Ове године 22.000 саобраћајних несрећа, погинуло 310 људи

БЕОГРАД: Вожња под дејством алкохола, уз неприлагођену брзину кретaња, један је од најчешћих узрока тешких саобраћајних незгода, указано је на конференцији за новинаре на којој је апеловано на возаче да не возе под дејством алкохола и тиме угрожавају своје и животе других.
autobus nesreca nisekspres
Фото: МУП

„Од почетка године у око 22.000 саобраћајних незгода на путевима у Србији погинуло  је 310 особа, док је тешке телесне повреде задобило 1.800 људи. Само током јуна и јула ове године догодило се 7.800 саобраћајних незгода у којима је 149 људи изгубило живот, а тешке телесне повреде задобило 800 особа“, истакао је начелник Управе саобраћајне полиције Небојша Арсов.

Он је на конференцији, коју је организовало Удружење осигуравача Србије, истакао да саобраћајна полиција спроводи појачану контролу саобраћаја, посебно током летњих месеци, што као резултат има 10 одсто више откривених саобраћајни прекршаја, посебно оних који су најчешћи узрок саобраћајних незгода као што су неприлагођена брзина, вожња под дејством алкохола, употреба мобилних телефона и некоришћење сигурносних појасева.

Са преко два промила 410 возача

„Саобраћајна полиција је само у јуну и јулу ове године санкционисала 410 возача који су возили под дејством алкохола са више од два промила. За ову насилничку вожњу прописана је казна затвора од 30 до 60 дана, новчана казна од 120.000 до 140.000 динара, 15 казнених поена и девет месеци забране управљања моторним возилом“, истакао је Арсов.

Према његовим речима, и поред овако запрећених казни, откривено је 410 људи који су возили под дејством алкохола, а сведоци смо и тешких саобраћајних незгода које су проузроковане тиме.

„Репресивне мере које примењује саобраћајна полиција утичу на промену понашања учесника у саобраћају, али то није довољно“, рекао је Арсов и указао да је неопходно, да медији и друштвено одговорне компаније, кроз едукацију и планске кампање делују превентивно.

Арсов је рекао да ће саобраћајна полиција, и након истека летње сезоне, наставити појачану контролу саобраћаја и активности усмерене на већу безбедност како би се број страдалих смањио.

Алкохол најчешћи кривац

Заменик начелника Управе саобраћајне полиције Бобан Милинковић истакао је да је управљање возилом под дејством алкохола, поред неприлагођене брзине кретања најчешћи узрок најтежих саобраћајних незгода.

Милинковић је истакао да је у односу на последње четири године проценат саобраћајних незгода са настрадалим лицима, у којима учествују возачи под дејством алкохола,  смањен за готово два одсто.

„Тих два одсто је значајан помак. Тих два одсто мање саобраћајних незгода, значи 200 до 300 саобраћајних незгода мање и најмање 10 погинулих и 300 повређених на годишњем нивоу“, казао је Милинковић.

Р. Д.

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести