ОВО ЈЕ НАЈСИРОМАШНИЈА ЗЕМЉА У ЕВРОПИ Милион људи без основних услова за живот СЛЕДЕ РУМУНИЈА И ТУРСКА
Најновији подаци Евростата за 2024. годину показују да се ова држава налази међу земљама са највишим нивоом сиромаштва у Европи.
Око 42 процента становништва Албаније– приближно милион грађана – суочава се са тешким обликом социјалне искључености. Земља има 2,7 милиона становника.
Свих милион Албанаца живи у породицама које се не могу носити са најмање седам од тринаест категорија искључености, шест на индивидуалном нивоу и седам на породичном нивоу.
Након Албаније на овој ранг листи налазе се Румунија, Турска и Бугарска, док земље попут Чешке, Словеније и Холандије пријављују најниже стопе сиромаштва, са мање од једне четвртине њиховог становништва које се суочава са економским тешкоћама.
Извештај мери сиромаштво користећи неколико кључних индикатора, као што су:
кашњења у плаћању кирије или кредита,
немогућност покривања неочекиваног трошка од око 30.000 лека (270 евра),
немогућност приуштавања годишњих одмора, куповине основних намирница попут меса једном дневно,
грејања дома током зиме или
замене истрошеног намештаја.
Индикатори за Албанију, према подацима Еуростата, знатно су виши у поређењу са другим суседним земљама Западног Балкана, где Црна Гора има 34,1 одсто становништва у ризику од сиромаштва, Северна Македонија 32,6 одсто, Србија 30 одсто.
Иначе, Албанија је једна од две земље Западног Балкана која је близу да постане чланица Европске уније, макар судећи по ономе што европски званичници говоре у јавности.
Ово је била, између осталог, тема самита у Тирани одржаног половином прошле недеље. На овом смаиту говорили су готово сви европски лидери великих ЕУ земаља, међу којима је и Макрон који је баш у Тирани изјавио да је Албанија "место уласка" у регион Балкана и шире у медитерански басен.
"И за две године, за шта премијер Еди Рама има јасан мандат, она ће се придружити ЕУ", рекао је Макрон.
Рама је за Франс прес рекао да су преговори његове земље о придруживању ЕУ почели 2022. године и додао да ако "добро ураде све своје задатке" могли да их "закључе до 2027. године", додајући да би то "било невероватно".
Подсетимо, становништво Албаније предњачи на Балкану по подршци ступању у ЕУ: 2024. године 92 одсто становништва рекло је да је спремно да на референдуму гласа за придруживање ЕУ.