КАП ПО КАП – АЛИ НА ДУГМЕ Модерно наводњавање стигло у чачанска села
За разлику од прошлих година када су гледали у небо и молили се да падне киша, овог лета, упркос сушним данима, око стотину домаћинстава у селима Трбушани и Пријевор код Чачка дочекали су свој спас, и то у виду дигитализованог система за наводњавање.
Пољопривредници су били у неверици када им је речено да ће своје парцеле заливати уз помоћ даљинског управљача, а данас је то стварност.
Цео заливни систем на свом имању покрећу уз помоћ хидрокључа, који је у ствари даљински управљач за укључивање хидраната и пумпи за заливање. Управо ову могућност добили су реконструкцијом запуштеног, 5,5 километара дугог канала који је деценијама уназад служио као сметлиште и за фекални отпад.
Данас је то потпуно другачија слика. Овај канал удахнуо је нови живот мештанима Трбушана и Пријевора и њиховим усевима који блистају на јулској жези.
– Сви су били у неверици када им је речено да ће своје усеве моћи да заливају помоћу даљинског управљача. Ко год је од нас желео, могао је у водопривредној заједници да узме хидропак Србија вода, а у ствари ради се о даљинском управљачу уз помоћ којег активирамо систем за наводњавање и хидранте. Довољно је само притегнути једно дугме и на млазнице које смо распоредили по усевима „шикне“ вода – казао је за РИНУ Владе Вукићевић.
Свако има свој број, своју картицу и зна колико троши воде, вели.
– Овај систем је непогрешив, тачно занаш колико си потришио воде и колико дуго си заливао, а цео процес се може програмирати – додао је Вукићевић. – Ево, управо сам засадио и трећу културу, а верујте да није овога, ни од прве сетве ништа не би било. Ово је заиста чудо. Свака част држави, `Србијаводама`, граду Чачку који су нешто овако учинили.
Према речима градоначелника Тодоровића, град Чачак издвојио је милион динара, док директор `Србијавода` истиче да је у плану проширење водосистема и на околна села све до висинских зона Миоковаца, Пријевора и Трбушана, где су велики воћарски засади.
– Изградићемо још једну црпну станицу, магистрални цевовод и колико буде требало мреже за тај део. С обзиром на то да се овде повећава број корисника, видећемо шта то недостаје за оптимизацију система. Зато смо и позвали људе који овде заливају да нам кажу шта је добро, шта није, шта треба да променимо и ово је само један од добрих примера сарадње државе, локалне самоуправе и месне заједнице и људи који овде жив –, казао је Пузовић.
Осим за наводњавање ораница, овај систем је искоришћен да се на њему направи систем који ће штитити чачанско насеље Љубић кеј од поплава.
– Град Чачак је исходовао дозволу и кренуо у изградњу црпне станице на Љубић кеју. Она је у склопу овог система, а за њу је из буџета града Чачка издвојено око милион евра. Она сав вишак воде, услед високих вода у Мијатовцу и каналу Моравац, аутоматски са три под станице пребацује у Западну Мораву – рекао је Тодоровић.