Брнабић: Без памћења свих наших битака неће бити ни нас

БЕОГРАД: Име Слобода написано је 4. јула 1941. године преко целе једне земље, преко сваког њеног града, сваке улице, и сваке куће и написано је на једини начин на који је могло да се напише, сопственом крвљу, рекла је вечерас премијерка Ана Брнабић на свечаној академији поводом Дана борца у Народном позоришту у Београду.
brnabic
Фото: TANJUG/ TARA RADOVANOVIC/ nr
"Име Слобода написано је многобројним животима, сузама које су текле деценијама након што је слобода извојевана. Написана је у јуришу и да буде вечно и да никада не буде заборављено, великим словима, да се види из сваког кутка света, да га понављају генерације које долазе и да заувек стоји као знак и као опомена", нагласила је премијерка Брнабић.
Додала је да је слоода највећа обавза, лична и друштвена света дужност да се бира да се буде свој и да се самостално одлучује.
"Бити свој на овим нашим просторима је предуго био само сан, а када је почело да се остварује то није могло на други начин него у сопственој крви, уз несебичну жтрву и гробове који су и сами били спремни да се боре", рекла је Брнабићева.
Нагласила је да је данас много различитих погледа на прву и другу Југославију и на југословенски идеал којем су многи искрено тежили.
Фото: TANJUG/ TARA RADOVANOVIC/ nr
"Знам да многи желе данас да део тога заборавимо, да прогласимо за грешку, али ако то икада себи дозволимо, зар нећемо бришући тај део историје избрисати и себе", упитала је премијерка.
Додала је да без памћења битака из оба Балканска рата, Првог и Другог светског рата, без свих офанзива и бомбардовања нема ни нас.
"Данас памтећи то, ми по први пут у историји дижемо генерације које нису рођене да би умрле за слободу. Данас живимо слободу која нам омогућава не само да је сањамо или да се боримо за њу, већ у њој учествујемо, да је градимо и то не оружјем, него сопственим рукама", навела је премијерка Брнабић.
Нагласиа је да данашња Србија није Србија против, већ Србија за, која не ратује више ни са другима ни са собом, него само памти да би имала будућност.
Фото: TANJUG/ TARA RADOVANOVIC/ nr
"Европа је 1941. године ћутала вођена страхом или дипломатским разлозима, само су мали народи Срби, Хрвати, Словенци, Македонци, народи БиХ, уместо белих заставица подигли пушке и бајонете дајући до знања распомамљеној авети нацизма да следе принцип искован још у Шпанском грађанском рату ''Но пасаран''", рекао је председник СУБНОР-а Србије генерал Видоје Ковачевић.
Истакао је да велики 4. јул не сме бити истиснут из колективног сећања нових генерација, јер смо сведоци да поједине владе у свету "ретуширају чињенице" и пласирају лажне вредности.
"Ми потомци див јунака свих ослободилацких ратова, од Првог српског устанка до НАТО агресије, морамо показати да смо извукли поуке из свих страдања и да ћемо мудром политиком војне и сваке друге неутралности коју води наше државно руководство сачувати наш народ од неког будућег нацифашизма", поручио је Ковачевић.
Он је у име СУБНОР-а поводом 80 година од дизања устанка народа Југославије доделио плакете председнику Међународне федерације антифашиста Вилмошу Хантију, премијерки Ани Брнабић и министарики за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Дарији Кисић Тепавчевић.
Фото: TANJUG/ TARA RADOVANOVIC/ nr
На великој позорници Народног позоришта изведен је пригодан културноуметнички програм којим су оживљене успомене на борбу партизанских јединица у Другом светском рату.
Свечаној академији присуствовали су Делегације Босне и Херцерговине, Португала, Мађарске, Републике Српске, Севрне Македоније, Словеније, Хрватске и Црне Горе.
Присутни су поздравили неколицину живих бораца партизанских јединица, међу којима народног хероја Петра Матића, који за два дана навршава 101. годину живота.
EUR/RSD 117.1544
Најновије вести