Средњошколци упозорили вршњаке на опасности трговине људима

Резултати пројекта „Опрез – трговина људима је мрачна зона друштва” представљени су јуче у новосадској Градској кући, где су ученици четири техничке средње школе из Новог Сада известили о начинима на који су своје школске другаре упознали с том тематиком.
1
Фото: Ученички парламенти су награђени лаптоповима

Пројекат је настао на иницијативу локалног тима Града Новог Сада за борбу против трговине људима и Омладинске престонице Европе „Нови Сад 2019 – ОПЕНС”, а реализовали су га ученици Средње машинске школе, Техничке школе „Милева Марић Ајнштајн”, Саобраћајне школе „Пинки” и Техничке школе „Павле Савић”.

– Тим града за борбу против трговине људима, као радно тело које је именовао градоначелник Новог Сада ,и ОПЕНС 2019 покренули су иницијативу да тема трговине људима буде сагледана из другачије перспективе, перспективе младих – изјавила је том приликом помоћница градоначелника Љиљана Коковић. – Циљ је био да ученици средњих школа искажу своју спознају о трговини људима, превенцији и заштити. У оквиру тог пројекта, локални тим је с ОПЕНС-ом и Школским одбором одржао едукативне часове у четири средње школе, након чега су формирани пројектни тимови ученика који су осмислили превентивне акције. Данас смо видели резултате њиховог рада и њихових пројеката, а на самом крају представници ОПЕНС-а уручили су лаптопове ученичким парламентима тих школа. Верујем да ће ти млади људи наставити да шире програме превенције међу својим вршњацима и у друштву и да ће на тај начин допринети смањењу негативних статистичких података у друштву. Град Нови Сад ће наставити да подржава програме и пројектне активности које су усмерене у правцу превенције трговине људима и, наравно, подршку жртвама ради бољег опоравка и реинтеграције.

Координатор тима за борбу против трговине људима Ненад Драшковић напоменуо је да је то тело формирано на иницијативу градоначелника Новог Сада у јуну 2018. године и да га чини девет професионалаца из институција и организација које се у свом раду сусрећу с проблемом трговине људима. Како је навео, у питању су представници Вишег јавног тужилаштва, Апелационог суда, полиције, Центра за социјални рад, Школске управе, Дома здравља, Црвеног крста, невладине организације НСХЦ и самог Новог Сада.

– Задатак тима је да се о теми трговине људима више разгповара и да се подигне свест јавности о тој негативној појави, нарочито имајући у виду да се обично мисли да трговина људима подразумева да неко буде на силу отет и потом експлоатисан – казао је Драшковић. – Међутим, постоје други начини, врло перфидни, мимикрирани начини да особа уђе у замку ланца трговине људима, а да уопште то не примети, односно, када схвати, тада је већ беспомоћна да се одупре и изађе из тог ланца.

Како је истакао, због тога је важно што је тим обишао школе и замолио децу да из сопственог угла сагледају тај феномен и да сама смисле превентивне акције за своје школске колеге.

– Заиста смо пријатно изненађени колико су та деца с великом озбиљношћу, па може се рећи и професионалношћу, урадила те акције у све четири школе. Надамо се да ћемо имати прилике да и даље радимо и разговарамо о тој теми да бисмо сви заједно умели да се заштитимо – поручио је Ненад Драшковић.

Он је казао и да локални тим, у сарадњи с Градском управом за омладину и спорт, обилази још пет школа, а да је намера да у наредној години све школе у Новом Саду буду упознате с том темом.

– Успели смо да урадимо нешто и на пољу заштите жртава јер ту слабо шта постоји. Ако особа и успе да се извуче из ланца трговине људима, има врло велике трауме и последице. Да би се реинтегрисала у друштво, ипак основна ствар је да има запослење и извор прихода. Захваљујући разумевању Управе за привреду, успели смо да у Акциони план запошљавања уведемо и обуку за запошљавање особа које су биле жртве трговине људима, једну специфичну обуку, која би с једне стране требало да пружи психолошку помоћ, а онда и да постану конкурентнији на тржишту рада. С обзиром на то да је укључена и Национална служба  за запошљавање, надамо се да ћемо успети да изведемо посао до краја тако што ћемо наћи и запослење тим особама – закључио је Драшковић.


Годишње између пет и десет жртава

Говорећи о броју жртава трговине људима у Новом Саду, Ненад Драшковић је истакао да су на глобалном нивоу цифре велике и застрашујуће.

Локално, оне на први поглед нису тако велике: просечно на нивоу Србије буде педесетак идентификованих случајева годишње, у Новом Саду између пет и десет. Ако имамо и једну жртву трговине људима у нашем окружењу, то је већ страшно. Зато та цифра није мала колика год да је, а с друге стране, сви знамо да је тај број, нажалост, вероватно много већи. Због тога је важно што се та тема интегрално подиже на виши ниво јер у читавом ланцу, сви су битни: полиција, Тужилаштво, Центар за заштиту жртава трговине људима, локална самоуправа и сви ми остали. Важно је да будемо ефикаснији у откривању, а после у подршци – напоменуо је Драшковић


Координаторка ОПЕНС-а Добрила Марковић објаснила је да је циљ ученичких презентација да упозоре на појаву трговине људима и да научи младе како да се заштите од ње.

– Идеја нам је била да едукујемо ђаке средњих школа, а нарочито техничких, који врло често након завршетка школовања одлазе у иностранство и траже посао, а тиме су у повећаном ризику да постану жртве трговине људима, како у радној експолатацији, тако и у сексуалној – казала је добрила Марковић. – Наша улога је била да наградимо ученике за сав њихов труд и обезбедили смо четири лаптоп рачунара за ученичке парламенте.

С. Крстић

Фото: Град Нови Сад

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести