Здравље и добробит животиња корисни свима

БЕОГРАД: Биосигурност на фармама значајна је за будућност одрживе пољопривреде, закључено је на конференцији пројекта Здравље и добробит животиња која је одржана у Београду.
ovce, pixabay
Фото: pixabay.com

"Јачање система здравља и добробити животиња" је пројекат који финансира Европска унија, а који пружа подршку Управи за ветерину Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде у процесу усклађивања са законодавством и стандардима ЕУ у области здравља и добробити животиња и биосигурности.

Емина Милакара, вд директорка Управе за ветерину Министарства пољопривреде каже да ће овај пројекат обезбедити веће могућности за извоз пољопривредних производа и хране на европско тржиште.

"То ће бити урађено кроз побољшање политике здравља и добробити животиња, смањењем ризика по здравље људи и животиња, као и кроз смањење броја паса луталица", казала је Милакара.

Пројекат подржава и одрживост пољопривреде и заштиту животне средине, а Србији ће помоћи да спроведе циљане кампање, да се изради консолидована стратегија о здрављу животиња, програми праћења и надзора, као и да се припреми план управљања ванредним ситуацијама за животиње - који постаје још релевантнији у светлу климатских промена, што је нагласио Сакеларис Хоурдас, Шеф III операција у Делегацији Европске уније у Србији.

Пројекат је вредан 1,38 милион евра, финансира га Европска унија, а подржава развој и побољшање пољопривреде у Србији, а пружа и подршку Управи за ветерину Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде у процесу усклађивања са ЕУ и међународним стандардима у области здравља и добробити животиња, као и биосигурности.

Тренутно, ЕУ подржава пољопривреду у Србији кроз четири пројекта техничке подршке, један пројекат је подржан у набавци опреме (у процесује) и кроз сет ИПАРД подршке.

Од 2007. године Европска унија је инвестирала у пољопривреду Србије из ИПА фондова око 100 милиона евра и уз то буџет за ИПАРД програме за пољопривреднике је додатних 175 милиона евра. Од 2000. до данас, Европска унија донирала је више од 3,6 милијарди евра Србији. Средства су коришћена за подршку развоја, квалитета живота и реформи у следећим сферама: цивилна заштита, заштита од поплава и помоћ поплављеним подручјима, образовање, повезаност, заштита околине, здравствена заштита и заштита потрошача, култура, владавина права, локални развој, послови и привредни раст, јавна администрација, миграције, управљање јавним средствима, цивилно друштво и медији, социјална инклузија, омладина и спорт.

ЕУ подршка је имплементирана кроз сарадњу са Владом Србије. Европска унија је донирала Србији више развојних средстава него сви други интернационални донатори заједно.

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести