За лепезу војвођанских различитости 8,6 милиона динара

Изабрани учесници конкурса за финансирање/суфинансирање пројеката од значаја за културу и уметност националних мањина – националних заједница у АПВ потписали су  уговоре, које им је свечано уручила покрајинска секретарка за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама Драгана Милошевић.
д
Фото: Дневник/С. Шушњевић

Од 302 пристигла на адресу Бановине, подржано је 135 пројеката у областима заштите нематеријалног културног наслеђа, савременог уметничког стваралаштва и издавачке делатности са укупно 8,6 милиона динара.

– Огромно ми је задовољство и част што је Покрајина и ове године издвојила 8,6 милиона динара за сјајне пројекте који одражавају богатство различитости, преплитање култура, идентитета, суживота, наслеђа – додала је Драгана Милошевић, напоменувши како је намера ресорног секретаријата да у наредним годинама повећа буџетска средства за ову намену. – Трудимо се свакога дана да и мимо јавних конкурса пружимо максималну подршку свим мањинским заједницама.

Том приликом истакла је и рад завода за културу националних мањина, чији су суоснивачи заједно са националним саветима, те финансијску помоћ Секретаријата за образовање, прописе, управу и националне мањине, који у синергији остварују исте циљеве.

– Богатство националних мањина – националних заједница на територији АП Војводине јесте наш бисер, наша посебност и нешто што нас је одавно поставило на светску мапу културе – закључила је Милошевићева.

Маријана Стратулат, директорка „Либертатее” у Панчеву, најпрестижније новинско-издавачке установе Румуна у Србији, основане 1945. године, исказала је задовољство због одобрених 150.000 динара, које ће уложити у часопис за културу, уметност и књижевност „Лумина”, што у преводу значи „Светлост”.

– Захваљујемо Секретаријату јер без ове подршке не бисмо могли да спроводимо своје активности, будући да упоредо са недељником „Лумина” издајемо дечји лист „Буцуриа цопиилор” и часопис за омладину „Тинереțеа” – истакла је Маријана Стратулат.

Ласло Илија, представник Мађарског културно-уметничког друштва „Јокаи Мор” из Новог Бечеја, похвалио се да су путем конкурса добили највиши овогодишњи износ – 300.000 динара, чему се нису надали имајући у виду претходне.

– Ове године смо домаћини највећег догађаја када су у питању народна музика и фолклор у Војводини, а то су 57. Ђенђешбокрета и 44. Дуриндо. Манифестација ће се одржати 25. и 26. септембра у Амфитеатру Новог Бечеја, на самој обали Тисе. На прелепом кеју очекујемо око 3.000 учесника, међу којима је преко 30 фолклорних група из целе Војводине. Други дан, предвиђен за певачке групе, солисте и оркестре, обично је најмасовнији. Трудимо се да се свако ко дође, био учесник или гледалац, лепо осећа у нашем месту. Фестивал се већ годинама уходано финансира, а главни извори су прекогранични, па је овог пута Фондација Бетлен Габор одобрила 4,5 милиона форинти, тј. близу 15.000 евра. Из Секретаријата за за образовање, прописе, управу и националне мањине добили смо 1,4 милиона, док је локална самоуправа дала 1,2 милиона, претежно за храну и освежење учесника и волонтера. Министарство за културу издвојило је 200.000 динара, а једна мађарска фондација 800.000 форинти – предочио је обим овог пројекта Ласло Илија.

С. Милачић

 

Трудимо се свакога дана да и мимо јавних конкурса пружимо максималну подршку свим мањинским заједницама (Драгана Милошевић)

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести