Кубуровић: Није планиран реизбор судија Врховног суда

БЕОГРАД:  Министарка правде Нела Кубуровић је изјавила данас да промена назива Врховног касационог суда у Врховни суд Србије, што предвиђа нацрт измена Устава Србије у области правосуђа, не значи да ће доћи до реизбора судија.
kuburovic, tanjug zzestic
Фото: Нела Кубуровић, фото: Танјуг (З. Жестић)

Кубуровић је потврдила Пинку да тај нацрт измена предвиђа да се из чланства највишег судијског органа - Високог савета судства искључују представници извршне и законодавне власти, као и да се укида избор на трогодишњи мандат судија и тужилаца.

У питању је нацрт измена Устава Србије у области правосуђа, објављен на сајту Министарства правде ради јавне расправе, која ће у овој фази трајати до 8. марта.Међу најважнијим је да судије и тужиоце више не бира Народна скупштина. У саставу ВСС такође више неће бити члан скупштинског одбора за правосуђе, као ни министар правде.

"Једина надлежност Народне скупштине постоји у процесу избора Врховног државног тужиоца. Сва надлежност изборних функција прелази на Високи савет судства и Високи савет тужилаца, с тим што се мења њихов састав. Министар правде није предвиђен да буде члан Високог савета судства", рекла је Кубуровић.

Новина је и да ће Врховни касациони суд имати нови назив Врховни суд Србије и на питање новинара да ли та промена назива доноси евентуални реизбор судија као 2009. године, Куборовић истиче да то "није интенција ни Министарства правде ни владе.

"Реизбора неће бити, као ни искуства које смо имали 2009. и 2010. године. То није у плану нити је намера да се врши реизбор. Битно је да се уставне измене односе на будући избор судија, а судије које су на сталној функцију њу и задржавају".

Кубуровић каже да је предложено да се промени назив зато што је то била и једна од критика Венецијанске комисије, а и саме стручне јавности да назив Врховни касациони суд садржи речи које једна другу искључују."То је један од разлога зашто смо предложили да се врати стари назив". додала је Кубуровић.

Наиме Нацрт уставних амандмана предвиђа да у саставу ВСС буде 10 уместо досадашњих 11 чланова. Пет чланова ће бити судије које бирају њихове колеге судије и пет истакнутих правника које бира Народна скупштина.Чланови савета ће убудуће сами бирати председавајцухег ВС С и ДВТ. 

Што се тиче састава Државног већа тужилаца, њему се мења име у Високи савет тужилаца. Предложени уставни амандани предвиђају да га чини 11 чланова - четири заменика јавних тужилаца које бирају јавни тужиоци и заменици јавних тужилаца, пет истакнутих правника које бира Народна скупштина, Врховни јавни тужилац Србије и министар правде.

Министарство правде је позвало представнике државних органа, цивилног друштва, стручну јавност, као и друге заинтересоване да му образложене коментаре на Радни текст амандмана на Устав доставе до 8. марта.

Овај, радни текст амандмана Министарства правде на Устав Републике Србије биће до краја месеца објављен и на енглеском језику, навело је Министарство правде.Министарство правде ће, након назначеног рока, сачинити и објавити извештај о спроведеној јавној расправи. 

Поводом објављенних измена Устава Министарство правде ће одржати четири округла стола и то 5. фебруара у Београду, 19, фебруара у Крагујевцу, 26. фебраура у Нишу и 5. марта у Новом Саду. 

Нацрт ће, према најави министарке правде, бити прослеђен и на мишљење Венецијанској комисији, која ће имати редовно заседање у јуну.

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести