ЧИТАВ РЕГИОН БРУЈИ Кит залутао током миграције, а бела ајкула редак, али природни становник Медитерана, примећене су и морске корњаче и ретка медитеранска медведица
ХЕРЦЕГ НОВИ, КОТОР: Китови се повремено појављују у јужном Јадрану и то, углавном, током топлијих месеци
Читав регион бруји о томе да се у херцегновском заливу појавио кит. Та информација је потврђена и из Института за биологију мора из Котора. Како кажу, реч је о реткој појави за овај део Јадранског мора, али не и без преседана.
- Највероватније се ради о јединки која је залутала током миграције. Китови се повремено појављују у јужном Јадрану, и то углавном током топлијих месеци. Китова је и раније било, виђани су и није толико неуобичајена појава, рекао је за РИНУ Илија Ћетковић из Института.
Истовремено, недавно је рибар Гојко Митровић, 12 километара од црногорске обале, уловио и пустио младу јединку велике беле ајкуле на дубини од 115 метара. Ова врста, иако позната по својој величини и предаторству, повремено се појављује и у Јадрану.
- Велика бела ајкула је редак, али природан становник Медитерана. Њена присутност у Јадранском мору није нова појава. Последњи забележен инцидент са овом врстом догодио се 2008. године код острва Вис у Хрватској, без смртног исхода. Примерак који је виђен у Црној Гори је јако мали, нема разлога за панику и страх, додаје Ћетковић.
Стручњаци апелују на грађане и туристе да се понашају одговорно током боравка на мору, нарочито у близини рибарских чамаца и током раних јутарњих сати када су морске животиње најактивније. Такође се препоручује да се не узнемиравају морске врсте које се евентуално уоче у близини обале.
Поред поменутих виђења кита и ајкуле, последњих дана у јужном Јадрану забележене су и морске корњаче, а пре месец дана и ретка медитеранска медведица, што указује на повећан биодиверзитет у овом делу мора.
Из Института истичу да овакве појаве указују на потребу за очувањем морског екосистема и позивају све учеснике у саобраћају на мору да поштују правила и не прилазе животињама које се уоче у води.
РИНА