Суд одредио пртивор за шест од 36 ухапшених

БЕОГРАД: Виши суд у Београду одредио је данас притвор за шест од 36 осумњичених који су пре два дана ухапшени у акцији Ударне групе више државних органа, због сумње да су учествовали у забрањеном реекспорту пољопривредних производа пореклом из Европске уније у Руску федерацију.
visi sud beograd
Фото: Tanjug (video arhiva)

У овом случају осумњичено је укупно 80 особа против којих ће бити спроведена истрага због више кривичних дела, а њих 74 ће се бранити са слободе.

У односу на шест осумњичених судија за претходни поступак Посебног одељења за борбу против корупције Вишег суда у Београду одредио је притвор због постојања особитих околности да би у току истраге могли да утичу на сведоке, рекла је за Танјуг портпарол суда Бојана Станковић.

Судија је одбио да одреди притвор према других шест осумњичених за које је Више тужилаштво притвор тражило.

У саопштењу тужилаштва које је достављено Танјугу се прецизира да је у овом случају Ударна група поднела чак је 80 кривичних пријава за учествовање у недозвољеном реекспорту пољопривредних производа, као и за учешће у прибављању више милионске противправне имовинске користи, као и за прање новца. 

Полиција је саопштила да је у овом случају стечена противправна имовинска корист износи 439.343.718 динара.

Осумњичени, којима се ставља на терет да су починили кривична дела удруживање ради вршења кривичних дела, злоупотреба положаја одговорног лица и прање новца, сумњиче се да су по повлашћеним условима супротно Споразуму о слободној трговини, Закону о здрављу биља, Уредби о евиденцији извозника воћа и поврћа у Руску федерацију и Протоколу о обезбеђивању фитосанитарних захтева организовали набавку и увоз воћа из земаља Европске уније и његову забрањену продају у Руску Федерацију. 

Сумња се да су након пријема, воће пореклом из земаља ЕУ, препакивали у хладњачи и товарили у камионе за транспорт које је ангажовало предузеће „Клери Фруит".

Како би прикрили порекло робе, сумња се да су увезено воће мешали са истом врстом воћа које су куповали од домаћих произвођача и израђивали лажну документацију о пореклу робе коју извозе. 

Двоје осумњичених су према саопштењу полиције као запослени Института "Агроекономик", којима су били поверени послови здравственог прегледа пошиљака биља од стране Министарства пољопривреде, супротно Закону о здрављу биља и Уредбе о евиденцији извозника воћа и поврћа у Руску федерацију, издавале фитосертификате за потребе предузећа „Клери фруит", иако су знали да воће које извози то предузеће није домаћег порекла. 

Сумња се да су, приликом издавања фитосеритфиката предузећу „Клери фруит" за кооперанте-произвођаче повећавали количине воћа у Јединственом систему Министарства пољопривреде, како би омогућили извознику „Клери фруит" да избегне ограничења предвиђена системом, а која се односе на максималну производњу по парцелама евидентираних произвођача.

Ова акција је резултат предистражног поступка које је Посебно одељење за борбу против корупције Вишег јавног тужилаштва у Београду спроводило у сарадњи са Одељењем за борбу против организованог криминала МУП-а Републике Србије, Министарствима финансија-Пореске управе и пољопривреде, шумарства и водопривреде, као и у сарадњи са другим органима и институцијама који у оквиру своје надлежности предузимају радње ради откривања ове врсте кривичних дела.

EUR/RSD 117.1155
Најновије вести