ДНЕВНИК ОТКРИВА Троје дневно у ћелији због капљице за воланом

На подручју 11 општина Јужнобачког округа које покрива новосадска Полицијска управа, од јануара до септембра ове године припадници Саобраћајне полиције искључили су из саобраћаја због вожње под утицајем укупно 3.141 возача.
1
Фото: pixabay.com

Од тог броја задржано је на трежњењу, а у складу са Законом о безбедности саобраћаја на путевима и Законом о прекршајима,  647 особа, односно у просеку троје дневно.  

Од укупног броја саобраћајних незгода у поменутом периоду на истој територији, као „утицајни фактор” евидентирани су возачи под утицајем алкохола у 259 случајева, саопштила је за „Дневник” новосадска Полицијска управа.

У саопштењу се додаје да су припадници Саобраћајне полиције ове управе током текуће године спровели осам акција појачане контроле саобраћаја, с циљем откривања и санкционисања прекршаја вожње под дејством алкохола. Последња таква контрола спроведена је од 9. до 15. овог месеца, у оквиру међународне акције у 29 држава чланица Мреже саобраћајних полиција Европе ТИСПОЛ. При томе, контролисано је више од 7.000 возача, од којих је 206 искључено из саобраћаја због вожње под дејством алокохола.

Како смо недавно писали, након поменуте акције у целој земљи до половине овог месеца откривен је и санкционисан 2.791 возач који је возио под дејством алкохола и 45 возача под дејством психоактивних супстанци.

Од њих су на трежњењу због вожње с више од 1,2 промила алкохола задржана 544 возача, док је 127 особа за управљачем, код којих је утврђено више од два промила, приведено судији за прекршаје. 

Статистика надаље говори да је од почетка године у Србији због вожње у алкохолисаном стању из саобраћаја искључено 50.000 возача, а међу њима је више од 1.700 управљало возилом у стању потпуне алкохолисаности. Међу екстремније случајеве спада онај у којем је возач задржан у просторијама МУП-а због вожње с 1,75 промилом алкохола, а одмах сутрадан затечен је у саобраћају с 2,81 промила. Тог пута доведен је код судије уз скраћени поступак и одређено му је 50 дана затвора.

Подсетимо, Законом о безбедности саобраћаја на путевима прописана је казна за управљање возилом под дејством алкохола од 10.000 динара у фиксном износу, за мање количине, па до 120.000, односно 140.000, кумулативно изречена с казном затвора од 30 до 60 дана, за вредности преко два промила – што се законом дефинише као насилничка вожња. Уз то, за сваку количину алкохола у организму возача одређен је број казнених поена и заштитна мера забране управљања возилом.

М. Вујачић

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести