СВЕТСКИ ДАН ВЕШТИНА МЛАДИХ – УЛАГАЊЕ У БУДУЋНОСТ Зашто млади тешко проналазе посао и и како се то може променити
Светски дан вештина младих, који се обележава 15. јула сваке године, установљен је 2014. године од стране Уједињених нација са циљем да се истакне важност улагања у развој вештина код младих широм света.
У фокусу овог дана су оспособљавање младих за тржиште рада, подстицање предузетништва и промовисање достојанственог рада као темеља за одржив развој.
У времену које карактеришу брзе технолошке промене, све већи значај добијају дигиталне и техничке вештине, али и такозване „меке“ вештине попут комуникације, тимског рада и прилагодљивости. Вештине као што су информатичка и финансијска писменост и познавање страних језика постају основни предуслов за успешно укључивање младих у савремено тржиште рада.
Према подацима Уједињених нација, стопа незапослености младих остаје висока у многим деловима света, док су бројни млади суочени са несигурним пословима и недостатком могућности за напредак. Зато је улагање у образовање и практичне програме који повезују образовне институције и привреду кључно за оснаживање младих генерација.
Зашто млади теже долазе до посла?
Иако многи млади имају формално образовање, често се суочавају са озбиљним изазовима приликом проналаска запослења, а разлози су бројни. Најчешћи је недостатак практичног искуства младих који тек излазе из образовног система, као и образовни систем који не прати потребе тржишта рада.
Један од разлога веће незапослености међу младима је и недостатак подршке за започињање каријере – многи млади не знају где да траже прилике, како да напишу ЦВ, припреме се за интервју или представе своје вештине – што додатно отежава њихов улазак на тржиште рада.
На који начин компаније могу конкретно да подрже младе који тек чине прве пословне кораке питали смо у једној од наших највећих компанија, НИС-у. Ова компанија већ годинама реализује програме за младе и улаже у развој вештина својих запослених кроз различите едукативне и развојне програме.
Међу најзначајнијим је програм „NIS Calling“, намењен студентима треће и четврте године основних студија, као и мастер студентима домаћих факултета. Овај програм младима пружа јединствену прилику да стекну практично искуство у једној од водећих енергетских компанија у региону.
Учесници раде на конкретним пројектима, развијају своје професионалне и личне вештине, а имају и подршку ментора – стручњака из различитих области. На тај начин, студенти не само да надограђују своје знање стечено на факултету, већ стичу и драгоцену слику о реалном пословном окружењу.
Зато је важно да што више компанија и организација препозна значај улагања у младе. Пружање прилика за учење кроз праксу, менторство и развој вештина не би требало да буде изузетак, већ део ширег приступа одговорног пословања. Улагањем у вештине младих, послодавци не граде само квалитетнију радну снагу, већ и стабилније и отпорније друштво.