У просеку око 50.000 алкохолисаних возача годишње

Саобраћајна полиција је, током ускршњих и првомајских празника, од 30. априла до 4. маја, великим и самопрегорним радом открила 14.445 различитих саобраћајних прекршаја, што је два и по пута више него што се открије у редовним данима, изјавио је министар унутрашњих послова Александар Вулин.
mup
Фото: МУП

Министар је са директором Агенције за безбедност саобраћаја Душком Пешићем у склопу кампање усмерене на безбедност саобраћаја обишао патролу саобраћајне полиције на Новом Београду и прецизирао да су 1.082 возача искључена из саобраћаја због вожње под дејством алкохола.

- Током године просек је око 50.000 откривених алкохолисаних возача, па сами израчунајте шта би се десило ако се овакав тренд буде наставио - рекао је министар Вулин и упозорио да је у саобраћају током празника страдало девет људи.  

- Девет људи више није међу нама. Деветоро људи је могло да живи, да буде део својих породица, да настави са свакодневним  животом - истакао је министар Вулин и нагласио да прекршаји у саобраћају зависе само од нас и да свака смрт у саобраћају може да се избегне.

Он је навео да ће саобраћајна полиција радити свој посао, откривати прекршаје и кажњавати и поручио да нема те полиције која може да сачува живот, уколико ми сами не водимо рачуна о њему.

- Када седнете у возило, добро размислите да ли ваше дете, као што смо имали случај са једним возачем, заслужује да будете мртви пијани и да га возите у видно алкохолисаном стању. Размислите да ли имате коме да се вратите. Ту полиција не може да вам помогне, то можете само ви - рекао је министар Вулин.  

Директор агенције за безбедност саобраћаја Душко Пешић нагласио је да је саобраћај систем који не прашта грешке и да се грешке у саобраћају плаћају крвљу, изгубљеним животима, остављањем породице без најмилијих.

Према његовим речима, податак о великом броју прекршаја које је саобраћајна полиција открила у последње време сведочи о њеном одличном раду. 

Пешић се захвалио саобраћајној полицији што је и у време празника, када већина људи одмара, била на терену и бринула о грађанима спречавајући најтеже прекршиоце да управљају возилима и искључивала их из саобраћаја.

Како је истакао, брзина и вожња под дејством алкохола били су доминантни прекршаји и главни фактор настанка незгода.

Према његовом мишљењу, за подизање нивоа безбедности саобраћаја неопходно је увести континуирани систем саобраћајног образовања и васпитања, који мора да почне од породице и да се настави преко предшколског, основног и средњошколског образовања.

Полиција свакодневно апелује на све возаче да не конзумирају алкохол уколико возе и да доследно поштују све саобраћајне прописе, како би сачували своју и безбедност других учесника у саобраћају.

Н. Д.

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести