Фратини: Затварање поглавља са Србијом и ЦГ могуће до 2021.

БЕОГРАД: Уколико постоји политичка воља, затварање поглавља у преговорима Србије и Црне Горе са Европском унијом "апсолутно је могуће" у року од две-три године, сматра председник Италијанског друштва за међународну организацију Франко Фратини.
Franko Fratini foto: Tanjug
Фото: Tanjug

"Не бих рекао до 2020, али можда до 2021 - у супротном, морате искрено признати да не постоји политичка воља у овом тренутку", оценио је Фратини који је и бивши потпредседник Европске комисије.

У интервјууу за Јуропиан Вестерн Балканс и Танјуг, Фратини је назвао "поприлично несрећном" најаву председника Европске комисије Жан Клод Јункера да ће бити израђена стратегија према којој би Србија и Црна Гора постале чланице ЕУ до 2025. године. 

"Веома ми се допада Јункер, сарађивали смо годинама, али, ако кажете 2025. - мислите на генерацију мојих унука. Па, какву поруку шаљете народу Србије и Црне Горе - ''никада нећете послати чланица ЕУ''?", запитао је Фратини. 

Сматра да треба избегавати причу о датумима или се држати веродостојиних датума, што, како наводи, није 2025. година, већ је тај датум само начин да се поручи да постоји замор од проширења.

"Не говорите о наредној генерацији, јер ко зна како ће свет изгледати 2025.", поручио је Фратини. 

Указао је да препрека на путу Западног Балкана ка ЕУ нема, већ критеријума које је потребно испунити. 

"Српска влада је савршено свесна да све мере у вези са владавином права, слободом медија и борбом против корупције морају да буду примењене", поручио је Фратини. 

Говорећи о утицају Русије, Турске и Кине на Западном Балкану, Фратини каже да српска влада и председник Александар Вучић раде "тачно оно што је моја земља радила када сам био министар спољних послова - привлаче главне светске играче од интереса".

Србија, приметио је, привлачи нове инвестиције. 

"Оно што је апсолутно важно је геополитичка улога премошћавања коју играју Србија и Русија. Русија је потребан партнер. Ако желите да се бавите стабилизацијом Либије или Сирије, морате да разговарате са Русијом, не само са САД", поручио је Фратини.

Према његовим речима, сама чињеница да је у Београду бивши премијер, а сада председник, успео да очува историјске односе са Русијом вредна је за Србију, "јер ако желите стабилност у овом региону, не можете да то урадите против Русије, морате да урадите са Русијом". 

Као учесник недавног Београдског безбедносног форума, Фратини се осврнуо на панел, током којег је премијерка Ана Брнабић поновила да Србија неће постати члан НАТО, али ће сарађивати са Алијансом, док је заменица генералног секретара НАТО Роуз Готемилер изразила забринутост због "руског понашања", али је поручила да НАТО у потпуности поштује да Србија чува историјске веже. 

"То је исправан приступ - узајамно поштовање. Председник Вучић није могао да прихвати да други споља диктирају спољну политику Србије. Никад не бих могао да прихватим као Италијан да ми ико, чак и САД, диктира шта да радим, а шта не", рекао је Фратини. 

Као председник Италијанског друштва за међународну сарадњу, невладине организације која ради под надзором италијанског Министарства спољних посова, Фратини је указао на значај сарадње између НВО и владе у процесу европских интеграција.

"Србија ће бити обогаћена уколико НВО буду могле да играју већу улогу", поручио је он. 

Истовремено, оценио је да се у Србији ствари крећу у позитивном правцу када је реч о родној равноправности и нагласио да великим успехом Србије сматра учешће премијерке Србије на Паради поноса у Београду. 

EUR/RSD 117.1119
Најновије вести