Почиње поновљено суђење за убиство Ћурувије

У Специјалном суду у Београду данас ће почети поновљено суђење четворици некадашњих припадника Државне безбедности, оптужених за убиство новинара Славка Ћурувије.
specijalni sud, tanjug
Фото: Tanjug

Главни претрес биће одржан сутра и у петак, пошто је Апелациони суд 7. септембра укинуо првостепену пресуду и наложио да се суђење понови.

Данас ће одмах бити отворен главни претрес без припремног рочишта, будући да се суди други пут. Апелациони суд у Београду је у одлуци о укидању пресуде образложио да је првостепени суд прекорачио оптужбу увођењем Н. Н. лица у радњу извршења злочина, као и додавањем окривљенима радњи за које нису били оптужени.

У првостепеној пресуди, која је укинута, било је наведено да је Ћурувију убило Н. Н. лице, а да су припадници Државне безбедности за то „припремили терен”.

Ћурувија је убијен 11. априла 1999. године, на Ускрс, за време агресије НАТО-а на нашу земљу, у хаустору зграде у Светогорској улици, а с њим је у том тренутку била и његова пријатељица Бранка Прпа, која је онесвешћена ударцем у главу.

На оптуженичкој клупи Специјалног суда поново ће се у том предмету наћи Радомир Марковић, који је у то време био шеф Ресора државне безбедности, затим тадашњи шеф београдског центра ДБ-а Милан Радоњић и оперативац ДБ-а Ратко Ромић. Четврти оптужени, Мирослав Курак, припадник резервног састава ДБ-а, налази се у бекству и њему се суди у одсуству.

Укинутом пресудом, која је изречена почетком априла прошле године, они су били осуђени на укупно 100 година затвора. Бивши начелник РДБ-а Радомир Марковић неправоснажно је био осуђен на 30 година затвора, по оптужби за подстрекавање на убиство, а за исто дело у саизвршилаштву логистичком подршком осуђени су бивши начелник београдског центра ДБ-а Милан Радоњић, такође на три деценије робије, а на казне затвора од по 20 година Ратко Ромић, некадашњи главни обавештајни инспектор Друге управе ЦДББ-а, и Мирослав Курак, бивши припадник ДБ-а. 

Апелациони суд је наложио да првостепени суд у поновљеном поступку отклони све недостатке и повреде поступка на које му је указано у образложењу. Из укинуте пресуде произлази да је власника и новинара „Дневног телеграфа” Славка Ћурувију убило „непознато лице”, а да су му осуђени припадници некадашње Државне безбедности помагали у припреми злочина.

Мирослав Курак, који се у оптужници помиње као директни извршилац убиства, у укинутој пресуди није поменут као такав, већ непознато лице, чији идентитет није утврђен. Курак је осуђен у одсуству јер је у бекству и за њим је на снази црвена потерница Интерпола.

Насупрот укинутој пресуди, оптужница тврди да је убиство извршио Курак, а да му је саучесник био Ратко Ромић, који је дршком пиштоља ударио у главу Ћурувијину пријатељицу Бранку Прпу.

У оптужници се наводи да је Ћурувија убијен због „јавног иступања у земљи и иностранству и критике носилаца политичке власти, могућности да утиче на јавно мњење и деловање опозиционих друштвених снага, ради очувања постојеће власти”.

Оптужени Радомир Марковић издржава казну затвора од 40 година   на коју је осуђен у случају „Ибарска магистрала”, док је у предмету „Будва–Стамболић” осуђен на 15 година затвора.

На почетку истраге, која је због убиства Ћурувије покренута 14. јануара 2014. године, Милан Радоњић и Ратко Ромић били су ухапшени, а после три и по године проведене у притвору одређена им је мера кућног притвора уз електронски надзор, која им је јуче продужена.

Е. С. Х.

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести