ТЕМА „ДНЕВНИКА”: ПАЗИТЕ, ПРИБЛИЖАВА СЕ РОК! Ево до када власници оружја треба да испуне законску обавезу

Приближава се рок до када власници оружја треба МУП-у да поднесу захтев за израду новог оружног листа. Они ову законску обавезу треба да испуне до 5. марта, а ако то не учине, ризикују казну од 5.000 до 150.000 динара, а може им се и одузети оружје.
а
Фото: Pixabay

То је једна од последњих обавеза коју прописује Закон о оружју и муницији, који се примењује од марта 2016. године.

За разлику од старе праксе, на једном новом оружном листу омогућена је регистрација до десет комада пушака или пиштоља.

Рок за пререгистрацију оружја до сада је продужаван три пута, а сада су изузетно мале шансе да ће, у постојећим околностима, доћи до новог продужења времена за замену старих оружних листова новим биометријским исправама.

У Националној асоцијацији за оружје Србије (НАОС) истичу да, према незваничним подацима, грађани наше државе имају најмање 600.000 оружних листова.

- Јавности није познато колико је власника оружја до сада заменило оружне листове. Зато апелујемо на оне који то нису урадили да до 5. марта уђу у процедуре и тиме избегну новчану казну или чак и одузимање оружја - каже за „Дневник” генерални секретар НАОС-а Душко Илић.

Фото: Pixabay

Власник оружја, према закону, обавезан је да приликом замене оружног листа, у полицијску станицу донесе оружје на увид, као и старе исправе. Потребна му је и потврда да се против њега не води кривични поступак, као и лекарско уверење о способности за држање и ношење оружја. Саставни део поступка су и документа која доказују оправдани разлог за поседовање оружја. Уколико грађани имају ловачку пушку или карабин, то је уверење о положеном ловачком испиту или копија ловне карте. У случају да су пиштољ или револвер намењени за личну безбедност, власник је обавезан да „на записник”да изјаву којом тврди да му је због посла или других околности сигурност угрожена. Све то прати теренска провера полиције, пре издавања дозволе.

У НАОС-у посебно указују на последњу ставку. Наводе да је у току „ревизија регистрованог оружја”, по којој припадници МУП-а долазе на адресе власника који до сада нису пререгистровали оружје.

- Том приликом се ад-хок доноси оцена о оправданости држања оружја и као „једино решење” се нуди да га предају у корист Републике Србије без накнаде. Због овакве новонастале ситуације, саветујемо власнике оружја да посебно обрате пажњу на потврде о одузимању оружја. Издају се две врсте потврда: о добровољној предаји и о привременом одузимању оружја. Ако се потпише прва потврда, остаћете без оружја, док се у другом случају може уложити жалба и водити управни спор и, вероватно, задржати оружје – истиче Илић.

Фото: Pixabay


Нови намет од десетак хиљада динара

Издавање новог оружног листа није бесплатно. Грађани који поседују оружје с олученим цевима – пиштоље, револвере, карабине, малокалибарске пушке, дужни су да плате републичку таксу од 5.620 динара, док је такса за оружје с неолученим цевима, у које спадају ловачка пушка, ваздушна пушка, ваздушни пиштољ, комбиновано оружје, 2.690 динара.

Уз те трошкове, потребно је приложити и лекарско уверење, чија је цена различита и креће се од 2.500 динара до 3.500, а у неким установама ово уверење је и скупље.

Многи власници оружја ово доживљавају као двоструки намет, јер су такве таксе плаћали и приликом одобравања за набавку и регистрацију оружја.


Законом о оружју и муницји, који је на снази од 2015. године, пооштрени су услови за добијање дозволе за поседовање и ношење оружја. Након прошлогодињих трагичних догађаја у београдској ОШ „Владислав Рибникар” и у околини Младеновца, најављено је пооштравање критеријума на набавку и држање оружја. Акција после мајских трагедија, као и двогодишњи мораторијум на издавање дозвола, али и пререгистрација сигурно ће додатно разоружати грађане Србије.

М. Бозокин

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести