Заштитити децу од сајбер насиља

Ситуација у области заштите деце од насиља на интернету у Србији је и даље веома неповољна, јер је број случајева насиља на интернету у константном порасту, посебно међу најмлађом групом корисника интернета.

 Истраживање “Заштита деце на интернету”, урађено 2013, показало је да ниједан правни акт, односно стратешки документ на националном нивоу не препознаје нити дефинише експлоатацију деце путем информационо-комуникационих технологија као посебан вид злостављања, насиља или злоупотребе деце, каже покрајински заштитник грађана.

Извршни органи овој теми приступају првенствено с криминолошког аспекта, те су више усмерени на кажњавање починилаца кривичног дела експлоатације деце који су при томе користили и ИКТ и сузбијање ове појаве након што се она већ догодила, него на њену превенцију информисањем деце и одраслих и едукацијом о правилном коришћењу ИКТ и одговарајућој превентивној заштити. Ипак, од 2012. спроводи се пројекат “Зауставимо дигитално насиље”, који је усмерен на оснаживање свих учесника школског живота да спрече дигитално насиље, да доследно и адекватно реагују када се оно појави.

Министарство је позвало све школе у Србији да се укључе у обележавање Дана безбедног интернета како би се скренула пажња не само на тај проблем, већ и на начине превенције дигиталног насиља и смањење злоупотребе савремених технологија.Сајбер-булинг (претње, узнемиравање или понижавање путем друштвене мреже или било ког другог облика информационих и комуникационих технологија) карактеристичан је за све учесталије вршњачко насиље међу децом и младима. На жалост, каже покрајински заштитник грађана, још увек није препознат као посебна врста експлоатације деце.

Ову врсту електронског насиља важно је у правној регулативи препознати и одредити из два разлога: да би се радило на информисању и едукацији деце и младих и његовој превенцији у оквиру школског система, али и да би се директним и индиректним жртвама пружила помоћ и заштита.

И. В.
 

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести