Ковачевић: Подршка развоју свих општина у Војводини

Управа за капитална улагања Аутономне покрајине Војводине у последњих годину дана доделила је 6,3 милијарди динара за реализацију 153 пројекта у 44 војвођанске општине, изјавио је за „Дневник“ Недељко Ковачевић, директор ове управе.
Nedeljko Kovačević, direktor Uprave za kapitalna ulaganja Vojvodine Foto: Dnevnik.rs/F. Bakić
Фото: Недељко Ковачевић, директор Управе за капитална улагања Војводине Фото: Дневник.рс/Ф. Бакић

У првој седмици нове 2018. године, 5. јануара, расписано је шест конкурса за финансирање и суфинансирање пројеката у области саобраћајне инфраструктуре, водоснабдевања и заштите вода, локалног и регионалног економског развоја, предшколског образовања и васпитања, развоја спорта и енергетске ефикасности. Овим конкурсима УКУ је започела нови циклус финансирања капиталних пројеката на територији Војводине зашта је укупно опредељено 1.935.000.000 динара.

„Да смо технички могли, ми би те конкурсе расписали и раније“, наводи Ковачевић, додајући да ће у реализацији пројеката покушати да буду успешнији у односу на претходну годину, иако је задовољан и постигнутим у 2017. години. „Практично смо 2017. године започели да радимо, јер нам је то била прва буџетска година. Угашене су дирекције, формиране су управе, па смо доста времена изгубили, а сада на терену имамо спроведено преко 95 одсто јавних набавки, или је завршено, или се очекује потписивање уговора.

У протеклих годину и по дана од 45 општина у Војводини 44 је добило средства преко конкурса управе за капитална улагања Војводине. Једина општина која није добила средства је Ада која није ни конкурисала, односно није се јавила ни на један конкурс Управе за капитална улагања

Оних пет одсто су поновљени поступци. На терену имамо 70 процената пројеката који су завршени или су току. Прецизније, 50 одсто пројеката је скроз завршено на терену, а 20 одсто се ради. Ако узмемо у обзир да смо прошле године у јуну, пред годишњи одмор, и после ребаланса у септембру определили две милијарде на нове конкурсе, највише за саобраћај и водопривреду где су земљани радови у питању и ушли смо у временске услове када реализација не може ни да се почне, по мени су то јако добри резултати. Надам се да ће то све бити много боље, брже и ефикасније него што је било до сада и да ће реализација тих пројеката, како на терену, тако и у финансијском смислу бити много боља него претходне године.“ 

Да ли сте успели да следите прокламовану политику актуелне Покрајинске владе - равномеран развој свих делова Војводине?

„У  протеклих годину и по дана од 45 општина у Војводини 44 је добило средства преко конкурса управе за капитална улагања Војводине. Једина општина која није добила средства је Ада која није ни конкурисала, односно није се јавила ни на један конкурс Управе за капитална улагања. Претпостављам да би и они добили да су кандидовали неки пројекат. Мислим да овај податак довољно говори о томе колико је испоштован план Покрајинске владе о равномерном развоју Војводине. Свака општина добила је два или више пројеката који су финансирани од стране наше Управе, изузев општине Алибунар која је имала само један пројекат, а односио се на замену расвете у општини у износу од 22 милиона динара. Доста зависи од величине општина, њихових потреба и спремности да конкуришу, али када кажемо равномеран развој Војводине ми имамо 19 општина које су у трећој и четвртој категорији по развијености. Оне су добиле милијарду и 70 милиона на конкурсима за своје пројекте, што је 25 одсто буџета за конкурсе УКУВ који је прошле године отишао у неразвијене војвођанске општине.“

Фото: Недељко Ковачевић, директор Управе за капитална улагања Војводине Фото: Дневник.рс/Ф. Бакић

Колико је УКУВ утицао на побољшање услова за инвестиције и отварање нових радних места по војвођанским општинама?

„Уложено је у опремање 14 радних индустријских зона и то је било равномерно по регијама да сви имају једнаке услове за довођење инвеститора. Даље зависи од умешности локалних самоуправа у довођењу инвеститора што је предуслов за остајање младих у тим локалним срединама, за пуњење буyета и за даљи инфраструктурни развој места. Ми можемо да направимо и дом културе и амбуланту и путеве и све, али ако немају где да раде, немају ниједан разлог да ту остану.“

Здравство није обухваћено новим конкурсима, али се из прошле године реализује много пројеката.

„Пошто је УКУВ орган покрајинске Владе који спроводи њену политику мислим да смо у сваком смислу испоштовали политику владе, поготово у области здравства где смо уложили 1,3 милијарде динара. Ту убрајамо болницу Панчеву која је планирана да се реконструише од 2004. а ми смо то урадили. Дали смо 50 одсто средстава за изградњу зграде Хитне помоћи у Новом Саду, набавили смо три ангио-сале, јер је Војводина имала само две ангио-сале и обе су биле у Новом Саду, а сада их имају и Сомбор и Суботица и Зрењанин.


За програмске активности четири милијарде

„Доста средстава је обезбеђено кроз посебне програмске активности. За другу фазу изградње нове зграде Радио-телевизије Војводине опредељено је 1,804 милијарди, а за изградњу омладинског насеља „Летенка“ предвиђено је трогодишње финансирање, од чега је ове године опредељено 350 милиона и чекамо грађевинску дозволу да распишемо тендер. Укупна вредност пројекта је 1,4 милијарде динара. Око 800 милина динара издвојено је за завршетак Жежељевог моста, за новосадски Сентандрејски булевар намењено је 253 милиона динара, заједно са Републиком опредељена су средства од 536 милион за финансирање пројектне документације за брзу саобраћајницу Нови Сад - Зрењанин, Зрењанин - Борча. За реконструкцију Народног позоришта у Суботици опредељено је 334 милиона динара за осму фазу и остаје поновљени поступак од 223 милиона за седму фазу. То су посебне програмске активности за које је издвојено четири милијарде динара, а то су већ капитални пројекти“ истиче Ковачевић.


Од фомирања нове Покрајинске владе и Фонда, а касније и Управе за капитална улагања, по први пут смо финансирали адаптацију домова здравља, јер се до сада то није радило, само је набављена опрема. Апсолутно смо се трудили да испоштујемо принципе да имају сви једнаке услове како за образовање, лечење, бављење спортом, добру путну и водоводну инфраструктуру и све остало да то буде и по селима, а не само по градовима. Нормално, подразумева се да је Нови Сад највећи центар у Војводини и да ту требају капитални пројекти.“

Каква је сарадња са Новим Садом и какви су планови?

„Пре неколико дана имали смо састанак са представницима Новог Сада и констатовали смо да све што смо са Новим Садом током прошле године започели то смо и завршили. Остало је само асфалтирање пута на Камењару за шта је изабран чак и извођач радова али нисмо стигли да тај посао завршимо због временских услова. Завршено је уређивање Кампуса, у потпуности смо исплатили наше обавезе за изградњу нове зграде Хитне медицинске помоћи, завршена је расвета у Спенсу, а у марту би требао бити готов и нови геронтолошки центар. Реконструкција Милетићеве и Партизанске улице су завршене, такође и Основна школа „Васа Стајић“. Апсолутно смо задовољни како је текла сарадња са Новим Садом, највише смо пројеката имали и највише смо завршили. Остало је само да се уреди Каменички парк, али је поновљен поступак јавне набавке. Од пројеката који предстоје, ту је свакако Сентандрејски булевар, а очекује се да ће ускоро бити расписан тендер за избор извођача радова. Покрајина треба да изда грађевинску дозволу, Путеви Србије треба да издају сагласност и након тога се потписује тројни уговор између Покрајине, Града Новог Сада и Путева Србије и расписује тендер. Вредност пројекта је 711 милиона динара.“

Александар Савановић

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести