Осмацима задаци из матерњег лакши од очекиваног

НОВИ САД: Нервоза због неизвесности пред први у низу од три теста напокон је попустила.
mala matura
Фото: Dnevnik.rs

Утисак малих матураната да након исцрпљујућих припрема више ништа не знају испоставио се као погрешан, јер је већина потврдила да су задаци били много лакши него на часовима и да је тензија коју су стварали што родитељи, што наставници, била непотребна. Зато и не чуди што су основци из школе „Петефи Шандор” почели да излазе и пре истека два сата, колико су имали на располагању.

Како кажу, осим чоколадице и воде за окрепљење, које им је обезбедила школа, умногоме им је помогло искуство са пробног пријемног испита јер им је расветлило читаву процедуру полагања. Мала матура је једна од првих озбиљнијих провера знања које их чекају у животу и није лако ослободити се бремена одговорности. Добра страна је што статистика показује да се више од 80 одсто деце упише у једну од прве три школе са листе жеља.


Пажљиво решавајте тестове

Министар просвете, науке и технолошког развоја Младен Шарчевић  пожелео је срећу и успех свим ученицима који полажу тестове у оквиру завршног испита и поручио им да тестове решавају пажљиво.

„Најважније је да у средњим школама има више слободних места него свршених осмака тако да ће свако уписати оно што је прва или друга жеља“, рекао је министар, истичући да тестови стигли на време у све школе, укључујући и школе на Косову и Метохији.


Осим тога, за 71.661 ученика ове године места у школама на територији Србије има око 76.000. Полагање мале матуре у Новом Саду обезбеђено је и деци на болничком лечењу, пристиглој из свих крајева Војводине. Таквих ђака је ове године седам и њих надгледају наставници Основне школе „Ђорђе Натошевић”.

Тест из математике је сутра од 9 до 11 сати, а комбиновани прекосутра у исто време. Три дана касније, 22. јуна, биће готови прелиминарни резултати на основу којих ће ђаци имати јаснију слику о могућностима уписа у одређену школу. Објављивање коначних резултата очекује се 28. јуна, након чега почињу уписи. 

Која су решења задатака можете да видите овде.

С. Милачић

Фото: Р. Хаџић

 

Фото: Dnevnik.rs

Адам Хабрам:

– Полагао сам мађарски језик, а жеља ми је да се упишем у Средњу музичку школу. Ја сам задовољан, није било толико тешко колико ми се чинило. Срећом, није било задатака који би ме збунили. Личило је на пробни тест, што ми је много помогло. Иначе сам ишао само на припремну наставу у школи.

 

 

 

 

 

 

Фото: Dnevnik.rs

Алекса Крагуљац:

– Ишао сам на приватне часове из математике, а за српски сам се спремао сам. Ко је сигуран у своје знање, могао је да уради тест за пола сата. Решавао сам прво задатке који су ми били лаки. Није било компликовано, само што смо морали пажљиво да читамо. Намера ми је да идем у Јовину гимназију.

 

 

 

 

 

 

Фото: Dnevnik.rs

Анђела Обрадовић:

– Иако сам заплакала од треме, могу рећи да је било баш лако, само је требало логички размишљати. Превагнули су задаци из књижевности. Мало теже ми је било да одговорим на питања која су у вези са одломком из „Сумњивог лица”. Заломио се, нажалост, и један задатак из синтагми, које ми нису потпуно јасне.

 

 

 

 

 

 

Фото: Dnevnik.rs

Огњен Врачевић:

– Имао сам малу трему на почетку. Било ми је довољно упола мање времена да урадим све задатке. Мени су били тежи него на пробној малој матури. Пошто сам имао проблема са градивом из српског језика, на приватне часове ишао сам од шестог разреда, па опет нисам сигуран да ли ћу имати довољно поена за Електротехничку школу.

С. М-ћ

Фото: Р. Хаџић

 

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести