Музичка школа „Исидор Бајић“ у уторак прославља 110. јубилеј

Пре равно 110 година композитор Исидор Бајић у часопису „Застава“ објавио је да ће од 1. септембра 1909. почети у Новом Саду да ради музичка школа са циљем да „пружи могућност за више, уметничко музичко школовање“.
y
Фото: Dnevnik.rs

Овај велики јубилеј биће прослављен у уторак свечаним концертом у Синагоги, на којем ће наступити ансамбли МШ „Исидор Бајић“, која баштини традицију пионирског подухвата знаменитог педагога, издавача и мелографа, који је битно утицао на развитак музичког живота у највећој пречанској вароши и у многоме допринео да међу Новосађанима јача и шири се љубав према музици.

– Бајићева музичка школа је у почетку имала укупно осам наставника и 32 ученика. Данас МШ „Исидор Бајић“ има 150 наставника, односно 170 запослених, и око 1.100 ученика, укључујући и наше издвојено одељење у Футогу – каже за „Дневник“ директорка Музичке школе Радмила Ракин Мартиновић. – Кроз ових 110 година школа је нарасла много пута и потврдила се у музичком свету. Ево, на управо завршеном Републичком такмичењу музичких и балетских школа учествовали смо са 90 ученика, и сви су се вратили овенчани наградама, освојивши 5 титула лауреата и још 33 прве награде у својим категоријама. При томе је и неколико наших изузетних ђака баш у то време било на међународним такмичењима, тако да би овај успех био још већи. Тиме смо још једном доказали да МШ „Исидор Бајић“ заиста нема премца на овим просторима. 

Лане је на пригодан начин обележено 140 година од Бајићевог рођења, пре четири лета је у поводу века од композиторове смрти објављена и књига која говори о његовом животу и делу из пера Данијеле Кличковић, а сада је прилика да се фокус стави на његову педагошку оставштину. Тим пре јер се и пре тих 110 година сматрало да је Бајићево „предузеће” веома важно, „да врши несумњиву културну и уметничку мисију”, а сада је та мисија музичке школе, у овим временима не баш претерано склоним култури, можда још важнија... 

– Мислим да смо протеклих година и деценија показали и доказали да, када је у питању квалитетан рад са музичким талентима, њихово откривање, праћење и вођење, наши наставници управо са тим ученицима постижу изванредне резултате. С друге стране, радује и чињеница да се интересовање за музичку школу не смањује, напротив. За предстојећи упис у основну музичку школу имамо 260 пријављених кандидата, али у овом тренутку, нажалост, максимално ћемо моћи да примимо 120 ђака, а пријемни испит ће бити 18. маја. Као педагог, мислим да сваком детету које жели да стекне музичко образовање то треба омогућити, али ми физички нисмо у могућности да примимо све те младе Новосађане, и искрено се извињава онима којима се жеља неће остварити.

Када је, пак, реч о средњој музичкој школи, пријемни су 31. маја, 1. и 2. јуна. Имамо два смера - музички извођач, где „Бајић” прима 40 ученика, и музички сарадник, са 25 ђака.     

– Први проблем због којег једноставно не можемо да примимо више ученика је просторни, јер у овом тренутку немамо где да их сместимо. Срећом, с новим здањем, чија се изградња полако приводи крају, верујем да ћемо добити и могућност да проширимо основну музичку школу. Наравно, то подразумева и запошљавање младог наставног кадра, што нам у овом тренутку није дозвољено. Илустрације ради, шест наставника нам је отишло у пензију, а замене нисмо могли да примимо. Ипак, надам се да ћемо и тај проблем ускоро моћи да решимо, те да ћемо постепеним повећањем броја ђака доћи до тога да у новој згради за 6-7 година у једној генерацији примимо 250 ученика – наводи директорка МШ „Исидор Бајић”.       

Осим сутрашњег свечаног концерта, који почиње у 20 сати, у суботу, 18. маја, у Музеју Војводине наступиће Дечји хор „Бајићеви славују” поводом 20 година постојања. А као својеврсно финале, 21. јуна биће одржан концерт најнаграћенијих ученика у овој школској години.

„Оберон и Пук”

Ученици МШ „Исидор Бајић” су, у сарадњи са својим педагозима, изнедрили већ трећи мјузикл, који је недавно премијерно изведен у сали Гимназије „Лаза Костић”. Мјузикл „Оберон и Пук“ је на текст Ане Ђорђевић, у чијим је темељима Шекспирова комедија „Сан летње ноћи”, режирао професор српског језика Марко Сухаревски, док се за обликовање музичког дела представе побринуо Игор Молнар, професор класе за yез, с тим да су ученици, осим што певају и свирају, дали велики допринос у писању текстова за сонгове и компоновању музике. „Тиме смо не само пружили простор ученицима искажу своје стваралачке афинитете, него смо и отворили школу за неке друге жанрове, што се истовремено уклапа и у наш петогодишњи план за отварање нових одсека”, открива Радмила Ракин Мартиновић, најављујући да је већ припремљен елаборат за отварање yез одсека. 

Школски хор путује у Москву

Крајем маја хор МШ „Исидор Бајић“ позван је у Москву на велики хорски фестивал. На пут ће кренути 30 ђака, који ће под управом Тамаре Адамов Петијевић у престоници Русије и њеној непосредној околини одржати неколико концерата. Комплетне путне трошкове покрио је Покрајински секретаријат за омладину и спорт. „Биће то фантастично искуство за нашу децу, а чекамо из Москве и дивне резултате“, каже Радмила Ракин Мартиновић, најављујући да би Нови Сад крајем ове године поново требало да угости младе уметнике из Немачке и Велике Британије, који би са одабраним ученицима „Бајића“ формирали симфонијски оркестар, све у оквиру већ познатог пројекта „Триорка“. Подсетимо, „Триорка” је заживела пре неколико под окриљем Програма за културу ЕУ са идејом да се талентовани музичари узраста од 16 до 25 година, стасали у три по много чему различите средине, кроз ансамбл уједине у промоцији музике и матичних култура...

        М. Стајић

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести