Тема „-Дневника“: Обрачуни младих све суровији

Све је више младих људи,који, на жалост, још као малолетници или млађи пунолетници заврше иза решетака-малолетници се у затвору налазе због најразличитијих кривичних дела, међу којима су крађе, провале, производња и продаја наркотика, наношење телесних повреда, али и убиства.
policija
Фото: MUP, ilustracija

Странице црне хронике, неколико дана уназад, исписују вести у којима су главни актери, управо, малолетници.

Последњи случај догодио се у Ковину, када је полиција прекинула тучу две групе младих људи у једном угоститељском објекту. У тучи, која се догодила у уторак око поднева, учествовало је шест младића старости од 15 до 22 године, а један малолетник је задобио лакше телесне повреде.

Чести напади, туче и разбојништва у којима учествују малолетна лица, у последњих неколико месеци, довели су до узнемирења јавности. Чињеница је да су малолетници далеко суровији него раније. Имају потребу да се свете и у томе показују упорност. Поводе траже у безначајним реченицама, криво протумаченим погледима, а у великом броју случајева сукоби се дешавају под утицајем дроге и алкохола.

Стручњаци кажу да су узроци насиља код малолетника различити: низак степен самоконтроле, бес, припадност различитим навијачким и вршњачким групама, осећај понижености, увређености, као и жеља за осветом.

- Сведоци смо да су поводи за свађе и туче, од којих неке заврше трагично, у највећем броју случајева тривијални и леже у дубљим факторима личности, психолошкој и психосоциолошкој структури – сматрају стручњаци и додају да би требало у први план ставити оцену личности малолетника.

Како кажу, међу малолетним насилницима има деце из добрих породица, која никада нису била у сукобу са законом, али се, у одређеном тренутку, нису снашла, пала су у афекат, доживела велики степен страха, а у тренутку извршења дела била су у стању смањене урачунљивости.

Међутим, има и деце из породица у којима је изражено насилничко понашање, а један од родитеља већ је на робији. Они на улици налазе потврду своје личности и она је та која их васпитава. Ради се о породици у којој владају поремећени односи, где постоје тешки облици васпитне запуштености малолетника. Таква деца су на ниском степену интелектуалног развоја, а све се то дешава у адолесценцији, док није оформљен систем вредности.

- Деца која су емоционално занемарена, расту уз свађу родитеља или у породицама где је присутно насиље или алкохолизам, склона су кривичним делима - тврде стручњаци. Према мишљењу педагога и психолога, на жалост, бруталност и безосећајност малолетника који чине кривична дела биће све израженија.


Осморица окривљених за тучу у Новом Саду иза решетака 30 дана

У новосадском Вишем јавном тужилаштву саслушана су осморица младића осумњичена за тучу испред једног угоститељског објекта, у Улици Лазе Телечког, у центру Новог Сада, у којој су Д. М. из Вајске и Н. Ш. из Чуруга задобили тешке повреде, а М. П. лакше. Како „Дневик“ сазнаје, судија за претходни поступак је, свој осморици, одредио притвор до 30 дана.

Тројици осумњичених за покушај тешког убиства Л. М. В. С. и М. Б., притвор је одређен да боравком на слободи не би могли да утичу на сведоке, због узнемирења јавности и бојазни да би могли да понове кривично дело.

Преостала петорица С. В., М. М., Н. Д. М. М. и М. Б. сумњиче да су у групи починили кривично дело насилничко понашање, а њима је притвор одређен да не би могли да утичу на сведоке и због опасност од понављања кривичног дела.


Струка је сагласна да узрок за малолетничку делинквенцију, осим у породици, треба потражити и у друштву, односно спољашњем окружењу.

- Велики утицај имају пријатељи, родитељи, игрице, филмови... Све што окружује једну младу личност може да утиче на његову свест, која је у тим годинама врло подложна утицајима – кажу стручњаци и наглашавају да родитељи треба да обрате пажњу на понашање своје деце. - Знак за родитеље да је њихово дете склоно делинквенцији је хиперактивност, недостатак истрајности у раду, импулсивност, смањена самоконтрола у поступцима, агресивност, емоционална нестабилност, лоше навике...

Према малолетницима који почине кривично дело примењује се посебан закон. Одмах по учињеном делу, полиција обавештава тужиоца за малолетнике, који одлучује да ли ће саслушати малолетника у својству осумњиченог или ће саслушање поверити полицији, коме може присуствовати.

Када тужилац препусти саслушање осумњиченог малолетника полицији, оно се спроводи у присуству родитеља, усвојитеља или старатеља, а осумњиченог за преступ саслушава полицајац за малолетнике, који има сертификат којим се гарантује да је стекао

посебна знања из области права детета и преступништва малолетника. Такође, саслушању мора присуствовати и бранилац по личном избору малолетника и његових родитеља, односно старатеља. Након саслушања, полиција подноси кривичну пријаву Вишем јавном тужилаштву. У случају извршења „тежих” кривичних дела, полиција осумњиченог малолетника, након хапшења, одмах доводи тужиоцу за малолетнике.


Лане осуђено 1.676 малолетника

Према подацима Републичког завода за статистику, прошле године, због разних кривичних дела, осуђено је 1.676 малолетника. На малолетнички затвор су осуђена четворица голобрадих, сви за убиство. Двојица осуђених су, иначе, из Војводине.

Према овој статистици, која се објављује једном годишње, због насилничког понашања окривљено је 170 малолетника, од којих су 26 повратници. За наносење тешких телесних повреда окривљено је 69 голобрадих насилника, од којих је 17 из Војводине.


Казна затвора, како предочавају познаваоци те проблематике, изриче се одређеној категорији малолетника. У обзир се узимају све околности: начин на који је дело извршено, да ли се ради о старијем малолетнику (од 16 до 18 година), да ли је извршио дело за које је прописана казна преко пет година. Осим тога, казна затвора се изриче и уколико суд нађе да изрицање васпитне мере не би било оправдано због високог степена кривице, природе и тежине извршеног кривичног дела.

Бруталност малолетника је, струка је сагласна, огледало је друштвене и економске кризе. Млади, који не виде своју перспективу у друштву или јуре за „лаком ловом и лагодним животом“, све чешће заврше у криминалним водама. Није реткост ни да се одају пороцима. Стручњаци истичу да, што је криза дубља, малолетничка делинквенција је све масовнија и разорнија.

Ипак, поменимо и то да проблем малолетничке делинквенције није присутан само у Србији, већ и у много развијеним земљама него што је наша.

Д. Николић

EUR/RSD 117.1305
Најновије вести