ХОРОР ВЕЋИ ОД КОРОНЕ! МАЧКЕ ЗАРАЖЕНЕ ОПАСНИМ ВИРУСОМ У ЧАК 18 ЗЕМАЉА Расте страх од преноса на људе
Високопатогени вирус птичјег грипа H5N1, који се тренутно шири међу мачкама, могао би да постане озбиљна глобална здравствена претња ако дође до мутација које омогућавају пренос са човека на човека, упозорио је Александар Гинцбург, директор руског Националног истраживачког центра „Гамалеја“.
Говорећи за руски лист Известија, Гинцбург је нагласио да су потребни хитни кораци како би се спречила потенцијална пандемија пре свега развој вакцине.
Он истиче да би прототип вакцине требало да прође прве фазе клиничких испитивања и буде спреман за масовну производњу у врло кратком року од три до четири недеље. Међутим, према његовим речима, тренутно не постоји ниједан програм који то омогућава.
-Довољна је само једна или две мутације да вирус Х5Н1 почне да се преноси ваздушним путем међу људима“, упозорава Гинцбург и додаје да би у том случају „мале богиње изгледале безазлено у поређењу с могућим последицама. Стопа смртности овог вируса креће се између 50 и 70 одсто.
Институт „Гамалеја“ иначе је познат по развоју вакцине Спутњик В, прве регистроване вакцине против ковида-19 на свету.
Мачке као потенцијални вектор преноса вируса
Недавно објављена студија Универзитета Мериленд указује на забрињавајући тренд H5N1 је током последње две деценије регистрован код више од 600 мачака у 18 различитих земаља, а стопа смртности међу зараженим животињама прелази 50%.
Мачке најчешће долазе у контакт са вирусом конзумирањем заражених птица, сировог меса живине или непастеризованог млека заражених животиња. Ипак, научници упозоравају на забележене случајеве инфекција и код кућних љубимаца који нису имали очигледан контакт са изворима заразе, што упућује на могуће, још непознате путеве преноса.
Аутори студије напомињу да мачке, због своје блискости с људима, могу представљати ризичан мост за пренос вируса са животиња на људе, посебно у ситуацијама када постоји директан или чест контакт.
СЗО и ЦДЦ: Потенцијал за пандемију и потреба за будним праћењем
Светска здравствена организација (СЗО) наводи да је од 2003. године регистровано 974 случаја Х5Н1 код људи у 24 земље, од чега је 470 било са смртним исходом. У већини случајева, инфекције су биле повезане са директним или индиректним контактом са зараженом живином. До сада, вирус није остварио стабилан пренос с човека на човека, али здравствене власти широм света пажљиво прате његову мутацију због високог морталитета.
Амерички Центар за контролу и превенцију болести (ЦДЦ) сматра да је тренутни ризик по општу популацију низак, али истиче да би потенцијална мутација вируса могла драстично променити ситуацију.