„Селфи“: На иви­ци смр­ти због атрак­тив­не фо­то­гра­фи­је

У све­ту на хи­ља­де љу­ди го­ди­шње стра­да при­ли­ком по­ку­ша­ја да на­пра­ви што атрак­тив­ни­ју сел­фи-фо­то­гра­фи­ју. Чи­ни се да су љу­ди спрем­ни на све да би на­пра­ви­ли ори­ги­нал­ну фо­то­гра­фи­ју. Због то­га су сво­је­вре­ме­но у Ру­си­ји уве­де­на стро­га пра­ви­ла и за­бра­не при­ли­ком фо­то­гра­фи­са­ња.
1
Фото: Dnevnik.rs

Ру­ски зва­нич­ни­ци су чак не­дав­но по­кре­ну­ли ре­клам­ну кам­па­њу чи­ји је циљ да упо­зо­ри на фак­то­ре ри­зи­ка ко­је са со­бом но­се сел­фи­ји. Тај, са­мо на­из­глед ап­сур­дан по­тез, узро­ко­ван је ти­ме што је број по­вре­да и смрт­них слу­ча­је­ва ко­ји су по­сле­ди­ца та­квог фо­то­гра­фи­са­ња у по­ра­сту, а је­дан ти­нејyер у Ру­си­ји је на­стра­дао по­ку­ша­ва­ју­ћи да сни­ми сел­фи на же­ле­знич­ком мо­сту.

По­вре­де због фо­то­гра­фи­са­ња бе­ле­же се и у Ср­би­ји. По­је­дин­ци пра­ве фо­то­гра­фи­је та­мо где дру­ги не сме­ју и та­да на­ста­ју по­вре­де.

Пси­хо­ло­зи на­во­де да су та­квим аван­ту­ра­ма скло­ни­ји мла­ђи мом­ци од 17 до 21 го­ди­ну јер не­ма­ју осе­ћај стра­ха и ни­су све­сни по­сле­ди­ца ко­је мо­гу про­ис­те­ћи из њи­хо­вих по­сту­па­ка.

Та­ко је про­шле го­ди­не јед­ног се­дам­на­е­сто­го­ди­шња­ка уда­ри­ла стру­ја на ни­шкој же­ле­знич­кој ста­ни­ци. Он је до­шао на Же­ле­знич­ку ста­ни­цу да би се ме­ђу ста­рим ва­го­ни­ма фо­то­гра­фи­сао с дру­гом, не зна­ју­ћи, очи­глед­но, за опа­сност од струј­ног уда­ра. Ка­ко су пре­не­ли ме­ди­ји, он се по­пео на ва­гон јер је же­лео да на­пра­ви сел­фи ка­да га је ухва­тио „Вол­тин лук”. На­и­ме, уда­ри­ло га је 25.000 вол­ти, иако ни­је пип­нуо ви­со­ко­на­пон­ске во­до­ве, па је пао с ва­го­на на зе­мљу. Стру­ја га је опе­кла по ру­ка­ма и гру­ди­ма, али је био све­стан. Ње­гов друг, ко­ји је про­шао не­по­вре­ђен, до­тр­чао је до же­ле­зни­ча­ра и оба­ве­стио их је, па су по­зва­не Хит­на по­моћ и по­ли­ци­ја. 

И јед­ног осам­на­е­сто­го­ди­шњег мла­ди­ћа из Чач­ка је уда­ри­ла стру­ја исте ја­чи­не док је по­ку­ша­вао да на ва­го­ну-ци­стер­ни на­пра­ви сел­фи. Он је за­јед­но с дво­ји­цом дру­го­ва био на пре­то­вар­ном ко­ло­се­ку у бли­зи­ни же­ле­знич­ке ста­ни­це, где су се сли­ка­ли мо­бил­ним те­ле­фо­ни­ма. У јед­ном тре­нут­ку мла­дић се по­пео на ци­стер­ну и нај­ве­ро­ват­ни­је хтео да ура­ди сел­фи. Ка­да је по­ди­гао ру­ку, упао је у струј­но ко­ло и уда­ри­ла га је стру­ја огром­ног на­по­на, бу­ду­ћи да се ра­ди о кон­такт­ном во­зу ко­ји је по­ве­зан са струј­ним во­дом.

Свет­ски тренд пра­вље­ња сел­фи­ја био је фа­та­лан и за ти­нејџере из Ин­ди­је, на­кон што их је пре­га­зио воз док су по­зи­ра­ли из­ме­ђу две пру­ге у ис­точ­ном Дел­хи­ју. На­стра­да­ли су с при­ја­те­љи­ма оти­шли на пру­гу да би се фо­то­гра­фи­са­ли ис­пред до­ла­зе­ћих во­зо­ва. Они су би­ли то­ли­ко за­о­ку­пље­ни пра­вље­њем фо­то­гра­фи­ја да ни­су ус­пе­ли на вре­ме да се скло­не са пру­ге.

Две де­вој­ке из Мек­си­ка по­ги­ну­ле су на­кон што их је уда­рио авион док су у бли­зи­ни пи­сте хте­ле да на­пра­ве сел­фи. Ка­ко су пре­не­ли ме­ди­ји, њих две нај­ве­ро­ват­ни­је ни­су чу­ле авион због бу­ке. Кри­ло спорт­ског ави­о­на уда­ри­ло је де­вој­ке по гла­ви и на­не­ло им смр­то­но­сне по­вре­де, услед ко­јих су пре­ми­ну­ле на ли­цу ме­ста.

За­ви­сни­ци од „Ин­ста­гра­ма” за до­бру сли­ку и фо­ло­ве­ре че­сто сли­ка­ју нај­лу­ђе фо­то­гра­фи­је.

Та­ко је за­штит­ник жи­во­ти­ња Сом­нат Мха­тре умро је од ује­да ко­бре ко­ју је по­ку­шао да по­љу­би за­рад ефект­ног сел­фи­ја, пре­нео је „Деј­ли ми­рор”. Мла­дић је био во­лон­тер, спа­са­вао је зми­је и бри­нуо се о њи­ма. То­ком жи­во­та, тај осам­на­е­сто­го­ди­шњак по­мо­гао је да ви­ше од сто­ти­ну осо­ба из­бег­не смрт. По­зна­ни­ци мла­ди­ћа ре­кли су да је Мха­тре тре­ба­ло да од­не­се ко­бру про­на­ђе­ну под точ­ко­ви­ма ауто­мо­би­ла на без­бед­но ме­сто. На­кон што је зми­ја спа­се­на, он ју је при­нео ли­цу да би је по­љу­био у гла­ву, а за­тим на­пра­вио сел­фи, али га је ко­бра угри­зла за гру­ди. На­кон ин­ци­ден­та, ло­кал­ни ак­ти­ви­сти за пра­ва жи­во­ти­ња апе­ло­ва­ли су на вла­сти да пре­ду­зму ме­ре про­тив де­ље­ња фо­то­гра­фи­је и ви­део-сним­ка на ко­ји­ма су при­ка­за­ни три­ко­ви са зми­ја­ма.


Изгорео на возу

Др Иван Ракић с Одељења пластичне и реконструктивне хирургије клинике у Тиршовој у Београду рекао је да су имали случај пацијента који је био тешко повређен.

“ Пацијент је покушао да направи селфи с врха воза, али није знао да ће налетети у поље високог напона, где је задобио тешке опекотине. Три месеца смо га лечили – казао је Ракић, и додао да технологија има својих предности, али да треба бити пажљив при њеној употреби. – Такве ситуације се дешавају када се технологија да детету, које мање зна о опасностима. Фотографишу се где други не смеју, а то су обично места која су врло опасна, и тада се повреде дешавају. “


Је­дан од фак­то­ра то­ли­ке по­пу­лар­но­сти сел­фи­ја, по ре­чи­ма пси­хо­ло­га, је­сте же­ља да се по­ве­же­мо с љу­ди­ма ко­ји нас окру­жу­ју, и то пре­ко фо­то­гра­фи­ја уз по­моћ ко­јих се­бе пред­ста­вља­мо дру­ги­ма и све­ту. Дру­штве­не мре­же су ство­ри­ле ам­би­јент ко­ји тра­жи од нас да раз­ми­шља­мо о се­би као по­је­дин­цу и да дру­ге оба­ве­шта­ва­мо о се­би и оно­ме што ра­ди­мо у то­ку да­на

Због све ве­ћег бро­ја та­квих слу­ча­је­ва, мно­ге др­жа­ве су по­кре­ну­ле кам­па­ње пу­тем ко­јих упо­зо­ра­ва­ју кон­зу­мен­те сел­фи­ја да се кло­не под­руч­ја на ко­ји­ма је то опа­сно. У Ин­ди­ји је, по ис­тра­жи­ва­њи­ма, за­бе­ле­жен ве­ћи број смрт­них слу­ча­је­ва по­ве­за­них са сел­фи­јем не­го у би­ло ко­јој дру­гој зе­мљи на све­ту. У Мум­ба­и­ју по­сто­ји ­16 ­zo­na gde­ j­e z­abrawen­o ­slika­we selfija. Русија је друга земља по броју селфи смрти и у тој земљи је покренута маркетиншка кампања којом се упозорава да се не слика на одређеним местима у саобраћају и на високим надморским висинама.

Д. Николић

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести