ЦЕНА ГАСА ДО 1. МАЈА БЕЗ ПРОМЕНЕ, А ШТА ПОСЛЕ? Ево ко ће с примањима бити У ПЛУСУ, а ко ће (можда) плус ДА ДАЈЕ

Природни гас прошле године је нове цене добијао у три наврата, те је у односу на 2022. годину сада киловат час за око трећину скупљи. Имајући то у виду, јасно је да се грађани питају шта ће бити ове сезоне.
а
Фото: Dnevnik.rs

Генерални директор „Србијагаса” Душан Бајатовић изјавио је да се цена гаса неће мењати до 1. маја, а да ће онда бити направљен пресек.

Бајатовић је рекао да је погрешно протумачена његова ранија изјава да се цена неће мењати до 1. маја.

- Не могу да кажем тачно да ли ће ово бити одговарајућа цена. Ако би гледали садашње пројекције, ни тада неће бити разлога за поскупљење. Не могу да кажем ни да ће гас појефтинити. Боље би било да сам рекао да цену нећемо мењати до 1. маја, а онда бисмо морали да направимо пресек - рекао је Бајатовић и истакао да су финансије Србије добре и да имамо преко 800 милиона кубних метара гаса плаћено. Подсетио је да ће светске берзе реаговати уколико буде дошло промене цене нафте.

- Тешко да ће цена бити нижа, ја то морам отворено да кажем. Ако опет буде неког поремећаја, реаговаће држава, и опет ће реаговати „Србијагас” неким додатним комерцијалним зајмовима - навео је он.

Ако би гледали садашње пројекције, ни тада неће бити разлога за поскупљење. Не могу да кажем ни да ће гас појефтинити (Душан Бајатовић, директор Србијагаса)

Он је рекао да „Србијагас” није губиташко предузеће и да ће текућу годину завршити са 50 до 60 милиона евра у плусу и додао да је и ЕПС сада врло успешан.

Фото: Dnevnik.rs

Он је истакао да су софтверска решења која се примењу на свим компресорским станицама и у раду складишта система разрађена у сарадњи са домаћим факултетима, а да Машински и Рударски факултет у Београду дају велики број кадрова потребних овом предезећу, као и Факултет техничких наука у Новом Саду.

- Требаће нам и рударски инжењери, највише нам фале ИТ инжењери. Има доста људи који ће у наредних 3-5 година ићи у пензију, ми то морамо да надокнадимо - истакао је он.


Сада 5, 2 динара

У односу на 2022. годину сада киловат час за око трећину скупљи. Прво поскупљење било је 1. јануара 2023. када је гас поскупео 11 одсто, а потом су уследила поскупљења у мају и новембру - а оба су била по 10 одсто. Тако потрошачи који су 1. јануара  прошле године киловат час плаћали 4,08 динара - без пореза и такси, односно 4,50 динара када се урачунају и те ставке, сада исту количину плаћају 4,54, односно 5,2 динара.

Иначе, већ нешто дуже од годину дана потрошња природног гаса  се уместо у кубним метрима обрачунава у киловат часовима. Тако је потрошња од 35 кубика адекватна потрошњи од 359 киловат часова, а то значи да је просечна потрошња природног гаса од око 300 кубних метара адекватна потрошњи од око 3.100 киловат часова


Рекао је да „Србијагас” ради на пријемним станицама како би ускладили мерење гаса који улази из Мађарске и да ће радити излаз према БиХ, односно према Републици Српској, као и потпуно нови начин мерења гаса у Банатском Двору.

- Потрошња гаса око протеклих празника била историјска - рекао је Бајатовић, додавши да је снабдевање стабилно, да гаса има довољно.

Бајатовић је рекао Танјугу да Србија у складиштима има довољно гаса, а да се тренутно снабдевамо из руских и азербејџанских извора. -- Вучемо из Азербејџана гас, некад нешто више, некад нешто мање, али све то функционише преко начина интерконекције и то треба да разрадимо наредном периоду. У складишту у Банатском Двору имамо 380 милиона метара кубних и у Мађарској још 200 милиона.

- Судећи по складиштима и преговорима, који функционишу и које имамо, ми заиста немамо ниједну бригу ни за индустрију, ни за становништво - рекао је Бајатовић. Како је нагласио, једина мана „Србијагаса је што у претходне две године није успео да прикључи на систем све људе и предузећа која су тражила прикључак.

Д. Млађеновић

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести