(ФОТО, ВИДЕО) РЕПОРТЕРИ ДНЕВНИКА НА ИЗГРАДЊИ ПЕТОГ НОВОСАДСКОГ МОСТА Захуктали се радови и са сремске и са бачке стране

Како је  градоначелник Новог Сада Милан Ђурић навео за Дневник , у највећем војвођанском граду тренутно се граде два моста, а ускоро креће и трећи- пешачко-бициклистички. Четврти мост у Новом Саду гради се у наставку Булевара Европе, а пети је део Фрушкогорског коридора.
2
Фото: Дневник/ С. Шушњевић

Репортери Дневника су обишли радове на петом мосту са сремске стране Дунава у Петроварадину. Затекли смо раднике кинеске ЦРБЦ који ужурбано стварају услове да се Дунав премости између Петроварадина и Каћа, забележили смо израстање из воде првог стуба будућег моста. Како би то грађевинари рекли „бетонира се нулти сегмент и сандучасти носач на стубном месту број 1”.  радови су увелико у току и код Каћа.

Мост ће бити дужине од 1.663 метара и прилично је компликован објекат чија ће изградња са прилазном конструкцијом и хидротехничким инсталацијама коштати око 100 милиона евра.

Истовремено водени саобраћај се одвија без проблема јер је пловни пут широк пар стотина метара остављен слободан између помоћних конструкција које држе читаво градилиште над водом.

Фото: Дневник/ Ф. Бакић

Просторно, реч је о нешто мање од два километра који се пружају од бачке обале Дунав, преко реке до сремске обале, или обнуто,  а овај, пети новосадски мост поред тунела испод Иришког венца, други је кључан објекат будућег фрушкогорског коридора од Новог Сада до Руме. 

Ова брза саобраћајница на територији Новог Сада служиће као градска обилазница, а преко моста обезбедиће се веза са ауто-путем Е75 и паневропским коридорима 10 и 10Б. Како је наведено при представљању овог пројекта, мост ће допринети измештању теретног и транзитног саобраћаја из Петроварадина и Салајке и Подбаре у Новом Саду...

Фото: Дневник/ С. Шушњевић

овај мост почиње 5.536 метара од почетка Фрушкогорског коридора код Каћа, а завршава се на 7.200 метара од почетка, премошћујући 560 метара широк Дунав. Укупна дужина моста износи 1.663 метра, а састоји се од 668 метара дуге северне прилазне конструкције, која се протеже на каћкој страни, главне мостовске конструкције дужине 505 метара и јужне прилазне конструкције на петроварадинској страни, која је дужине око 488 метара.

Ширина моста је 28 метара, а прилазне конструкције широке су 25 метара. Предвиђене су две коловозне, са по две саобраћајне траке широке по 3,5 метара. Мост, као и део Фрушкогорског коридора од Каћа до Петроварадина, имаће пешачке и бициклистичке стазе ширине по два метра.

Фото: Дневник/ С. Шушњевић

Са сремске стране стубови су већ пришли последњим улицама Петроварадина иза некадашњег „Навипа” где сада постоји читава мрежа путева изграђених за потребе градилишта.


Косе затеге

Нови мост у Петроварадину је пројектован као јединствена конструкција за обе коловозне траке, док су прилазне конструкције пројектоване као две одвојене целине.

Главни распон моста широк је 200 метара и висок 9,5 метара у односу на висок пловидбени ниво.

Мост је пројектован као „екстрадос“ мост са косим затегама са распонском конструкцијом од преднапрегнутог бетона променљивог попречног пресека и са двоструким кратким пилонима закошеним ка споља и високим 25 метара. Распони главног моста дуги су 134, 235 и 134 метра.


Већ сада се назире промена коју ће овај мост и даља саобраћајница Фрушкогорског коридора донети овом крају, а очекује се да ће током ове године  бити завршени приступни путеви новом мосту.

Фото: Дневник/ С. Шушњевић

На силаску с моста са сремске стране биће изграђена петља и нови пут до друмско-железничког моста, који ће служити као део обилазнице око Петроварадина. Један прилаз мосту, усмерен ка Новом Сад, налази уз комплекс некадашње „Победе“, са петљом на Рељковићевој улици чији ће један део бити претворен у брзу саобраћајницу која води до Жежељевог моста. Други прилаз, усмерен ка Сремским Карловцима, иде уз шуму поред Дунава и биће део Фрушкогорског коридора.

Фото: Дневник/ С. Шушњевић

Са Карловачким друмом спаја се петљом у близини Кошарићеве баре, недалеко од цркве на Текијама. Одатле, Фрушкогорски коридор наставиће до дела данашње Улице Рачког и Мишелука, поред МОЛ пумпе, све до данашњег Иришког венца где ће бити тунел испод Фрушке горе дугачак 3,5 километра…

Темељи свих стубова урађени су на бушеним шиповима, а стубови главног пилона ослањаће се на 37 бушених шипова пречника 1,5 метара и дужине око 36 метара. 

Нико Перковић

Фото: С.  Шушњевић

 

EUR/RSD 117.1205
Најновије вести