На граничним прелазима за два дана откривено скоро пола милиона евра

НОВИ САД: Цариници су, за само два дана у јулу, открили скоро пола милиона евра. Наиме, у уторак, 2. јула, на улазној страни граничног прелаза Ватин, у пртљагу путника једног комбија открили готово 82.000 непријављених евра.
evri granica
Фото: Uprava carina

Прекршај је откривен када је око шест часова ујутру на ред за контролу стигао „мерцедес“ немачких регистарских ознака којим су из те земље, где живе, ка матичној Турској путовала два рођена брата, као и четворо деце и супруга једног од њих.

У разговору с царинским службеницима обојица су рекла да са собом носе само лични пртљаг и по 10.000 евра, али је преглед њихових кофера наслаганих у пртљажнику показао супротно.

Како наводе у Управи царина, у спакованим ципелама сувозача (49) пронађен је коверат са 14.400 непријављених евра, док је у путној торби возача (45), међу кошуљама пронађена коверта са 67.500 евра.

Свим путницима комбија враћено је по 10.000 евра, што је износ који не мора да се пријављује приликом преласка границе, док је остатак непријављеног новца привремено задржан до окончања прекршајног поступка.  

Дан раније, на излазу граничног прелаза Градина, откривен је велики девизни прекршај када су цариници, у сарадњи са полицијом, у једном yипу открили чак 373.000 непријављених евра.

Ту импозантну суму непријављених девиза покушао је преко границе да пренесе брачни пар француских држављана турске националности који се са своје троје малолетне деце упутио на одмор у домовину.

Новац је откривен у ''ренy роверу'' француских регистарских ознака којим је управљао возач (38) путујући са породицом из Француске ка Турској.

Када је аутомобил издвојен за селективан преглед, супружници су изјавили да немају ништа да пријаве и да са собом носе укупно 10.000 евра.

Цариници су убрзо открили да се у коферима са личним пртљагом који се налазио у пртљажнику и кровном коферу крију кесе пуне непријављених девиза.

Сваком члану ове петочлане породице враћено је по 10.000 евра, што је дозвољени лимит који не мора да се пријављује приликом преласка границе, док је 323.000 привремено задржано до окончања прекршајног поступка који ће се водити по хитној процедури, јер су у питању страни држављани. 

Иначе, од почетка године цариници су запленили више од милион и 200 хиљада евра, док је на границама широм Србије током протекле године задржано непуних три милиона непријављених евра из девизних прекршаја.

Импресивни резултати бележе се неколико година уназад, а упркос бројним обавештењима, овакви прекршаји су прилично учестали.

Иако Управа царина непрестано апелује на путнике да пријаве сваку суму изнад 10.000 евра, како на излазу, тако и на улазу у земљу, што је видно истакнуто на свим граничним прелазима, људи свесно улазе у ризик и непријаве новца. Информације о важећим прописима доступне су како на самим прелазима, тако и на сајту Управе царина, у брошурама намењеним путницима, али и преко средстава јавног информисања.

Фото: Uprava carina

Према подацима Управе царина, девизне прекршаје на нашим границама најчешће чине турски држављани који пролазе кроз Србију на путу из земаља западне Европе ка домовини.

Гранични прелаз где су најучесталији покушаји шверца девиза је Градина.

Цариници проналазе скривен новац најчешће у чарапама, доњем вешу, тајним yеповима, испод седишта, волана… Када буду откривени, путници се правдају да нису знали колико девиза смеју да пренесу преко границе.

Путници у Србију могу пренети колико год желе новца, али уколико је реч о суми изнад 10.000 евра, дужани су да то пријаве.

Процедура је следећа, онај ко има толико новца треба да се обрати царинику и да попуни образац који је доступан сваком путнику, како на уласку, тако и на изласку из земље. У Управи царина кажу да је поверљивост података које путници дају је загарантована.

Уколико не пријаве да имају већу сумо од 10.000 евра и цариници их ухвате, најчешће се правдају да им је тај новац намењен за лечење, куповину стана, или неки приватни посао. Међутим, и у тим случајевима путници крше Закон о девизном пословању и Закон о спречавању прања новца и финансирању тероризма, тако да цариници привремено одузимају тај новац, а прекршиоце предају суду. У царини наводе да је разлог за непријављивање девиза тај што онај ко их носи мора да објасни порекло новца и његову намену. Ипак, многи се не придржавају ових правила.

Д. Николић

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести