Праг европски центар српског нарко-бизниса

НОВИ САД: Чешка полиција је, након велике рације у Прагу и централној Чешкој, ухапсила 16 особа – махом држављана Србије – осумњичених за организовани криминал.
prag pixabay
Фото: pixabay.com

Само је у Прагу откривено 11 суперсавремених плантажа марихуане, која би после жетве на црном тржишту вредела око два милиона евра.

Међу ухапшенима највише је држављана Србије, затим Македонаца, а у организовану нарко-банду били су укључени и Чеси. Њима за организовани криминал – производњу марихуане и шверц кокаина у Чешку – прети и до 24 године затвора,

„Појављује се нови тренд да се неке народности бивше Југославије укључују у специфичне гране нарко-бизниса“, саопштила је  портпаролка чешке Централе за борбу против наркотика Барбора Кудлачкова, преносе чешки медији.

Срби и Македонци су оснивали у Чешкој предузећа која су куповала некретнине где су гајили и прерађивали марихуану на технолошки напредним плантажама, савременим толико да су изненадиле и чешку полицију. Они су користили савремене, релативно скупе технологије, посебне шаторе за саднице, као и ђубриво да би што пре добили високоселекционисану нетехничку конопљу с високим садржајем психосупстанци, објаснила је Кудлачкова.

Чешка је омиљено логистичко средиште разних балканских група за пошиљке дроге још од раних деведесетих

Приликом претреса 20 кућа и пословних простора полиција је запленила 7.246 биљака које би дале марихуану вредну на црном тржишту два милиона евра, а такође и 34 килограма сушене марихуане и килограм кокаина.

За 16 месеци то је други пут да хапсе држављане Србије због дроге у Чешкој. Наиме, у заједничкој акцији полиција Србије, Чешке и Шпаније, спроведеној у организацији Еуропола у оквиру борбе против међународног кријумчарења дроге, почетком марта 2016. ухапшено је 25 осумњичених, од којих је 21 држављанин Србије.

Фото: Dnevnik.rs

На територији Шпаније и Чешке откривено је тада десет лабораторија с најмодернијом опремом за узгој индијске конопље у вештачким условима. Заплењено је више од 4.500 стабљика те биљке, као и знатна сума девиза, стечена кријумчарењем наркотика.

Полиција је саопштила да је поменута организована криминална група разбијена захваљујући оперативним подацима новосадске Криминалистичке полиције, која је непосредно учествовала у откривању и хапшењу осумњичених. У Барселони и Валенсији откривено је шест лабораторија, а ухапшен је и вођа организоване криминалне групе С. С. (41) из Новог Сада.

Четири лабораторије за узгој индијске конопље откривене су у околини Прага. У тој акцији ухапшено је још четворо чешких и бугарских држављана, осумњичених за неовлашћену трговину наркотицима.

Како је „Дневник“ тада писао, Новосађанин Срђан С., који је словио за шефа те, у потпуности растурене групе, познат је органима гоњења одраније. Својевремено је важио за припадника новосадског клана „Фирма” који је диловао наркотике. Последњих неколико година боравио је у Прагу, а наводно, половином претпрошле године преселио се у Барселону.

Срђан С. је робијао због недозвољеног држања оружја, а био је пре двадесетак година окривљен за убиство у Чешкој. Тим поводом, овде му је суђено, али је ослобођен.

Главни град Чешке одавно је веома популаран међу туристима. Али, омиљено је одредиште и другим, мање пожељним посетиоцима: организованим криминалним групама с Балкана. Новинари КРИК-а и чешког Центра за истраживачко новинарство (ЧИЗ) открили су да су десетине компанија из Прага у директној вези с моћним балканским криминалцима који зарађују новац трговином дрогом, нарученим убиствима и кријумчарењем цигарета.

Новинари КРИК-а и ЧИЗ-а разговарали су с особама које су основале та предузећа за криминалне групе. Оне су новинарима објасниле да су компаније коришћене углавном да криминалци с Балкана добију боравак у Европској унији.

Чешки закон дозвољава странцима који су власници компанија да стекну боравишни статус у тој земљи, а самим тим и у ЕУ. Балканске криминалне групе користиле су емигранте из својих земаља да за њих оснивају фиктивне пословне структуре.

Чешка је омиљено логистичко средиште разних балканских група за пошиљке дроге још од раних деведесетих година прошлог века, а тако је и данас,

по информацијама тамошње полиције. Сваке недеље, најмање једна пошиљка дроге вредна више милиона евра прође кроз ову земљу на путу до Немачке, рекао је, бивши полицајац и шеф чешке јединице за борбу против организованог криминала (ÚООЗ) Хинек Влас. Те групе користе Чешку као логистичку базу јер њихови чланови могу лако да добију боравак оснивањем предузећа, наводи се у извештају јединице чешке полиције за борбу против дроге из 2012. године.

„Компанија може годинама бити неактивна без страха да ће бити кажњена, тако да често служи као параван за стварне активности или као неупадљива адреса за достављање пошиљки. Члановима тих група иде наруку сличност језика, положај Чешке у средњој Европи и добра ваздушна и друмска повезаност с Балканом и Европском унијом”, наводи се у извештају.

Најпознатије име на листи криминалаца који имају предузећа у овој земљи је Дарко Шарић. Иако је у Србији пре две године првостепено осуђен на 20 година затвора због трговине 5,7 тона кокаина из Јужне Америке за Европу, верује се да су делови његове групе остали нетакнути, те да су и даље активни.


Осумњичени за убиство Опачића нађен мртав

Колико се нарко-дилера из Србије крије у Чешкој не зна се. Медији с времена на време спекулишу о именима, али поузданих информација нема. Њихова имена доспеју у јавности тек после полицијских акција или смрти.

Новосађанин Јанош Шнајдер (35), звани Јанчика и Пендула, осумњичен да је крајем фебруара 2015. године убио Ненада Опачића (54) и његову супругу Јасмину (47), пронађен је почетком јула исте године мртав у Чешкој. Како су пренели медији, Шнајдер је умро од конзумирања великих количина дроге.


Шарићев траг у Чешкој је лако пратити, али га је тешко документовати. У јануару 1998. године, с осам особа основао је предузеће „Солимба” у Прагу, на адреси која не постоји, наводе медији. Особа која је била задужена да потпише документацију и оснује ту фирму била је Милка Штепанкова. Новинарима је рекла да је у Праг дошла 1993. године, бежећи од рата у тадашњој Југославији.

„Знам га из Пљеваља, нашег родног града. Увек је остављао утисак да је фин момак, али помало и сељак. Никада не бих претпоставила да је имао довољно памети и добре везе за послове с дрогом“, испричала је Штепанкова.

Рекла је да се са Шарићем срела једном, 1993. године, када је дошао да потпише документа потребна за оснивање предузећа.

С. Х. Д.

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести