ТЕМА ДНЕВНИКА
СУБОТИЦА ПОСТАЈЕ ЦЕНТАР ИНОВАЦИЈА Мега фабрика ЛФП батерија, прва у Европи; ЕлевенЕс најављује три гига фабрике
Покрајински секретаријат за урбанизам и заштиту животне средине потврдио је урбанистички пројекат за изградњу производног комплекса фабрике литијум-гвожђе-фосфатних (ЛФП) батерија на парцели број 36916/1 у катастарској општини Доњи град у Суботици.
Како је „Дневник” писао инвеститор пројекта је компанија „ЕлевенЕс” из Суботице. Пројекат је израдио Kubarcx doo Суботица, а идејно решење потписује суботички NorthEngineering. Пројекат је израђен у складу са Планом генералне регулације за део зоне Александрово у Суботици, као и са важећим законима и правилницима из области просторног и урбанистичког планирања.
Компанија “ЕлевенЕс” отворила је прву фабрику за производњу ЛФП (литијум-гвоздено-фосфатних) батерија не само у Србији, већ и у целој Европи и Америци овог типа. Овај подухват поставља нашу земљу на мапу глобалних лидера у производњи одрживих енергетских решења.
Покрајински секретаријат за урбанизам и заштиту животне средине потврдио је урбанистички пројекат за изградњу производног комплекса фабрике литијум-гвожђе-фосфатних (ЛФП) батерија
На простору некадашњег гиганта месне индустрије „29. новембра” никла је фабрика ЕлевенЕс. ЛФП батерије, произведене без никла и кобалта представљају будућност зелене енергије. Оне нуде троструку предност: већу одрживост, повећану безбедност и ниже трошкове.
„Ово знање не постоји у Србији, не постоји ни у Европи. Имамо запослене из Индије, Турске, Кине и разних делова Европе,” истиче Микаћ.
„ЕлевенЕс” отвара врата прве европске фабрике ЛФП батерија, најављујући мега и гига пројекте. ћемо запослити још око 200 нових људи ,а инвестиција је у вредности 80.милиона евра”, рекао је Немања Микаћ, вођа пројекта и директор фирме “ЕлевенЕс”.
- Пошто постоји уговор о поверљивости незгодно је да се прича о повратним информацима са корисницима, а цитараћу председника „веома је добар феедбек”. Односно, имамо позитивне резултате и батерија ради и сада се подешавају детаљи како би она била спремна за мега фабрику односно серијску производњу. Следећи корак нам је мега фабрика која почиње са градњом крајем ове године. Идеја је да већ следеће године имамо мега фабрику у производњи, што би била прва мега фабрика овог типа на овим просторима- најављује Микаћ.
Мега фабрика значи 1.000 мегават часова. То је количина батерија која ће да се производи. Ми ћемо запослити још око 200 нових људи, а инвестиција је у вредности 80 милиона евра (Немања Микић)
Дугорочни планови су још импресивнији.
„За касније имамо веће планове - три гига фабрике, где би укупан ‘футпринт’ свих тих фабрика био неколико милијарди евра, а укупно би било запослено преко 20.000 људи,” открива Микаћ.
Батерије налазе примену у електричним аутомобилима, багерима, аутобусима, камионима и стационарним системима за складиштење енергије.
Производња је у потпуности оријентисана ка извозу, првенствено за тржишта ЕУ и Америке. Батерије налазе примену у електричним аутомобилима, багерима, аутобусима, камионима и стационарним системима за складиштење енергије.
Иако је прерано говорити о конкретним резултатима због уговора о поверљивости, Микаћ преноси позитивне повратне информације од корисника. „Батерија ради и подешавају се детаљи како би она била спремна за мега фабрику, односно серијску производњу,” каже он.
У пилот фази ради 110 људи из 21 земље
Како је за „Дневник” рекао Немања Микаћ, вођа пројекта и директор фирме “ЕлевенЕс” говорећи о плановима, ово је пилот фаза производње где шаљу узорке разним произвођачима аутомобила, аутобуса и камиона.
„Наше батерије се користе и за ветроелектране и соларне паркове”, појашњава Микаћ.Тренутно у фабрици ради 110 људи из 21 земље, што сведочи о глобалном карактеру овог подухвата.
Мега фабрика значи 1.000 мегават часова. То је количина батерија која ће да се производи. Ми ћемо запослити још око 200 нових људи, а инвестиција је у вредности 80 милиона евра”, рекао је Немања Микаћ, вођа пројекта и директор фирме “ЕлевенЕс”. „ЕлевенЕс” се припрема за будућност енергетско0г сектора. „Све што радимо производимо за масовну производњу од 2026. године па надаље, а прави бум очекујемо од 2027. до 2030. године,” најављује Микаћ.
Овај пројекат није само индустријски подухват - он представља кључни корак ка чистијој, зеленијој и енергетски ефикаснијој будућности. Са Суботицом као центром иновације, Србија се позиционира као важан играч у глобалној транзицији ка одрживим изворима енергије.