Беко: Лука Београд ми је најгора пословна одлука

Бизнисмен Милан Беко рекао је данас у Специјалном суду у Београду да је му је куповина Луке Београд била најгора пословна одлука,

јер му је тај посао донео само проблеме и на приватном и на пословном плану.

"Па платио бих да у ово нисам ушао, колико проблема имам", рекао је Беко сведочећи на суђењу бившем министру привреде и приватизације Предрагу Бубалу и осталим оптуженим за злоупотребе приликом продаје пакета државних акција у Луци Београд предузећу "Ворлдфин" из Луксембруга, које је у Бековом власништву.

"Станко Суботић ме јури преко медија да сам му дужан, а онда Хипо банка каже да нисам, држава и даље води бесмислене процесе... ја губим време...", жалио се Беко судском већу.

Одговарајући на питања тужиоца, Беоко је рекао да су он и његова породица због тог случаја "демонизовани", а он је преко 60 пута био на насловним странама.

"Донео сам погрешну одлуку и никоме не треба да дајем савете", закључио је Беко.

Испричао је и да није знао да ће држава хтети да прода свој пакет акција у Луки Београд.

"Нисам имао никакво ни претходно, ни накнадно сазнање како ће се држава поставити према питању продаје свог пакета акција, јер се у више наврата различито поналшала. Инвестициона еуфорија је трајала кратко, од 2003. - 2008. а држава није продала своје пакете акција у 'Ц Маркету' и 'Новостима', а ево овде јесте", рекао је Беко.

Бизнисмен је тврдио да у том послу који је ушао заједно са тадашњим партнером Мирославом Мишковићем није коминицирао са владом нити с блило којим другим предузећем.

"Нисам комуницирао са државом о тим питанима, јер је коминикација већ била оптерећа мојим прехтодним послом око куповине 'Кнеза Милоша'", рекао је Беко.

Он није детаљно говорио о својим сазнањима, пошто је рекао да остаје при ранијем исказу који је дао тужилаштву за организовани криминал у току истраге, али је одговарао на питања тужиоца, бранилаца и суда.

Тужиоца је занимало да ли је пре подношења понуде за преузимање имао информацију да је Лука Београд наручила било какву процену од Института економских наука.

Беко је указао да је предузеће "Фокус" у јулу 2005. године које је радило саветодавне услуге за њега и његовог тадашњег партнера Мирослава Мишковића прибавило информацију да је наручена процена постројења, опреме и некретнина, али да није знао на коју је вредност процењена.

"Пар дана пре истицања понуде за преузимање, 30. септембра, тек тада је предузећу престављена могућа вредност", рекао је Беко.

Прелиминарну процену дао је Божа Драшковић, који је тврдио да се његова процена не односи на вредност акција Луке Београд, већ на опрему, постројења и некретнине и инситстирао да се једино тако може третирати.

Циљ те процене, према Бековим речима, био је да руководство предузећа на крају године може да подигне књиговодствену вредност предузећа.

Одлуку да се изађе са понудом за преузимање акција Луке Београд, Беко и Мишковић су донели у лето 2005.  а изашли су са понудом 10. септембра.

Најпре су стекли око 74 одсто акција, а после продуженог стицања имали су укупно око 92 одсто акција, навео је бизнисмен и додао да је трећа понуда за преузимање дата у фебруару 2006. али је она пропала.

Он је посведочио да је у раду његових фирми уобичајено да се током анализе пословном случају обично да кодирано име, а у овом случају "Амстердам" је означавао пројекат Лука Београд.

Беко је исказ дао као представник Ворлдфина и као сведок у поступку, рекао је председник судског већа Данко Лаушевић.

У Специјални суд у Устаничкој улици, Беко је стигао десетак минута пре почетка претреса у коректној здравственој форми, иако је у новембру био тешко рањен из ватреног оружја.

Суђење Бубалу и осталима почело је у јулу 2014. године, када је бивши министар детаљно излагао своју одбрану и негирао оптужбе за злоупотребу службеног положаја.

За исто дело оптужба терети и бивше извршне директоре Агенције за приватизацију Миодрага Ђорђевића и Горана Мрђу, директора Центра за тржиште капитала Алексеја Мисаиловића, директора Акцијског фонда Александра Грачанца и директора Сектора за анализу, припрему и организацију продаје у Акцијском фонду Јасмину Драгутиновић.

За кривично дело злоупотреба положаја одговорног лица оптужница обухавата бившег директора Привредног друштва Лука Београд АД Мирослава Дробца и бившег финансијског директора тог привредног друштва Душана Косовца.

Бубало је ухапшен 14. јуна 2013. године и до 27. децембра те године је био у притвору када је пуштен да се брани са слободе.
Финансијски инвеститор у предузећу Ворлдфин, које је купило акције Луке Београд, била је компанија Делта холдинг у власништву Мирослава Мишковића, пренели су медији.

Власник Делта холдинга Мирослав Мишковић и Милан Беко на поцетку су били заједно у послу око Луке Београд и у малопродајном ланцу Ц-маркет, али се Мишковић касније повукао из Луке, а Беко из Ц-маркета.

Лука Београд је један од предмета на такозваном списку 24 спорне приватизације.

Беко ју је преузео 2005. године.

Био је рањен је прошлог новембра испред своје куће када су двојица, за сад непознатих нападача, пуцала на њега из ватреног оружја.
(Танјуг)

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести