overcast clouds
13°C
01.11.2024.
Нови Сад
eur
117.0266
usd
107.8189
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Тема Дневника: За три године 30 осуђеника завршило факултете

23.04.2018. 10:10 10:26
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

Ниво образовања међу осуђеничком популацијом је порастао у prеthodnih 15 година кроз школовање и стручно оспособљавање, као и усавршавање у заводима у Србији. Овом питању се посвећује велика пажња јер је циљ да се смањи ризик од поновног чињења кривичног дела. 

Само у последње три године више од 30 осуђених завршило је факултете током издржавања казне. Прошле године шест осуђених лица је завршило факултет (укључујући једну осуђеницу), 2016. године 11 (укључујући једну осуђеницу), а у 2015. њих 15, кажу за „Дневник“ у Управи за извршење кривичних санкција.

- Уколико су смештени у полуотвореном одељењу завода, осуђеници испите полажу ван завода и одлазе сами јер су њима додељене погодности попут одласка кући за викенд или излазак у град... Уколико су смештени у затвореном делу, у управи завода им излазе у сусрет и професоре доводе у установу, па осуђеници ту полажу испите, али постоје случајеви и да осуђени одлазе на полагање испите у пратњи командира ван завода - појашњавају у Управи и додају да заводи, у складу са могућностима, обезбеђују просторије у којима осуђени могу да несметано уче и припремају испите.

У склопу програма поступања и у складу са Законом о извршењу кривичних санкција (ЗИКС) осуђени има право на основно и средње образовање које се у складу са прописима организује у заводима, као и друге видове образовања. Такође се одобрава и ванредно школовање.

- У складу са савременом пенолошком праксом и хуманим извршењем казне,  стручне службе у српским затворима последњих година велику пажњу поклањају примени различитих програма у раду са осуђенима (терапијских, образовних, програма за стручно оспособљавање, учење социјалних вештина) који имају за циљ усвајање друштвено прихватљивих вредности, као и унапређење знања и способности  у проналажењу посла како би се лакше укључили у услове живота после извршења казне, али и смањио ризик од поновног чињења кривичног дела, односно смањила стопа поврата - наводе у Управи за извршење кривичних санкција.

Међу примењеним програмима, значајно место заузимају школовање, стручно оспособљавање и рад осуђених. У заводима се организује описмењавање, основношколско и средњестручно образовање (кроз сарадњу са школама у граду), курсеви и оспособљавање за различита занимања.

Када је у питању обезбеђивање конкретних програма обуке и стручног оспособљавања осуђених лица у циљу стицања и верификације знања како би се пружиле могућности за одговарајуће радно ангажовање за време извршења казне и успешна реинтеграција у друштво након извршења казне, анализира се тржиште, односно организује се обука за дефицитарна занимања како би што лакше нашли посао по истеку казне.

Како објашњавају у Управи за извршење кривичних санкција слободно време, образовање, стручно оспособљавање и рад као облици третмана осуђених, заправо сачињавају садржај живота пеналне установе.

- Осуђеници пролазе стручно оспособљавање за вариоца, бравара, столара, керамичара, фасадера, зидара, кувара, пекара, водоинсталатера, електроинсталатера,тапетара, кројача, хидроизолатера, штампара на текстилу, лимара, армирача... Такође, имају могућност да се обучавају за рад у ситоштампи која је према подацима Националне службе за запошљавање на листи дефицитарних занимања, програмера за Ауто кед и програмера за Солид воркс, обучавају се и за рад на ЦНЦ машинама, рад у пластеницима, на глодачким и метало-стругарским машинама... - наводе у Управи.

Рад на оспособљавању осуђеног за одређено занимање, прихватање рада од стране осуђеног као саставног дела живота и могућност запошљавања по изласку на слободу је један од важних предуслова за остваривање основног циља третмана, за нормално функционисање по изласку на слободу. Такође, начин учествовања осуђених у садржајима овог вида третмана непосредно је повезан с оценом  успешности њиховог функционисања у установи.

Стручним оспособљавањем и радним ангажовањем, осуђено лице стиче неопходно искуство, добија верификован сертификат, има бољи третман у периоду издржавања казне и припрема се за постпенални прихват и дугорочно превенира повратништво криминалним активностима.


За две године основну школу завршило 736 штићеника

Министарство просвете, науке и технолошког развоја у сарадњи са Министарством правде - Управом за извршење кривичних санкција, спроводи програме основног и средњег образовања штићеника у казнено поправним заводима и васпитно-поправном дому у Крушевцу. Од школске 2015/2016.године програм Функционалног основног образовања одраслих спроводи се у казнено-поправним заводима у Пожаревцу, Нишу, Сремској Митровици, као и васпитно-поправном дому у Крушевцу и КПЗ-у за малолетнике у Ваљеву. За две године основно образовање одраслих завршило је 736 штићеника. У поменутим заводима реализују се средње образовање (ванредно образовање, квалификација и преквалификација) и стручне обуке. Протекле две године стручну обуку завршило је 268 полазника и то са врло добрим успехом, с просечном оценом 4,28.  Ове школске године приводе се крају обуке са 147 полазника, што је до сада највећи број полазника.


Постпенални прихват укључује врло структурирану припрему осуђеног за живот на слободи. Осуђени изражавају велику мотивисаност да се радно ангажују у затвору, често много већу него што то капацитети затвору омогућавају. Рад осуђених  није обавезан, већ је резултат  властитог избора, а сврха рада је да осуђени стекне, одржи и повећа своје радне способности, радне навике и стручно знање.

Ни у једној дипломи, нити стеченом сертификату, не наводи се да су добијени у неком од завода како би се избегла евентуална стигматизација по изласку на слободу, а бившим осуђеницима се тиме омогућује да лакше пронађу запослење, истичу у Управи за извршење кривичних санкција.

Дубравка Николић

Аутор:
Пошаљите коментар