Хоџај: У ХР, МК и ЦГ разговарао сам о "пакту против Србије"

ЗАГРЕБ: Косовски вицепремијер Енвер Хоџај изјавио је загребачком "Вечерњем листу" да је "у Хрватској, Македонији и Црној Гори разговарао о оснивању пакта против Србије".
hodzaj, epa
Фото: EPA (VALDRIN XHEMAJ)

Вечерњи лист иначе, у опширном тексту, у резимеу догађаја почев од неуспешног покушаја приштинских власти да уђу у Интерпол и њихове одлуке да, како каже, "узврате ударац" и уведу таксе од 100 одсто на робу из централне Србије, као и каснијег хапшења четоворице Срба у северном делу Косовске Митровице, наводи да је "косовски премијер Рамуш Харадинај био јасан казавши да српски председник Александар Вучић не разуме никакав други језик осим језика силе и уверен је да га једино силом може присилити да призна независност Косова".

Наводи се да се "са Харадинајем слаже и његов замјеник Енвер Хоџај, који сматра да је Србија фактор дестабилизације у региону".

"Србија наставља агресивну кампању против Косова на међународном плану. Она такође минира и процес нормализације. Како би заштитила наш интерес, Влада Косова одлучила је да повећа таксе. Нове мере ће бити ускоро објављене", казао је Хоџај за "Вечерњи лист".

Он је изнео тврдњу да "Србија не жели да само дестабилизује Косово, већ и читав регион".

"То је свима јасно. Кад не изазива кризу са Косовом, онда је изазива са Хрватском или пак Македонијом или Црном Гором. Србија има добре односе само са Републиком Српском и ни са ким другим... Зар то није чудно? У неколико сам наврата, за време боравка у Хрватској, Македонији и Црног Гори, разговарао са челницима тих држава да оснујемо један пакт који би се супротставио Србији и њиховој агресивној политици", казао је Хоџај.

Он је навео да "верује да идеја велике Србије није умрла и још увек је у ваздуху".

"ЕУ и САД морају да схвате у ком смеру иду Балкан и какав ће бити након десет година. Посебно БиХ, Косово и Македонија. Ако ЕУ и Запад не схватају опасност српске политике у том делу Балкана и ништа не предузимају око убрзања процеса евроинтеграција тих земаља, нико не зна шта ће се догодити са Косовом, Македонијом, а највише са БиХ", тврди Хоџај.

Он додаје да "нажалост, ЕУ погрешно чита ситуацију".

"Србија никада није одустала од припајања Републике Српске Србији. То су у неколико наврата изјавили и њихови високи дужносници. За разлику од БиХ, Косово је у далеко бољој позицији јер 90 одсто становништва на Косову су Албанци. Имамо алтернативу јер нам је суседна земља Албанија. Ако неко мисли да игра регионалну прљаву игру, мора да зна да ми више нисмо слаби. Оно што Александар Вучић игра око разграничења и замене територија, његов циљ није Косово, већ БиХ, односно Република Српска", рекао је Хоџај.

Он тврди да "када Вучић говори о северу Косова, он мисли на Републику Српску".

"Република Српска је два-три пута већа него Косово и привредно је јача од Косова. На северу Косова живи 30.000 Срба, на читавој територији Косова нема више од 70.000 Срба, а у Републици Српској живи њих између милион и по до два милиона. Разграничење, односно размена територија, отворила би Пандорину кутију и Вучић би сигурно припојио Републику Српску Србији. Зато сви ми у региону морамо да будемо опрезни и сарађујемо заједно", казао је Хоџај.

Он је додао да је то поручио и председници и премијеру Хрватске Колинди Грабар-Китаровић и Андреју Пленковићу.

Стефановић: Хоџајева изјава непријатељски акт 

БЕОГРАД, 1. децембра (Тањуг) - Потпредседник Владе Небојша Стефановић изјавио је вечерас да изјава косовског вицепремијера Енвера Хоџаја представља непријатељски акт против Србије и њених грађана и позив на додатну нестабилност у региону.

Поводом изјаве Хоџаја да је у Хрватској, Македонији и Црној Гори разговарао о оснивању пакта против Србије, Стефановић је за тв Пинк рекао и да ће бити занимљиво да се прво те земље одреде.

"Да чујемо шта они мисле о овоме што је отворена агресија на Србију и што позива на додатну нестабилност у региону, пошто из Хоџајевих речи видимо само усмерену мржњу према Србији и српском народу", рекао је Стефановић.

Он је истакао и да Србија није ниста лоше урадила према Црној Гори, Македонији или БиХ осим што је им је помагала.

''''Улагали смо свој новац и градили школе у БиХ. Македонију смо једини звали по имену које је сама одредила, иако се наши пријатељи Грци увек љутили због тога", рекао је Стефановић.

Он је додао и да се Србија увек трудила да са тим земљама гради добре дипломатске односе, али сматра да је проблем у томе што је Србија постала економски и политички јача.

"Проблем је што је Србија постала економски јача, и много јача од свих тих земаља, и политички моћнија и са великим успесима у дипломатији и са успесима који се постижу на међународном плану у смислу заштите нашег суверенитета и у привлачењу инвеститора", оценио је Стефановић.

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести