broken clouds
11°C
11.05.2025.
Нови Сад
eur
117.2248
usd
104.3947
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Биотехнологија у служби пољопривреде

07.01.2023. 12:32 12:37
Пише:
Фото: Покрајинска влада

Саветник за научноистраживачки рад на Институту за ратарство и повртарство Нови Сад од националног значаја др Ивица Ђаловић добио је недавно признање за научну изузетност АП Војводине на основу оцене стручне комисије која је вредновала број цитата научних радова из базе података СЦОПУС-а.

На основу те базе, др Ђаловић је био најцитиранији истраживач за област биотехнологије и пољопривреде у подобласти ратарства и повртарства у 2021. години.

База података СЦОПУС је највећа цитатна база података која је на располагању научницима широм света и укључује преко 21.500 наслова од преко 5.000 међународних издавача.

Признање, казао је за „Дневник” др Ђаловић, значајно је не само за њега већ и за научну иституцију у којој ради и ствара.

- Путем базе података СЦОПУС прати се цитираност појединих аутора, односно истраживача, цитираност радова и друго. За цитираност веома важну улогу има иновативност публикованих радова у врхунским часописима од међународног значаја, најчешће са високим вредностима импакт фактора - појаснио је др Ивица Ђаловић.

С друге стране, навео је, цитираност недвосмислено потврђује изврсност у научноистраживачком раду и иновативност реалаизованих програма истраживања. - Кроз ове параметре видљиви су не само истраживачи већ и институција у којима они раде. Уједно овим прознањем се потврђује чињеница да се у нашим реномираним националним иституцијама могу постизати резултати светског нивоа и да наши истраживачи имају иновативни потенцијал да кроз научну изврсност и иновативност пруже одговоре на бројне друштвене изазове са којима се суочава данашње човечанство, као што су климатске промене, храна, енергија, развој нових и будућих технологија - биотехнологија и биосигурност.


За истраживаче најважнији пољопривредници

Др Ђаловић истиче да је у раду научних истраживача на првом месту да огромна научна достигнућа у светским размерама Института пренесу пољопривредницима.

- Најважније нам је да крајним корисницима - пољопривредницима - пренесемо знање и уз подршку Владе Србије обезбедимо прехрамбену сигурност наше земље. Зато тежимо да сваке године најновија научна достигнућа пренесемо организовањем различитих видова едукација, зимских предавања и семинара, не само за пољопривреднике већ и агрономе, који су препознати као најзначајнији и највећи скупову у региону у области пољопривреде и науке.


Признање је, истакао је, и потврда наставка континуитета у раду истраживача Инситута у коме се стварају иновације за будућност по којима је био одувек препознат на светској мапи науке. А наука и иновације ће управо имати доминанту улогу у 21. веку, будући да се све више суочавамо са климатским променама, најчешће појавом суше.

- Током 20. века, а посебно у протекле три деценије све чешће се суочавамно са појавом изражене варијабилности климе - казао је др Ђаловић. - Подсећања ради, у периоду од 1937. до 2022. године било је готово 45 сушних година, што је готово преко 57 одсто. С обзиром на то да се у нашој земљи интезивна биљна апроизводња највећим делом одвија у условима сувог ратарења, суша је најчешће основни узрок разлика између просечних остварених и потенцијалних приноса. Ситуација је утолико компликованија уколико су на истом локалитету присутне промене већег броја климатских варијабли. Када је у питању биљна производња, наука свакако има решење, јер су значајне активности усмерене, пре свега, на изналажење мера адаптације и рационалних технологија гајења. Могу да кажем да је у протеклих неколико година у Институту за ратарство и повртарство у Новом Саду створена нова генерација НС сорти и хибрида која са успехом одолева различитим факторима стреса, са посебним освртом на сушу.

З. Делић

Пише:
Пошаљите коментар