Радовану Караџићу жалбени претрес 23. и 24. априла

Жалбени претрес у предмету Радован Караџић пред Међународним резидуалним механизмом за кривичне судове (ММКС) заказан је за понедељак 23. и уторак 24. април, саопштено је из Хага.
radovan-karadzic/Tanjug
Фото: Tanjug

Претрес ће бити одржан у судници И зграде Механизма у Хагу, у складу с налогом о распореду који је издало Жалбено веће Механизма.

Жалбени претрес ће почети уводном речи судије Теодора Мерона, председавајућег судије у том предмету, након чега ће Радован Караџић и тужилаштво изнети своје усмене аргументе о жалби.

Караџић је у децембру 2016. године уложио жалбу Хашком трибуналу на пресуду, којом је осуђен на 40 година затвора због геноцида у Сребреници и злочина против човечности у БиХ 1992-1995. године.

Хашки оптуженик Радован Караџић пре година дана је затражио од Жалбеног већа Трибунала да преиначи пресуду којом је осуђен на 40 година затвора због геноцида у Сребреници и злочина против човечности у БиХ и да донесе праведну одлуку.

У свом допунском одговору на жалбу тужилаштва од 109 страна, Караџић је апеловао на Жалбено веће да уради „оно што је исправно и праведно, а не оно што се очекује„, напомињући да „пресуда претресног већа треба да буде преиначена„.

Напомињући да је имао непоштено суђење које је довело до погрешних закључака у пресуди, Караџић је детаљно указао зашто сматра да оптужбе тужилаштва нису тачне, да су неистините и да његова пресуда није законита.

У закључку поднеска Караџић је напоменуо да су ово његове последње писане речи у овом поступку.

„Оне су писане 25 година, од избијања рата у Босни и Херцеговини до данас“, навео је Караџић, а потом се осврнуо на почетке међународног кривичног права и цитирао део уводног излагања тужиоца из Нирнбершког процеса Роберта Џексона.

Џексон је тада навео: „Онако како ми будемо судили оптуженима данас, тако ће нама сутра судити историја. Давањем отровног пехара овим оптуженима ми га стављамо и на своје усне. Морамо скупити такву свест и интелектуални интегритет за наш задатак да би ово суђење служило за пример потомству као испуњење тежњи ка правди”.

Караџић је већ раније затражио од Жалбеног већа да одбије жалбу тужилаштва које је тражило да се Караџићу пресуда преиначи на казну доживотног затвора.

Он је у марту 2016. године осуђен на 40 година затвора због геноцида у Сребреници и злочина против човечности у БиХ 1992-1995. године. Жалба тужилаштва Хашког трибунала је Жалбеном већу поднета почетком децембра 2016. и има 89 страна, док је Караџићева жалба која је такође недавно објављена и има 233 стране.

С. Х.

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести