broken clouds
21°C
11.07.2025.
Нови Сад
eur
117.1835
usd
99.8326
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ПРИСЛУШКУЈЕ (ЛИ) ВАС ТЕЛЕФОН? Ово су 3 начина да то спречите, ево шта саветује чувени Капсерски

10.07.2025. 21:56 21:59
Пише:
Извор:
Kurir.rs
Фото: pixabay.com

Да ли телефони прислушкују питају се многи ових дана, па и већ нешто дуже.

За овај феномен одговорни су размена информација између уређаја и праћење навика куповине. Компанија Касперски (Kaspersky) детаљно објашњава шта се заправо дешава.

Кад се пријатељи окупе и разговарају о нечему, често открију да се убрзо на друштвеним мрежама појављују огласи у вези са тим. Ситуација се често понавља и довела је до спекулација да телефони прислушкују разговоре како би персонализовали оглашавање. Ипак, у овом нема ничег злокобног. Стручњаци компаније Kaspersky разоткривају феномен и нуде савете како да заштитите своју приватност, ако се осећате непријатно због те ситуације.

Зашто нас телефони прислушкују

Утисак који многи људи имају да њихов мобилни телефон слуша разговоре како би им потом прилагодио рекламе на мрежи првенствено је последица два фактора: праћење навика на мрежи и размена преференција између уређаја у близини.

Праћење онлајн навика се континуирано спроводи док су корисници повезани на интернет. Ово укључује веб странице које посећују, производе које прегледају и купују, претраге које спроводе, садржај који им се свиђа на друштвеним медијима, па чак и локацију забележену преко GPS-а на њиховом уређају. Ове информације омогућавају компанијама да сазнају више о интересовањима и преференцијама корисника и дају персонализоване препоруке. На пример, ако претражујете пешачке стазе, вероватно ћете на крају видети огласе за путовања до места где је пешачење популарно. Чак, и ако нисте претраживали конкретно ту локацију.

Међутим, прави кривац иза мита да телефони прислушкују или шпијунирају разговоре јесте могућност дељења преференција међу оближњим уређајима. Другим речима, телефони имају функцију која им омогућава да међусобно размењују информације о навикама куповине. Баш као што људи деле информације кад разговарају, уређаји раде исто то, са циљем да побољшају персонализацију онлајн понуда.

Власник телефона није мета

Важно је напоменути да ова размена није повезана са власником мобилног телефона. Повезана је са интернет регистрацијским бројем уређаја (IP). То значи да лични подаци не „цуре“. Технички гледано, оно што се преноси су “метаподаци” који не дозвољавају идентификацију укључених појединаца.

„Сваког дана претражујемо или конзумирамо онлајн садржај, а размена између уређаја се дешава стално. Ми то не примећујемо кад су у питању опште теме. Ипак, ово привлачи пажњу кад разговарамо о одређеној теми, као што је нпр. путовање у необичну земљу или одређени производ и услуга, а затим видимо огласе о томе. Ови специфични случајеви стварају перцепцију да је телефон слушао разговор“, објашњава Леандро Куоцо, безбедносни аналитичар компаније Kaspersky.

Он препоручује надгледање апликација које активно прате понашање или интеракције при коришћењу интернета. Да бисте то урадили, једноставно проверите дозволе за сваку апликацију и онемогућите функције које сматрате инвазивним. Ако желите да ограничите дељење личних података, можете да проверите подешавања телефона. Спречите апликације да приступе (и деле са трећим странама) податке о вашој историји претраживања или куповним навикама.

Како да вас телефон не прислушкује

Да бисте побољшали своју приватност на мрежи, компанија Kaspersky препоручује одређене ствари и даје неколико савета.

Користите инкогнито режим. Ако не желите да прилагођавате целу конфигурацију или само желите да сакријете историју одређених веб локација, користите инкогнито режим. Прегледач тако неће чувати информације о страницама које посећујете, као и колачиће, лозинке итд.

Блокирајте веб праћење. Још један начин да избегнете праћење је коришћење посебних програма и екстензија, као што је популарни AdBlock Plus. Такође, он спречава друштвене мреже да прате вашу активност (ову функцију морате омогућити у подешавањима). Можете добити и листу свих алата за праћење који су подразумевано блокирани. Производи компаније Kaspersky већ нуде заштиту од веб праћења. Сазнајте и како да блокирате све рекламе на телефону. То ће утицати и на праћење и друге методе дељења информација са урађаја.

Користите VPN. Виртуелна приватна мрежа (VPN) је неопходна алатка за кориснике који се повезују на различите Wi-Fi mreže. Неке услуге су бесплатне, док се друге плаћају. Понекад је боље уложити у сајбер безбедност него изгубити све вредне информације.

(Kurir.rs)

Извор:
Kurir.rs
Пише:
Пошаљите коментар