Упутство НБС: Како до свог новца уз пуномоћје?

БЕОГРАД: Због актуелне епидемиолошке ситуације Народна банка Србије (НБС) донела је недавно упутство о начину привремене исплате новца с динарских и девизних текућих рачуна за грађане који не могу да дођу на шалтере, а овим документом омогућено је да банка исплати највише 100.000 динара месечно или толики износ у девизама.
Isplata/Dnevnik.rs/arhiva
Фото: Dnevnik.rs

Међутим, у тај износ се не урачунава новац који се исплаћује са рачуна корисника по основу пензије, као ни новац који је на текући рачун грађана пренет по основу других давања јавних средстава, на пример, накнада за случај незапослености, дечји додатак, и сличне уплате.

Вицегувернер НБС Драгана Станић каже да се упутство централне банке односи на шест категорија становништва као и то да је на банкама да процене ризик да ли ће омогућити сваком појединачном клијенту да подигне више новца од препоручених 100.000 динара.

"Ово је још једна у низу инструкција које је гувернер донела од почетка пандемије с циљем да се грађанима олакша свакодневни живот, односно да се помогне привреди", рекла је Станић за ТВ Прва.

Инструкцијом је, додаје, олакшано располагање средствима са текућих динарских, односно девизних рачуна, као и располагање са новчаним дознакама.

Категорије лица које су обухваћене овом инструкцијом су оне које су напуниле 55 година и више, затим особе које се налазе на болничком лечењу, грађани који користе услуге смештаја за одрасле, они који немају пословну способност.

Такође, упутство се односи и на особе које немају из неког разлога платну картицу а како би могле да располажу својим новцем, као и на лица која се налазе на издржавњу затворских казни.

До новца се може доћи тако што ће грађани из ових категорија овластити особу од поверења путем једнократног пуномоћја, а образац је дат уз инструкцију и налази се на сајту НБС.

Међутим, није нужно да овлашћење буде баш тај образац већ може да се састави својеручно али је потребно да садржи све податке које је НБС прописала.

Такође, на шалтер платне институције опуномоћена особа мора донети и званични документ којим се потврђује да власник текућег рачуна није у могућности да дође сам по новац.

"Када корисник рачуна изда такво овлашћење, особа која је опуномоћена одлази код пружаоца платних услуга, доноси такво овлашћење и ставља на располагање банци један примерак", објашњава Станић.

Неопходно је, прецизира, да при доласку у банку има лична документа и своја и власника рачуна као и доказ да особа која је дала овлашћење, припада једној од шест категорија.

Како би се ризици евентуалне злоупотребе смањили, могуће је подићи до 100.000 динара месечно, односно до тог износа у девизама.

"Ту се не рачунају пензије и друга јавна давања која могу додатно на тај износ да се подигну на овај начин", рекла је Станић.

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести