Стефановић: Жандармерија да буде најчвршћи браник земље (фото)

БЕОГРАД: Потпредседник Владе и министар унутрашњих послова Небојша Стефановић поручио је данас, поводом обележавања Дана Жандармерије, да ова јединица мора да буде најчвршћи браник наше земље и када је тероризам, криминал или било који други безбедносни изазов у питању. 
Nebojša Stefanović/Fonet/MUP
Фото: Фонет/МУП/Небојша Стефановић

"О вама много говори поглед наше деце и грађана када их штитите. То је поглед пун захвалности и радости што сте ту за њих. Али о вама много говори и поглед нарко-дилера и осталих криминалаца који је пун страха и то страха који морају да имају пред законом. Ви заједно са другим организационим јединицама Министарства унутрашњих послова морате да добијете ту битку против људи који угрожавају безбедност наше земље", рекао је Стефановић, поручивши да ће МУП наставити да се бори за боље услове рада ове јединице.

Стефановић је захвалио свим припадницима ове јединице јер никад нису заборавили на своје погинуле и преминуле колеге, као ни на њихове породице.

"На томе хоћу да вам захвалим, јер сам у свим овим годинама имао прилику да видим једну веома племениту црту ове јединице - да никад не заборавља своје настрадале колеге и њихове породице. Увек проналазе начин да помогну њиховим породицама и да учине да се никада не осећају да су заборављени ни они, ни њихови родитељи. Хоћу да вам се захвалим за такву врсту бриге и пажње јер то показује да сте велики људи", поручио је министар Стефановић.

Фото: Fonet/MUP/Dan Žandarmerije

Командант Жандармерије Дејан Луковић истакао је да је ова јединица прошла кроз различита искушења и да су кроз та искушења градили јединиство и снагу ове јединице, стално потврђујући вољу за даљим радом на њеном унапређењу и развоју.

Фото: Fonet/MUP/Dan Žandarmerije

"Задовољни смо што је руководство нашег Министарства показало својом константном подршком да цене нашу посвећеност и пожртвованост у раду. Та подршка се огледа у набавци опреме, униформи, наоружања и возила, али и расписивању конкурса за попуњавање редова наше јединице Жандармерије", рекао је Луковић.

Фото: Fonet/MUP/Dan Žandarmerije

Он је поручио да ће Жандармерија, као и до сада, своје задатке извршавати професионално и одговорно.

О Миловићу: Што нешто није урадио ако је имао сазнања

Министар здравља Златибор Лончар позвао је данас надлежне органе да испитају тврдње Родољуба Миловића који га је оптужио за везе са Земунским и Шарићевим кланом, а министар полиције Небојша Стефановић позвао је Миловића да одговори зашто 10 година није ништа урадио и поднео кривичну пријаву, ако је имао та сазнања док је био на челу криминалистичке полиције.

Новинар Крика, на конференцији за медије на којој су представљени резутлати рада владе у претходне две године, затражио је од министра здравља да прокоментарише наводе бившег начелника криминалистичке полиције Миловића да је Лончар вршио притисак на једног сведока сарадника у поступку против земунског клана, као и да је његова супруга посредовала у преговорима између члана Шарићеве групе и надлежних органа.

Лончар је апеловао на надлежне да те наводе испитају и изађу у јавност са истином.

Истакао је да поштује рад и слободу медија, да разуме и мотиве Крика да дође до тих информација, али и да би волео да за то што раде плате порез у Србији. 

"Зашто бих се ја оглашавао поред надлежних органа?", запитао је Лончар и додао да је 2010. године био одељенски лекар у Ургентном центру, да није имао лекарску собу, већ се "пресвлачио у ходнику", али, по причи коју је објавио Крик, испада да сам ја тада делио наређења и Борису Тадићу и његовом шефу кабинета Микију Ракићу и другима ко ће шта да ради. 

Министар Стефановић подсећа да је Миловић био седам година начелник београдске Управе криминалистичке полиције и након годину дана и начелник Управе криминалистичке полиције, током две или три различите власти са више различитих специјалних, општинских и републичких тужилаца, са свим овлашћењима да спроводи све истраге од 2003. и 2004, па на даље.

Био је, каже, и шеф радне групе која се бавила истрагом за убиство премијера Ђинђића.

"Поставља се питање, уз све те послове које је обављао, зашто за 10 или 11 година није написао ниједну кривичну пријаву која се тога тиче? Зашто није написао ниједну кривичну пријаву и рекао имамо доказе за Лончара и треба га ухапсити", навео је министар.

Стефановић наводи да је слушао у јавности како је Миловић говорио раније да је Брана Мићуновић из Црне Горе један од највећи криминалаца у региону, док сада у интервују каже да је погрешио и да Брана Мићуновић није криминалац.

Како је рекао Стефановић, Љубиша Буха Чуме је званично био у посети код Миловића у згради МУП-а више пута него што он као министар виђа своје сараднике из кабинета.

"То су за мене врло занимљиве ствари, како неки људи од криминалаца постану невини, а неки постану криминалци и то се пљусне у новине и ником ништа. Где су докази о томе и зашто нису до 2014. достављени надлежном тужилаштву?", запитао је Стефановић.

Подсећа да је прикривање кривичног дела и ако неко има сазнања да је неко починио кривично дело.

"Ви сте дужни као полицијски службеник да саставите кривичну пријаву и да то дело пријавите. Непријављивање кривичног дела је, такође, кривично дело и то неко ко је на челу Управе криминалистичке полиције врло добро зна, само се поставља питање да ли су ти докази - рекла казала или су докази чврсти".

Министар додаје и да тужилаштво од октобра 2013. године има право и могућност да самостално спроводи истраге, као и да чак не мора да обавештава полицију о томе.

На питање новинара да ли ће покренути сада поступак против Миловића, Стефановић је, уз опаску да Миловић више није запослен у МУП-у, подсетио да истраге од октобра 2013. води искључиво тужилаштво, као и да од 2016, по новом Закону о полицији, министар нема више никаакву улогу нити у предистражном, нити у истражном поступку.

"И да желим не могу да покренем истрагу против било кога", додао је министар полиције.

Србија је у време Миловића годишње имала тону или тону и по заплене дроге, а сада сваке године има више од четири тоне заплењене дроге, напоменуо је Стефановић.

"Погледајте ко су они који су тада били на слободи и које нико није смео да такне. Нису смели ни име да им помену, а погледајте ко се све од тих од 2014. нашао иза решетака. То ће вам дати одговоре на многа питања", закључио је Стефановић.

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести