 милиона долара за мигранте у овом региону.Скот је рекао да ће сутра донирати још два апарата за електро- кардиограм који је преносан и моћи ће да се користи и у Центру, али и за све грађане Суботице.

"Сада када знамо да ће ови људи остати дуже, морамо наћи начин да се интегришу у заједницу, да покушају да се укључе у друштво", рекао је Скот.

Вулин: Сад су избори оправдање да се одложи формирање ЗСО

Избори на Косову биће још једно од оправдања за померање примена споразума о формирању ЗСО на Косову, оценио је министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Александар Вулин.

Он је одговарајући на питања новинара приликом обиласка привременог прихватног центра за мигранте у Суботици рекао да је одлагање примене споразума манир представника власти у Приштини."Нисмо ни до сада имали изборе па заједница није формирана, биће то сигурно једно од оправдања", рекао је Вулин.

Он се још једном осврнуо на деловање америчког дипломате Вилијама Вокера, рекавши да то што он сада говори може да буде важно или неважно, али је важно у смислу поруке коју шаље и у смислу одобравања које видимо код готово свих албанских политичара.

"Важније од тога јесте шта је он радио, кога је представљао и како је доносио одлуке које су биле далекосежне за Србију, па се ишло чак до тога да се ова земља бомбардује у НАТО агресији", рекао је Вулин, алудирајући на одлуке које је својевремено доносио Вокер а које су битно утицале на догађаје у региону. Он је рекао да је важно видети да ли је он одлучивао као непристрасни представник ОЕБС или су то биле одлуке албанског лобисте.

Амбасадор САД у Србији Кајл Скот на питање о пресуди која се очекује ускоро у случају паљења америчке амбасаде, рекао је да то није питање односа САД и Србије већ пре свега питање српског правосуђа.

"Ако овај случај који није једини који може да застари питање је зашто? Већ дуго знамо ко је палио амбасаду и ако случај нема решење толико година то је питање за ваш правосудни систем", рекао је Скот.Скот је упитан за коментар изјаве Вокера о формирању велике Албаније рекао да изјаву још није видео, већ само медијске неписе о њој.

"Оно што ја знам је политика моје земље, та политика је стабилност у овом региону. Ми нисмо за велику Албанију, као ни за велику Србију или Хрватску, ми смо за границе које постоје и да идемо напред. Не тражимо пројекат који не постоји у стварности", нагласио је Скот.

EUR/RSD 117.1131
Најновије вести