Славко Ћурувија убијен пре 18 година

БЕОГРАД: Колеге и пријатељи одали су данас пошту новинару Славку Ћурувији, власнику Дневног телеграфа и магазина Европљанин, на месту где је пре 18 година убијен и позвали јавности да не забовари овај злочин, да помогне у борби за слободу медија и упозорили да још нису расветљена убиства новинара.
curuvija fonet
Фото: FoNet
Србија је једина земља где се успешност решавања убистава новинара мери знаком - нула, рекао је председник Независног удружена новинара Србије(НУНС) Славиша Лекић и подсетио на судбину новинара Милана Пантића и Даде Вујасиновић.
 
Лекић је нагласио да ће за "три месеца бити 16. година од убиства Пантића, данас је 18. година од убиства Ћурувије а пре неколико дана смо обележили 23. године од убиства Даде Вујасиновић".
 
Према речима Лекића, "мале су шансе да се убице новинара открију изузев у случају Пантића јер постоји индиција да држава ту нема умешане прсте".
 
Лекић је рекао да је министар за информисање у време убиства Ћурувије 1999., Александар Вучић, тада рекао да је то учинила црногорска мафија, а пре ти године да је у томе удела имала држава.
 
Не би било лоше саслушати Вучића да открије своја сазнања, рекао је Лекић.
 
Позивамо све колеге и целокупну јавност да не забораве шта се овде десило 1999., да се боре за слободу медија и безбедност новинара, рекао је представник Удружена новинара Србије(УНС) Владимир Радомировић. 
 
Он је позвао судске власти да не одуговлаче суђење за убиство Ћурувије и од Владе Србије да хитно приведе правди оптуженог Мирослава Курака коме се суди у одсуству јер је у бекству.
 
Подржавамо рад Комисије за истраживање убистава новинара и очекујемо да ће се расветлити све околности смрти Даде Вујасиновић и открити убице Пантића, рекао је Радомировић.
 
Ово је и борба за права новинара, за право грађана на јавност политичког деловања, мене лично као жртве и Славка Ћурувије, истакла је Бранка Прпа, која је била са Ћурувијом у тренутку кад је убијен испред њховог стана у Светогорској у Београду и поново позвала на расветљавање његовог убиства.
 
Обележавању годишњице убиства Ћурувије присуствовао је државни секретар за информисање и медије у миниситарству културе и информисања Нино Брајовић, као и друге личности из јавног живота.
 
У Специјалном суду у току је суђење некадашњем шефу Државне безбедности(ДБ) Радомиру Марковићу и још тројици некадашњих припадника ДБ, оптуженима за убиство Ћурувије. 
 
Тужилаштво тврди да је Ћурувија убијен по налогу н.н. лица из врха власти због његових критичких наступа у јавности. 
EUR/RSD 117.1117
Најновије вести