Почиње кампања за безбедност деце у саобраћају

У саобраћајним незгодама у Србији је од 2010. до 2014. године повређено 7.783 деце узраста до 14 година, а живот су изгубила 82 малишана, саопштила је Агенција за безбедност саобраћаја.

 То тело је поводом треће глобалне УН недеље безбедности саобраћаја, која се ове године обележава од 4. до 10. маја и посвећена је безбедности деце у саобраћају, саопштило да је од 2010. до 2014. у Србији забележена тенденција смањења броја деце погинуле у саобраћајним незгодама.

Тако је 2010. погинуло 25 деце, 2011 – 20, 2012 – 16, 2013 – 11 и 2014 – десеторо деце. Ти подаци говоре да су одређене активности у претходном периоду дале резултате и треба их схватити као подстрек за подизање безбедности деце у саобраћају на још виши ниво, наводе у Агенцији.Сваког дана више од 500 деце широм света изгуби живот у саобраћајним незгодама, док десетине хиљада буде повређено.Безбедност деце у саобраћају представља један од приоритета рада Агенције, што је у складу са стратешким циљем Тела за координацију безбедности саобраћаја, а то је да 2020. ниједно дете у Србији не погине у саобраћају.

Агенција је доставила свим локалним самоуправама и декларацију коју су УН креирале заједно с децом, све с циљем што гласнијег указивања на страдање малишана. Пре него што је декларација УН креирана, спроведено је опсежно истраживање међу најмлађима, током којег су деца широм света питана за ставове о безбедности на путевима.

Светски експерти су потом сумирали резултате и дошли до предлога активности које се морају предузети, а које ће имати за циљ: креирање безбедних путева од куће до школе, промовисање коришћења заштитних кацига, промовисање правилне употребе сигурносног појаса и дечјег седишта, што би требало да представља наш приоритет, не само током кампање већ и током целе године.

Како је од раног дечјег узраста улога родитеља за усвајање образаца безбедног понашања у саобраћају пресудна, потребно је посебну пажњу посветити информацијама усмереним ка њима с циљем да родитељи постану свеснији одговорности своје улоге. Зато је потребно родитељима пружити информације које ће им помоћи да боље разумеју проблеме безбедности деце у саобраћају, као и обезбедити практичне савете како да своју децу ефикасно подучавају безбедном понашању у саобраћају.

Агенција за безбедност саобраћаја у оквиру кампање „Пажљивко”, трећу годину заредом припрема књигу „Пажљивкова правила у саобраћају”, коју штампа у тиражу од 70.000 примерака и дистрибуира свим локалним самоуправама на територији Србије.Циљ је да сваки ђак првак приликом поласка у школу добије један примерак књиге у којој је сликовито описана важност правилног понашања у саобраћају у ситуацијама у којима се деца свакодневно могу наћи.

Агенција ће за школску 2015/16. годину, осим књиге, припремити и нови анимирани филм под називом „Пажљивко” и интерактивну едукативну веб-игрицу за децу.

С. Х.

Најугроженији пешаци

У Србији је Агенција спровела детаљну анализу најтежих саобраћајних незгода у којима су учествовала деца узраста до 14 година. Анализа је спроведена на основу саобраћајних незгода с погинулом децом, које су се догодиле од 2012. до 2014. године, када је погинуло укупно 37 деце.
Добијени резултати указују на то да деца у саобраћајним незгодама најчешће смртно страдају као путници у возилу и као пешаци. Тако је 46,9 одсто деце страдало у својству путника, 40,6 одсто у својству пешака и 12,5 одсто у својству возача бицикла.
Када се погледају бројке, дође се до закључка да у периоду од три године у Србији цело одељење ђака не дочека да упише следећи разред, што је поражавајући податак.

 

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести