За смештај кадета Војне академије нових 3.300 квадрата

БЕОГРАД: Министар одбране Александар Вулин обишао је данас реконструисани објекат за смештај кадета и слушалаца на Војној академији од 3.300 метара квадратних, са 66 климатизованих соба, канцеларијама и помоћним просторијама, саопштило је Министарство одбране.
Ministar odbrane Aleksandar Vulin obišao rekonstruisani objekat za smeštaj kadeta i slušalaca na Vojnoj akademiji Foto: Tanjug
Фото: Министар одбране Александар Вулин обишао реконструисани објекат за смештај кадета и слушалаца на Војној академији Фото: Танјуг/видео

Укупна вредност инвестиције је 215 милиона динара.

Након обиласка, министар Вулин је истакао да је историја Србије историја ратова у борби за слободу и управо „због тога је толико важно и драгоцено да Србија никада не престане да школује своје официре, подофицире, све оне који брину о Војсци Србије, који јесу Војска Србије и који ће бринути о безбедности сваког грађанина наше земље“.

Поручио је да је свако улагање у Војну академију улагање у квалитет живота наших кадета и улагање у квалитет обуке и образовања наших официра, оних који воде војску и оних који ће тек водити војску.Вулин каже да је изградња нове и реконструкција зграде коју је данас посетио и обезбеђивање потпуно новог простора за смештај професора и студената прво велико улагање у Војну академију још од 1980. године.

"Време је да уложимо у Војну академију, време је да наставимо с радом и време је да од Војне академије направимо оно што она заслужује квалитетом и својих предавача и својих кадета - образовну институцију највишег ранга, образовну институцију због које можемо да будемо поносни и у земљи и у свету", рекао је министар одбране.

Према његовим речима, историја Србије је историја борбе за слободу и зато је војна наука нешто што је увек „припадало Србији, о чему се водило рачуна и што се проучавало“.

Вулин је рекао да су тек од ове године, захваљујући упорности припадника Војне академије и Ректората Универзитета одбране, као и Министарства одбране, први пут војне науке постале признате у оквиру универзитетске заједнице као војне науке.

"Надамо се да нећемо стати на томе и да ћемо једног дана постати део Српске академије наука и уметности, али земља која је имала Живојина Мишића, која је имала такве стратеге, борце, команданте који су побеђивали од балканских ратова, до Првог и Другог светског рата, која је имала такве стратеге као што су били генерали Павковић и Лазаревић заслужује да има војне науке као посебне и заслужује да се њима посебно обрати пажња", навео је министар.

Радове на реконструкцији објекта извео је Војнограђевински центар "Београд" Управе за инфраструктуру Сектора за материјалне ресурсе.

Начелник Војнограђевинског центра „Београд“, потпуковник Милован Остојић каже да објекат, пројектован и реконструисан за потребе смештаја студената Војне академије, има 3.300 метара квадратних, три апартмана, 58 двокреветних соба, осам једнокреветних, пет канцеларија, четири чајне кухиње.

Навео је да сваки спрат има и помоћне просторије, а да је објекат реконструисан по најсавременијим прописима, да су замењене све инсталације, подови, плафони и да све собе имају санитарни чвор.

Остојић је рекао да је фасада урађена по прописима за енергетску ефикасност, да су све собе климатизоване, а да су опрема и намештај урађени од најквалитетнијих материјала.

Обиласку су присуствовали ректор Универзитета одбране генерал-потпуковник др Горан Радовановић, начелник Војне академије генерал-мајор др Бојан Зрнић и чланови колегијума министра одбране.

Откривена биста генерала Јована Мишковића

БЕОГРАД:  Министар одбране Александар Вулин присуствовао је данас свечаном откривању бисте генерала и академика Јована Мишковића, након чега је отворио спомен собу у касарни "Генерал Јован Мишковић", а у оквиру обележавања 170 година од оснивања Војне академије.

Начелник Војне академије генерал-мајор Бојан Зрнић подсетио је на јубилеј и навео да је спомен-соба важна за неговање традиције и развијање морал припадника Војне академије.

Бисту је открио потпредсеник САНУ академик Зоран Поповић, подсетивши у виду да је генерал Мишковић био једини професионалац војске који је изабран на дужност председника Српске академије наука и уметности.

Победник конкурса за најбољу беседу на тему "Част је наша имовина" потпоручник Страхиња Јелача из Речне флотиле прочитао је своју беседу, након чега је биста освештана и служен помен генералу Мишковићу.

Бисту генерала Мишковића израдио је академски вајар Владимир Јаблановић. Спомен собу Војне академије израдио је тим којим је руководио пуковник доцент Слободан Ðукић, начелник Катедре друштвених наука и наставник војне историје, који је данас и био задужен за стручно вођење након отварања.

Спомен соба Војне академије основана је како би се у главним цртама приказала дуга и поносна прошлост ове важне војне високообразовне институције, а циљ је додатно едуковање професионалних припадника Војне академије, као и мотивација и подстивање на залагање у служби.

Данашњој свечаности присуствовали су и чланови колегијума министра одбране, ректор Универзитета одбране генерал-потпуковник др Горан Радовановић, припадници Универзитета одбране и Војне академије, као и професори, наставници и кадети те високошколске установе.

 

 

 

EUR/RSD 117.1661
Најновије вести