Сведочио Лајко Феликс, наставак суђења 12. јануара

Суђење Предрагу Јовишићу (43) из Старе Пазове и Ненаду Симетићу (51) из Темерина, оптуженима за крађу скупоцене виолине музичком уметнику Лајку Феликсу, настављено је је у Основном суду у Бечеју, сведочењем музичара, који је испричао да му је 1. новембра 2019. године у Бачком Петровом Селу украден инструмент “Доменико Монтано”, док је са супругом био на гробљу поводом празника Сви свети.
e
Фото: pixabay.com

Виолину из 1800. године уметник је претходно изнајмио од једног колекционара из Беча и носио је свуда са собом у коферу, а кобног дана, када је украдена, оставио ју је на задњем седишту кола јер није хтео да је уноси на гробље.

Како је рекао, аутомобил „доy“ суботичких регистарских ознака паркирао је у Улици Арпада Балажа 38. Петнаестак минута касније, када се музичар са супругом врато до кола, видео је да виолине нема и одмах је обавестио полицију.

На јучерашњем рочишту, као сведок саслушан је и један од двојице полицајаца који су радили на расветљавању ове крађе, док је изостао судски вештак који је радио процену инструмента.

Наставак суђења је, како “Дневник” сазнаје, заказан за 12. јануар наредне године.

Подсетимо, скупоцена виолина, марке „Доменико Монтано”, украдена је 1. новембра 2019. године у Бачком Петровом Селу, а пронађена је неоштећена месец и по касније у Новим Бановцима. Оперативци новосадске криминалистичке полиције, заједно с колегама из Сремске Митровице,  ухапсили су Симетића и Петра Јовишића, док су његовом брату Ненаду, који се теретио за прикривање, лисице на руке стављене 31. децембра 2019. године. Он је с тужилаштвом у Бечеју склопио споразум о признању кривице, након чега му је изречена казна шест месеци кућног затвора.

Ненаду Симетићу је у међувремену, притвор у којем се налазио од 1. јануара ове године, замењен кућним притвором, док је одлучено да Петар Јовишић и даље остане иза решетака.

Виолина је, као што смо већ писали, Лајку Феликсу враћена у другој половини јануара, а Војвођански Паганини је тада истакао да није очекивао да ће бити пронађена јер се до сада није десило да украдени вредни музички инструменти буду пронађени.

– То што је новосадска полиција направила је веома велика ствар – изјавио је тада Феликс. – Та виолина није ни моја, него мог пријатеља из Беча, а ја је користим. У тој виолини не видим новац, упркос њеној великој вредности, него алат који за мене вреди више од новца.

Иако се првобитно говорило да је вредност скупоцене виолине око пола милиона евра, вештачењем је, како сазнајемо, процењено да она кошта око 250.000 евра.

Музичар је виолину изнајмио од једног колекционара из Беча да би на њој свирао. Ради се о врло реткој виолини – на целом свету има само 15 таквих. Осим што је из 1800. године, њена особеност се огледа и у томе сто је направљена у италијанском граду Кремони и врло је квалитетна.

Д. Николић

EUR/RSD 117.1205
Најновије вести