Тема Дневника: Због корупције лане кривичне пријаве против 223 полицајца

Двојица припадника новосадског одреда Жандармерије, Р. Л. (43) и Р. М. (47), који се сумњиче за злоупотребу службеног положаја, саслушани су у суботу у Вишем јавном тужилаштву Посебног одељења за сузбијање корупције у Новом Саду.
policija, pixabay
Фото: pixabay.com

Осим за злоупотребу службеног положаја, Р. Л. се сумњичи и за недозвољено држање оружја и дроге.

Судија за претходни поступак Посебног одељења за сузбијање корупције Вишег суда у Новом Саду полицијском службенику Р. Л је, због сумње да је злоупотребио службени положај, одредио притвор до 30 дана због постојања околности које указују да ће ометати поступак утицајем на сведоке, рекла је за „Дневник“ портпарол новосадског Вишег суда Јелена Остојин.

- И полицијски службеник Р.М. је приведен и саслушан у Посебном одељењу за сузбијање корупције Вишег јавног тужилаштва у Новом Саду, али у односу на њега није било предлога тужилаштва за одређивање притвора – појаснила је Остојин.

Подсетимо, дан раније, у Посебном одељењу за сузбијање корупције Вишег јавног тужилаштва у Београду саслушани су полицијска службеница Управе за међународну оперативну сарадњу С. Т. (45) и полицајац из Београда М. К. (37).

- С. Т. и М. К. су се на саслушању бранили ћутањем, односно искористили су своје законско право да не износе одбрану. С. Т. се терети за кривично дело злоупотреба службеног положаја, а М. К. да ју је подстрекивао на то кривично дело - саопштило је Више јавно тужилаштво у Београду.

Након саслушања, тужилаштво је судији за претходни поступак Вишег суда у Београду предложило да се осумњиченима одреди притвор да не би утицали на сведоке и да не би поновили кривично дело у кратком временском периоду.


На тапету и 25 руководилаца

Поднете су кривичне пријаве против 25 руководилаца у Министарству: бивше државне секретарке, шест начелника (Службе за специјалне истражне методе, Одељења за сузбијање организованог кријумчарења опојних дрога у Служби за борбу против организованог криминала, Службе за криминалистичку аналитику, Одељења за сузбијање организованог општег криминала у Служби за борбу против организованог криминала ПУ у Новом Саду и Дежурне службе ПУ у Новом Саду).

Кривичне пријаве поднете су и против три заменика начелника (Службе за борбу против организованог криминала; Службе за криминалистичко-обавештајне послове и ПУ у Новом Саду), помоћника команданта Одреда Жандармерије у Нишу, шефа Одсека за сузбијање организованих облика кријумчарења опојних дрога у Служби за борбу против организованог криминала, три командира (Полицијских испостава Гаџин Хан, Вождовац и Детелинара), три помоћника командира (Станице граничне полиције Ниш-аеродром у Управи граничне полиције, Полицијске испоставе у Одељењу полиције ПУ у Сомбору и Полицијске испоставе Пантелеј у Одељењу полиције ПУ у Нишу).

На тапету су била и два шефа смене (Станице граничне полиције Ниш-аеродром и Дежурне службе ПУ у Новом Саду), четири вође смене (Полицијске испоставе Врбас, Гаџин Хан, Бојник и Полицијске испоставе Одељења полиције у ПУ у Суботици) и против руководиоца групе за сузбијање криминала ПС Куршумлија.


Ову четворку су ухапсили припадници Управе криминалистичке полиције и Сектора унутрашње контроле, по налогу посебних одељења за сузбијање корупције виших јавних тужилаштава у Београду и Новом Саду, због сумње да су обезбеђивали и достављали службене податке лицу из криминогене средине. Реч је, наводно, о Горану Ковачевићу Горанцу (47) из Новог Сада, на кога је 2. септембра прошле године пуцано.

Полиција овим наставља борбу против несавесних у својим редовима. Иако већина припадника МУП-а предано ради свој посао, има и оних који каљају полицијску значку. Подсетимо, у 2021. години, полицијски службеници Сектора унутрашње контроле МУП-а поднели су укупно 184 кривичне пријаве и три извештаја као допуне кривичних пријава против 251 лица (полицијских службеника и других запослених у Министарству и грађана). Од укупног броја извршених кривичних дела, око 65 процената представљају кривична дела с елементима корупције, навео је СУК у свом редовном годишњем извештају.

Међу полицијским службеницима против којих су поднете кривичне пријаве у току прошле године, полицијски службеници полиције опште надлежности представљају 53, док полицијски службеници саобраћајне и криминалистичке полиције представљају по 14, 5 одсто. Исти је однос учешћа наведених линија рада када су у питању кривичне пријаве због извршених кривичних дела са елементима корупције.

Наводи се да су од укупног броја кривичних дела с елементима корупције (223), полицијски службеници и други запослени у Министарству извршили 197, односно 88,3 посто, док су грађани извршили 26 кривичних дела.

Када су у питању остала кривична дела која су извршили полицијски службеници, по учесталости се издвајају кривична дела превара (17) и фалсификовање службене исправе (13). Приметан је пораст кривичних дела која се односе на кршење прописа у вези са заштитом података о личности и злоупотребу јединственог информационог система Министарства (19).

Грађани су осумњичени да су извршили девет кривичних дела и то давањем мита, 14 кривичних дела злоупотребе службеног положаја, два кривична дела трговина утицајем и једно кривично дело злоупотреба положаја одговорног лица.

У току 2021. године, Сектор је примио 82 нове пријаве имовног стања руководилаца и 535 пријава промене имовног стања. У складу са својим законским овлашћењима, полицијски службеници Сектора обавили су контролу тачности пријављених података у имовинском картону за 611 руководилаца у Министарству, као и за 975 лица са којима живе у заједничком породичном домаћинству (укупно за 1.586 лица).

Поступљено је по 16 захтева за ванредну контролу имовног стања, достављених на основу обраћања грађана и правних лица, оперативних сазнања и захтева тужилаштва.

Извршене су три превентивне контроле у организационим јединицама Министарства и то: у Полицијским управама у Новом Саду, Нишу и Јагодини, након чега су наложене одговарајуће мере у циљу унапређења квалитета рада и отклањања уочених неправилности. Начелнику ПУ у Нишу је наложено да се због утврђених пропуста у раду предузму мере одговорности против две полицијске службенице због учињене тешке повреде службене дужности, као и да се са две полицијске службенице обави службени разговор како би им се указало на утврђене пропусте у раду.

Сектор је у извештајима о извршеним превентивним контролама у 2021. години дао укупно 11 препорука, а уочено је пет примера добре праксе.

Преко отворене телефонске линије за пријаву корупције у Министарству, као и других незаконитости на раду или у вези с радом полицијских службеника и других запослених у Министарству, примљено је укупно 10.131 позив грађана. У току радног времена, полицијски службеници Сектора су преко телефонске линије примали пријаве грађана, а након радног времена грађани су били у могућности да оставе аудио поруке.

Д. Николић

М. Бозокин

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести