Прогласили банкрот на Инстаграм страници! ПРЕВАРЕНИ ПУТНИЦИ И ДАЉЕ ЧЕКАЈУ НА ПОВРАТ НОВЦА Сеничић (ЈУТА) саветује како да не упаднете у ЗАМКЕ ЛАЖНИХ ТУРИСТИЧКИХ АГЕНЦИЈА
Интернет страница која се представља као прва онлајн туристичка агенција у Србији из Новог Сада, која је за 27. април организовала путовање у Темишвар, а онда исти отказала док су путници чекали свој полазак код Куће цвећа, прогласила је банкрот на свом Инстаграм профилу.
Како „Блиц“ сазнаје од путника, новац им још није враћен, а из Министарства туризма и омладине потврдили су да се ради о нерегистрованој агенцији.
Иако путници тврде да нису добили одговор на своје захтеве за рефундацију, организатори су за "Блиц" навели да ће поврат новца извршити у наредних 12 недеља.
Александар Сеничић открива како путници да не постану жртве преваре и шта је све потребно да ураде како би рефундирали свој новац.
Подсетимо, у недељу, 27. априла аутобус за Темишвар требало је да крене у 6.30 часова из Београда. Место окупљања било је Кућа цвећа. Међутим, минути су пролазили, путници су нестрпљиво чекали, да би на крају позвали број агенције и водича, али им се нико није јављао на телефон. Једна од путница за "Блиц" је до детаља описала шта се тачно десило тог дана, а навела је и да су бројеви телефона организатора непостојећи.
Прогласили банкрот
Пре три дана, поменута иницијатива која је регистрована на Инстаграму под именом "Нови Сад путовања", објавила је да је "Explore agencija" с којом се страница доводи у везу, прогласила банкрот.
Поштовани путници, драги пријатељи, тешка срца вас обавештавамо да је, након немилих догађаја од 26. априла, Explore agencija, нажалост, приморана да прогласи банкрот. Веровали смо до последњег тренутка да ћемо успети да обезбедимо средства и наставимо даље, али тренутна ситуација нам то више не дозвољава, пише у Инстаграм објави.
"Нико не одговара на позиве, ни на поруке"
Ипак, оно што мучи путнике који у Темишвар на крају нису ни отишли, јесте повраћај новца, а који до данас још увек није извршен.
За сада ником нису рефундирали паре, нико нам није одговорио ни на позиве, ни на поруке, потврдила је за "Блиц" једна од путница.
У Инстаграм објави додају да ће новац бити рефундиран на следећи начин: "Сви који су уплатили аранжмане, било да је реч о излетима у износу од 1.700 или 1.850 динара за Темишвар, или било ком другом путовању које није реализовано нити евентуално рефундирано или је планирано - будите сигурни да ваш новац неће бити изгубљен".
Додају да ће се у договору са оснивачем, повраћај средстава вршити из личних средстава и позајмица.
"Повраћаји ће ићи сукцесивно, како будемо успевали да обезбедимо новац. Молимо вас за разумевање и стрпљење, јер је једини наш циљ да избегнемо непотребне судске процесе и решимо све на коректан и поштен начин - како и доликује. Ако још нисте, молимо вас да пошаљете податке за рефундацију на новисадпутовања@гмаил.цом", пише у објави.
"Блиц" је ступио у контакт са организаторима поменутог путовања, а у одговору за наш портал тврде да ће се рефундације вршити сукцесивно у наредних 12 недеља.
"Рефундације ће се вршити сукцесивно у наредних највише 12 недеља, на основу позајмица оснивача, личним кредитима, итд. Али сви путници коју су уплатили Темишвар ће новац добити на свој рачун и нико неће бити оштећен. Нажалост, дошли смо у лошу ситуацију, због низа других проблема са сарадницима, и тако даље. Али ниједан путник неће бити оштећен и свима ће новци бити враћени од стране Еxплоре Агенције, јер људи нису криви због целокупне ситуације у коју смо дошли због лоших процена, сарадњи итд. Такође, сви људи који су послали мејл, добили су одговор и заведено је на списак за рефундацију и поврат ће бити по датумима како су уплаћивали, али нико неће бити оштећен, јер једноставно путници нису криви, за наше лоше процене сарадника. Рок од 12 недеља је максималан рок, док не реализујемо све потребно, али биће и раније враћено путницима", наводи се у одговору Николе Грчића из поменуте агенције.
Шта када дође до преваре
Поставља се питање шта треба да раде преварени путници у оваквој ситуацији. Према речима Александра Сеничића постоји неколико корака:
прво је потребно обратити се Министарству за унутрашње послове (МУП)
затим поднети кривичну пријаву против Н.Н. лица да би се утврдило о коме се ради
потом се утврђује да ли постоји могућност да то приватно лице може да изврши повраћај новца.
Међутим, ово није прво његово обећање да ће новац да врати. Претходни рок је истекао 2. маја, како су нам испричали преварени путници.
"Није агенција, већ приватна иницијатива"
Александар Сеничић, директор Националне асоцијације туристичких агенција Србије (ЈУТА), истакао је за Прва ТВ и још једанпут потврдио да није реч о туристичкој агенцији, па ни о организатору путовања, већ је у питању приватна иницијатива и једна од отворених страница на интернету, а којих данас има стотине.
Годинама уназад причамо свима да се не окрећу индивидуалним понудама преко друштвених мрежа уколико се не ради о туристичкој агенцији која је лиценцирана и има такозвану гаранцију путовања и уз коју у оваквим ситуацијама путници могу да се надају и да добију новац који им припада, напомиње Сеничић.
Додаје да се овде ради о превари, тачније о могућности да се нешто организује, у овом случају понуда за пут у Темишвар, а која се на крају није ни десила.
У оваквим случајевима, грађани који су дали своју наклоност једној оваквој понуди морају да преузму и део одговорности. Дакле, не ради се о туристичкој агенцији, тако да за то не може да буде надлежна Туристичка инспекција, већ је идентично као да вас је неко на улици преварио, истиче Сеничић.
Како да не будете преварени
Сеничић открива на који начин можете да избегнете потенцијалне преваре са путовањима и које превентивне мере сваки појединац може да предузме пре него што уплати паре на рачун.
Имамо врло јасну процедуру коју закон примењује. Врло је јасно да када уплаћујете туристички аранжман морате да добијете: уговор о путовању, гаранцију путовања и да на основу тог документа треба да пише која осигуравајућа кућа је издала ту гаранцију путовања. Затим, обраћате се њима и Туристичкој инспекцији у једној процедури која траје – од једног до три месеца новац се добија назад, открива Сеничић.
Додаје да управо та гаранција путовања покрива износ од зависности од величине агенције - од 30.000 до 400.000 евра.
Како знати да ли је агенција проверена
Како бисте били уверени да је туристичка агенција у којој сте уплатили аранжман за омиљену дестинацију проверена, Сеничић саветује да то можете да урадите на два начина:
провером у централни регистар
провером у АПР
Како истиче Сеничић, ту можете да се информишете о подацима саме фирме, односно о туристичкој агенцији и видите да ли је регистрована и активна. Сви подаци су јавни и доступни путем интернета.
Такође, додаје да за све недоумице и додатне информације можете директно да контактирате Националну асоцијацију туристичких агенција Србије (ЈУТА).
Огласило се Министарство туризма и омладине
Дуња Ђенић из Министарства туризма и омладине потврђује за РТС да је реч о агенцији која није регистрована као туристичка.
Морам да кажем да смо ми од почетка године добили прве пријаве које су се односиле на агенцију Еxплоре травел која се доводи у везу са наведеним инстаграм профилом и организацијом поменутих путовања, каже Дуња Ђенић.
Каже да је туристичка инспекција поступила у оквиру овлашћења.
Изрекли смо одређену правну меру, која се односи управо на забрану рада и изрекли смо казнену меру која се односи на захтев који је поднесен надлежном суду како би покренуо прекршајни поступак, рекла је Ђенићева.
Међутим, поменута агенција је ипак наставила да ради.
Видели смо информацију да су прогласили банкрот, проверавајући рачун агенције, привредног друштва утврдили смо да је њихов рачун у блокади од 22.априла, а чињеницом коју смо представкама утврдили јесте да су већина уплата која су путници до тада вршили, вршили на рачуне Еxплоре травела, док су одређене уплате вршили на рачун другог лица, о чему смо такође обавестили Основно јавно тужилаштво, те ће они имати могућност да по том основу да делују, каже Дуња Ђенић из Министарства туризма и омладине.
Нису само путници за Темишвар преварени, већ и за Сплит, Ријеку,Трст, а преварени грађани су, а који су се удружили на Вибер групи, наводе да је ова агенција преварила грађане за скоро 800.000 динара.