Блик: Брнабић од аграрне државе прави дигиталну нацију

БЕРН: Земље попут Србије имају са четвртом индустријском револуцијом шансу да буду победнице, оценила је премијерка Ана Брнабић у интервјуу швајцарском дневнику „Блик“.
Premijerka Srbije Ana Brnabić u Davosu  Foto: Tanjug/video
Фото: Премијерка Србије Ана Брнабић у Давосу Фото: Танјуг/видео

"Ако пропустимо ову прилику може дуго трајати док се не укаже следећа", упозорила је Брнабић, коју је лист представио као прву жену на месту премијера, која живи у заједници са једном женом и која на почетку није била чланица партије, што је, како наводи дневник, потпуно супротно од онога што је најчешће пракса у Србији.

"Блик" наводи и да су сасвим нетипични темпо и доследност са којом је до сада у две и по године на власти премијерка реформисала земљу од аграрне државе ка дигиталној нацији.

Премијерка, како пише лист, од своје земље прави дигитални хаб Балкана, привлачиећи између осталог уз пореске олакшице старт-апове и познате фирме.

"Желим привреду Србије да трансформишем са оне засноване на ручном раду на привреду радних места базираних на знању", објаснила је Брнабић.

"Блик" оцењује да се чини да јој то полази за руком и указује да ИТ сектор Србије годишње расте по стопи од 25 одсто, а и ИТ извоз је у међувремену већи од оног који остварује аграрни сектор.

Једна важна мера у томе је, како преноси лист, што се сва деца школског узраста припремају за ново усмерење привреде и већ годинама од своје 11. године уче програмирање као обавезни предмет, зашта је морало да се додатно образује 40.000 наставника.

Деца почињу са "скречом", програмским језиком специјализованим за младе, а касније прелазе на нешто тежи "птитон".

Идуће године ће прва генерација младих која је прошла потпуну обуку програмирања завршити школовање.

На питање да ли жели од све деце да направи ИТ специјалисте, премијерка Брнабић је казала да то не жели, али да програмирање за све има смисла, јер уче како функционишу алгоритми, како се систематски решавају проблеми.

"Требало би децу научити како да размишљају, а не шта треба да мисле", нагласила је премијерка.

За разлику од "програмерске офанзиве" други предмети су у школама Србије пребачени на добровољну базу.

Брнабић је, иначе, инспирацију за своје планове пронашла у Швајцарској и између осталог била је гост манифестације "Дигитални дан".

"Захваљајујући подршци Digital Svicerland ми смо успели да оснујемо Digital Serbia и тако смо изградили тесан дијалог са привредом. Градимо потпуно нови систем", објаснила је Брнабић.

Многа радна места ће нестати, али ће многа нова настати, навела је Брнабвић и додала да ће нова радна места бити много интересантнија и забавнија.

У тим огромним променама премијерка као предност види што није политичарка.

"Ја сам прагматичнија и оријентисанија ка резултатима", закључила је.

EUR/RSD 117.1661
Најновије вести