БРИНЕШ О БОЛЕСНОМ РОДИТЕЉУ, А ПОСАО ТЕ ЧЕКА? Да ли имаш право на БОЛОВАЊЕ и шта каже Закон У СРБИЈИ
Све је више старијих људи у Србији којима је потребна свакодневна помоћ и нега, а њихова деца - иако запослена - често немају законску могућност да узму одсуство с посла како би се о њима бринула.
Закон о раду не препознаје старије родитеље као разлог за плаћено или продужено боловање, што многе грађане ставља у изузетно тешку позицију.
- Нема ко да ми причува маму док сам на послу. Плаћено боловање не могу да добијем јер није дете у питању, а плаћено одсуство ми не одобравају. Морам да узимам годишњи одмор или да се сналазим како знам - каже за Телеграф.рс једна запослена Београђанка, чија мајка има преко 80 година и више није самостална.
Према важећим прописима, запослени може добити боловање за негу члана породице само уз одобрење изабраног лекара, и најчешће у случајевима када је у питању дете. Када је реч о старијим родитељима, такво боловање се ређе одобрава, а неретко и одбија - посебно ако не живе у истом домаћинству.
Закон предвиђа и право на плаћено одсуство до 5 дана годишње у случају тешке болести члана уже породице, али ова формулација оставља простор за различита тумачења - и углавном зависи од воље послодавца.
Једина преостала опција је неплаћено одсуство, које запослени мора да тражи од фирме, али и оно није гарантовано - послодавац може да га одбије.
У пракси то значи да многи људи који желе да брину о својим родитељима, а немају могућност да ангажују професионалну помоћ, морају да бирају између посла и породице.
- Ми који радимо немамо право да се разболимо, а камоли да пазимо болесне родитеље. Ако тражим слободан дан, одмах гледају да ли сам за отказ. Где су наша права? – пита се друга саговорница из Новог Сада.
С обзиром на убрзано старење становништва, стручњаци упозоравају да ће се овакви случајеви само множити. И док неке земље већ имају посебне категорије одсуства за негу старијих чланова породице, у Србији то још увек није регулисано.
У међувремену, терет бриге пада на породицу - без институционалне подршке.